„Deutsche Welle“ žurnalistas: Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkin gyvena paralelinėje Visatoje

Ukrainos tema išlieka įdomi šiuolaikinėje darbotvarkėje. Spalio šeštąją Vokietijos kanalo „Deutsche Welle“ laidos „Conflict zone“ vedėjas, žurnalistas Tim Sebastian pasišnekėjo su Ukrainos užsienio reikalų ministru Pavlo Klimkin. Mums šis interviu pasirodė labai įdomus todėl siūlome jums jo trumpą apžvalgą.

Pokalbio pradžioje abudu pašnekovai pasveikino vienas kitą, bet Klimkin iš karto rėžė iš peties ir pasakė: „Sveikinu jus šalyje kariaujančioje prieš Rusijos agresiją“.

Pasisveikinus iš karto užsimezgė turiningas dialogas. Laidos vedėjas, informavęs, kad vakarai daug daro Ukrainai – ES pažadėjo Ukrainai bevizį režimą, Tarptautinis Valiutos Fondas (TVF) atnaujino jai finansų suteikimą, paklausė „O kada Ukraina atliks savo įsipareigojimus?“

Į tai Klimkinas atsakė klausimu: „Kokius įsipareigojimus?“ – esą Ukrainą Vakarams neturi jokių įsipareigojimų.

Po to užsimezgė toks dialogas:

Vedėjas (V.): – Kova prieš korupciją, reformų atlikimas, kiti pasiūlymai, apie kuriuos prieš porą savaičių sakė JAV vice-prezidentas Džo Baidenas.

Klimkinas (K.): – Pažvelgus į tai, kas vyksta Ukrainižoje, mes galime pamatyti, kad per pastaruosius dvejus metus daug kas pasikeitė. (…) Ima keistis mąstymo būdas.

V.: – Bet prieš dvi savaites Baidenas stipriais žodžiais reikalavo didesnių Ukrainos pastangų, Kad priešingu atveju Ukraina labai rizikuoja, todėl kad penkios šalys yra pasiruošusios atšaukti savo parašą po siūlymu pratęsti sankcijas Rusijos atžvilgiu…

K.: Ne, ne, viskas visiškai ne taip. Aš asmeniškai dalyvavau tame susikime…

V.: Kai Baidenas pasakė: „Eikite užsiimkite reikalu, imkite ir darykite“.

K.: Sankcijų buvo imtasi todėl, kad Rusija kariauja hibridinį karą prieš Ukrainą, ji aneksavo Krymą, okupavo Donbasą.

V.: Bet sankcijos nepasiekė savo efekto. Kiek jūs dar norite sankcijų? Nes ES bei JAV verslas irgi kenčia dėl sankcijų.

K.: Sankcijos turi išlikti tol kol Rusija tiesiogiai išeis iš Ukrainos. Bet tai dar yra pasitikėjimo Vakarais klausimas, nes priešingu atveju jūs atidarysite Pandoros skrynią.

V.: Jūsų ministras pirmininkas nuėjo toliau, pareiškęs, jog šalys, kurios nuims sankcijas nuo Rusijos taps agresoriaus bendrininkėmis. Ant kiek tai produktyvu užklijuoti tokias etiketes tokioms šalims? (…)

Vedėjas kelis kartus pabrėždavo, kad Ukrainai reikia sustiprinti kovą prieš korupciją, bet objektyvaus esminio atsakymo negavo.

V.: 2015-ais metais už korupcinius nusikaltimus Ukrainoje buvo nuteista mažiau žmonių nei 2014, mažiau! Reiškia, Ukraina eina atgal? Tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Kijevo atstovybės vadovai sako, kad Ukrainos valdžia pastoviai kartoja žodžius apie kovą prieš korupciją, bet iš tikrųjų šalis eina atgal.

V.: 2016 metų gegužę-birželį tarptautinis respublikonų institutas organizavo apklausą, kurios rezultatu paaiškėjo, jog 71 % ukrainiečių mano, kad šalis eina neteisinga kryptimi, 76 % apklaustųjų atsakė, kad prokuratūra tapo labiau korumpuota, 73 % gyventojai mano, kad labiau korumpuoti tapo teismai, o 75 % – kad mokesčių organai. Jūs man sakote, kad einate į priekį, bet žmonės sako, kad jūs einate atgal.

K.: Ne, visiškai ne taip.

V.: Bet skaičiai sako patys už save!

K.: Ne, ne.

V.: Trys ketvirtadaliai žmonių nepasitiki teismais, 31 % apklaustųjų atsakė, kad kreipiantis į teismus iš jų buvo reikalaujami kyšiai. Ar jūs manote, kad čia yra kuo didžiuotis?

Laidos metu Klimkinas sako, kad valdant Janukovičiui teismais pasitikėjo tik 4 % gyventojų, o dabar esą pasitikėjimo lygis esą smarkiai kilstelėjo, nors anot Ukrainos oficialios statistikos teismais Ukrainoje dabar pasatiki tik vienas (!) procentas žmonių. Klimkinas atvirai meluoja.

