R. Vanagaitės sarkazmas: vienintelis būdas išgelbėti Lietuvą nuo emigracijos – jei ją okupuotų Rusija

Skandalingais teiginiais, kad Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo užverbuotas KGB, šią savaitę pagarsėjusi rašytoja Rūta Vanagaitė, pasirodo, yra pažėrusi ir kitų pareiškimų. Viename viešajame renginyje ji neseniai pareiškė, kad vienintelis būdas sustabdyti emigraciją ir išsaugoti Lietuvą – jeigu Rusija būtų ją okupavusi prezidento Vladimiro Putino įsakymu.

Internete plinta vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip rugsėjo 15-tą dieną Rusijos Sankt Peterburgo mieste diskusijoje dalyvavusi R. Vanagaitė kalbėjo apie Holokaustą Lietuvoje, šia tema jos parašytą knygą „Mūsiškiai“ ir emigraciją. Šis susitikimas buvo organizuotas Rusijos opozicinės politinių represijų aukų atminimo draugijos. Joje dalyvavo ir garsus Rusijos žurnalistas, radijo stoties „Echo Moskvy“ bendradarbis ir laidų vedėjas Sergejus Parhomenko. Renginio metu taip pat buvo anonsuota kad 2018-ais metais R. Vanagaitės knyga „Mūsiškiai“ bus išleista Rusijoje rusų kalba. Žurnalisto Nikolajaus Solodnikovo paklausta, ar Lietuva turi ateitį R. Vanagaitė rėžė:

„Kodėl? Mes turime ateitį. Visa Lietuva išvažiuoja. Tie namai, kuriuos mes perėmėme iš žydų, kai mes juos nužudėme – aš kalbu „mes“, nes mūsų artimieji žudė, mūsų seneliai ir jų kaimynai – dabar tie namai tuštėja, nes kiekvieną dieną iš Lietuvos į Vakarus išskrenda po lėktuvą jaunų žmonių. Vienintelis būdas išsaugoti Lietuvą – jeigu ją Putinas, sekdamas tokiomis knygomis, kaip mano, okupuotų ir uždarytų sienas, pas mus viskas liktų vietoje. O šiaip Lietuva tuštėja ir daugelis kalba, kad tokia mūsų lemtis dėl to, kas nutiko Lietuvoje 1941-1944 metais“, – pareiškė R. Vanagaitė.

„Aš noriu atgailos aš noriu, kad mes, galų gale, pažvelgtume į savo praeitį. Jūs žinote, kaip sunku tautai pažvelgti į savo praeitį? Aš du kartus išsiskyriau ir visada maniau „Aš esu auka, kaip jis taip su manimi?“ Kai mes skiriamės, mes juk aukos. Tai tas pats ir su tauta, tauta juk – visada aukos vietoje. Mūsų kančia – pati didžiausia. Vis mes kenčiame. Žydus žudė, o mus trėmė. Kieno auka didesnė? Draugai manęs klausia „Kodėl tu apie žydus rašai? Jie gi komunistai, jie mus siuntė į Sibirą. Aš atsakau: „Gerai, galbūt tuomet reikėtų pasikeisti vietomis – kad žydus tremtų o mus žudytų?“ „Ne,– sako,– nereikia taip. Žydai, kurių nenužudė, o ištrėmė į Sibirą, jie juk išgyveno. Mes, lietuviai, išgyvenome. Mus nuolat engė. Tačiau mes išgyvenome. Ir mes sugriovėme Sovietų Sąjungą. Ir staiga kažkas ateina ir sako „O išgyventi, – tai dar ne viskas.“ Prisiminkite, ką mes darėme, kad išgyventume? Baisiausia, ką supratau rašydama šią knygą – žmogus yra silpnas. Nebuvo jokios moralinės dilemos – nužudyti ar išgelbėti. Visi prisitaikydavo po truputį. Viskas su žmogumi vyksta po truputį.

(…) Tie paprasti vyrukai, kurie šaudė žydus, visų pirma nuėjo tarnauti į Lietuvos kariuomenę. Jiems liepė saugoti kokią nors gamyklą, paskui oro uostą, paskui kokią nors sinagogą, kur buvo surinkti komunistai. Kai kuriems komunistams buvo 90 metų, kai kuriems – vos pusmetis. Štai tokie komunistai – žydai. Juos reikėjo konvojuoti, visi jie atsidūrė prie duobės. Ir žinote kai visi šie žmonės, kurie žudė žydus, kaip jie save vadina? Pasmerktaisiais. Tarsi ne jie patys, o kažkas kitas juos atvedė ir liepė tai daryti: „Štai aš stoviu prie duobės, jei ne aš jį sušaudysiu, tai kažkas kitas padarys. Galų gale, aš jo veido nematau, jis stovi į mane nugara. Ir paskui nueisiu į bažnyčią ir kunigas man pasakys „Gerai padarei, nes tai buvo komunistai.“ Tai nebuvo išsigimėliai, tai buvo paprasti vyrukai.

(…) Policininkai, miestų merai, dvidešimt tūkstančių žmonių dirbo toje sistemoje. Jie dirbo vokiečiams, nes manė, kad vokiečiai atėjo visam laikui. Jie gi duos mums, Lietuvai, nepriklausomybę. Žmonės žudė dėl Tėvynės, suprantate? Žudė svetimus. Visas knygos moralas tame, kad mes nelaikome žudikų savais. Jie gi svetimi, jie žudikai, jie gi purvas ir niekšai. Ir žydai taip pat – purvas ir niekšai, taip pat ne mūsiškiai. O tiesa yra ta, kad ir vieni ir kiti – savi, mūsiškiai. Ir tai labai sunku pripažinti. (..) Reikia žinoti, kad ir mano senelis buvo.. Jis tai darė galbūt, vardan Tėvynės, galbūt tam, kad kažką gautų. Na jis dalyvavo vienoje nacistų komisijoje, ir vėliau žmonės iš jo sudaryto sąrašo sušaudė. Bet jis gavo du karo belaisvius dirbti savo ūkyje, suprantate? Jis tai dėl savo vaikų padarė, dėl savo šeimininko.

Štai yra šis R. Vanagaitės pasirodymas (nuo 11 min.50 sek.):

Paprašyta pakomentuoti savo žodžius R. Vanagaitė tikino, kad ji tik juokavo.

„Ką, žmonės jau humoro nesupranta? Jei Lietuva emigruoja, tai aš nemanau, kad yra kita galimybė sustabdyti emigraciją. Nebent uždarytų sienas. Nesu idiotė, kad kalbėčiau apie tai rimtai. Tai sarkazmas, bet tai yra tiesa – jei sienos yra atviros, jaunimas išsivaikščios“, – sakė R. Vanagaitė.

„Tegu priima rimtai. Aš nenoriu, kad grįžtų Tarybų Sąjunga, nejuokaukite“, – pridūrė rašytoja.

Šią savaitę ji sukėlė skandalą, pareiškusi, kad vienas garsiausių šiuometinės Lietuvos valstybės propagandos didvyris, „miško brolių“ vadas A. Ramanauskas-Vanagas esą tebuvo išdavikas, KGB užverbuotas agentas. Jos manymu, nepriklausomoje Lietuvoje partizanai esą herojizuojami ir iš istorijos paimama tik tai, kas naudinga patriotiniam naratyvui, o visa kita nutylima.

„O tiesa yra ta, kad partizanai buvo žmonės. Vieni kovojo ir nepalūžo, kiti plėšikavo ir keršijo civiliams gyventojams, o treti kaip Ramanauskas Vanagas palūžo. Jis suimtas bandė nusižudyti, pagydytas išdavė visus 22 žmones, kurie jį slapstė su visais adresais ir galiausiai ėmė šlovinti komunizmą – tikėdamasis lengvesnės bausmės“, – rašė savo paskyroje R. Vanagaitė.

Ką gi Lietuvos propagandai patinka tik kai Rusijos opozicija kritikuoja Tarybų Sąjungą ir sako tiesą apie ją (ką be abejo reikia daryti) ir nepatinka kai liečiamos jai nepatogios temos. Bet mums „nepatogių temų“ nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s