Vedėjas priekaištavo Klimkinui, kad buvę Ukrainos ministrai-reformatoriai (tame tarpe ir Aivaras Abramavičius) atsistatydino nes nesugebėjo suvaldyti Ukrainos valdymo sistemos trūkumų. Klimkinas į tai atsakė kupinas optimizmo dėl reformų Ukrainoje. Tada vedėjas retoriškai paklausė ministro: „Gal jūs kitoje Visatoje gyvenate?“

Klimkinas visą laiką pabrėždavo gerbiantis paskirtus ministrus – Vakarų šalių piliečius, bet žurnalisto tai neįtikino.

Paskiau vedėjas priminė apie atsistandinusį generalinio prokuroro pavaduotoją Vitalijų Kasko, kuris atvirai demaskavo valdžią ir neformalius susitarimus tarp prokuratūros ir valdininkų, kuris pareiškė, jog Ukrainoje viešpatauja savavaliavimas, o ne įstatymai. Į tai Klimkinas atsakė, jog Ukrainoje darbuojasi specialistai iš JAV ir Europos ir šalis eina teisinga kryptimi.‘

Tada vedėjas vėl papriekaištavo ministrui, kad per dvejus metus niekas taip ir nebuvo nuteistas už daugiau kaip šimto protestuotojų nužudymą, o ne viena antikorupcinė byla susijusi su buvusiu Ukrainos prezidentu Janukovičiumi taip ir nenuėjo į teismą Vyriausybėi teigiant, jog dingo iki 40 mlrd. dolerių. „Faktai nepatvirtino jūsų teigimų.“ – pasakė žurnalistas.

Po to vedėjas priminė apie Kijevo Ekonomikos mokyklos prezidento Timofei Milovanovo pasirodymą Amerikoje, kai jis pareiškė, jog niekas Ukrainoje nepasikeitė – tie patys oligarchai, tas pats elitas, nusivylimas yra labai paplitęs. „Ar jis neteisus? – pasidomėjo žurnalistas. „Absoliučiai“. – atsakė ministras.

V.: Ukrainos valdžia garantuoja oligarchų verslo saugumą, o už tai gauna jų palaikimą kovoje prieš separatistus Rytų Ukrainoje,

K.: Kodėl?

V.: Todėl kad oligarchai turi didelę įtaką šalies pietryčiuose ir už šį palaikimą valdžia atsiperka nuo oligarchų.

K.: Ne, mes esame pajėgūs patys susitvarkyti be oligarchų.

V.: Jūs norite pasakyti, jog Milovanovas buvo neteisus?

K.: Ne, man tai beprotybė.

V.: Bet Ukraina iki šiol yra viena iš labiausiai korumpuotų šalių pasaulyje.

K.: Be abejo mums reikės nemažai laiko kovai prieš korupciją.

Po to vedėjas priminė Klimkinui piešines per vyriausybės posėdį keli vyriausybės nariai – Arsenas Avakovas ir Mihailas Saakašvili viešai susipyko ir pasidomėjo, ar tai nėra skylimas. „Ne“. – atsakė Klimkinas ir rekomendavo žiūrėti į jį kaip į ramybės pavyzdį.

V.: Bet jie nekenčia vienas kito! Jie gi barėsi stovėdami abipus stalo! Jie vadino vienas kitą niekšu ir klounu, o prezidentas buvo nepajėgus suvaldyti šio konflikto ir sustabdyti jo.

K.: Vidaus politika gali būti juokinga, bet jinai gali būti ir efektyvi.

Paskui „Deutsche Welle“ atstovas papriekaištavo Klimkinui už tai, kad situacija su žodžio laisve Ukrainoje yra prasta, kad niekas negali užtikrinti žurnalistų saugumo, nes jų asmeniniai duomenys yra talpinami svetainėje „Mirotvorets“ („Taikdarys“), tame tarpe ir vakarų šalių žurnalistų, be jų žinios ir sutikimo. Žurnalistai gavę akreditaciją separatistų kontroliuojamose teritorijose viešai vadinami teroristais ir separatistais. Klimkinas į tai atsakė, kad su žodžio laisve Ukrainoje viskas tvarkoj.

Didžiosios Britanijos Vyriausybė Didžiojo septyneto vardu pareikalavo nutraukti šį įstatymų bei tarptautinės teisės pažeidimą, tačiau Ukrainą šį reikalavimą ignoruoja. Žurnalistas šį klausimą apibendrino ir pareiškė, jog Ukraina tebepažeidinėja įstatymą.

Pabaigoje žurnalistas vėl padarė priekaištą ministrui už tai, kad speciali JT misija prieš kankinimus nebuvo prileista prie vietų Ukrainoje, kur esą buvo kankinami žmonės, pateikęs konkrečius faktus, bet Klimkinas ir viską neigė ir pasakė, kad viskas kitaip.

Ten buvo pasakyta dar daug įdomių dalykų. Apibendrinant reikia pabrėžti, jog išklausius šį interviu susiklostė toks įspaudys, jog Ukrainos valdžia turi tiek daug problemų, kad jeigu ji neturėtų stiprios Vakarų šalių paramos ji jau senai pavirstų antra Libija ar Somali. Bet matyti ir Vakarų kantrybė po truputį trunka…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s