XXI amžius: Saudo Arabija panaikino plakimo bausmę

JAV strategine partnere Artimuosiuose Rytuose laikomoje Saudo Arabijoje nebebus baudžiama nuplakant, pranešė šalies aukščiausiasis teismas ir pagyrė karaliaus bei jo įtakingo sūnaus padarytą „pažangą žmogaus teisių srityje“.

Žmogaus teisių grupės jau seniai smerkia teismo skiriamą bausmę nuplakant – kartais net šimtais kirčių.  Jų teigimu, nepaisant sosto įpėdinio princo Mohammedo bin Salmano prižiūrimų teisinių reformų, konservatyviojoje musulmoniškoje karalystėje iki šiol susidorojama su disidentais, skiriant jiems ir mirties bausmę.

Pasak Saudo Arabijos aukščiausiojo teismo, pastarąja reforma siekiama „suderinti karalystės (teisę) su tarptautinėmis žmogaus teisių normomis prieš kūno bausmes“. Iki šiol teismai galėjo įsakyti nuplakti asmenis, nuteistus už kai kuriuos nusikaltimus – nuo nesantuokinių lytinių santykių ar viešosios tvarkos pažeidimų iki žmogžudystės. Ateityje teisėjai galės skirti baudas ir/arba laisvės atėmimo bausmes arba rinktis su laisvės atėmimu nesusijusių alternatyvas, tokias kaip viešieji darbai, sakoma teismo pranešime, kurį šeštadienį matė naujienų agentūrai AFP.

Didžiausio atgarsio pastaraisiais metais susilaukė atvejis, kai 2014-aisiais Saudo Arabijos tinklaraštininkui Raifui Badawi už „islamo įžeidimą“ buvo skirta 10 metų kalėjimo ir tūkstantis kirčių rimbu. Kitas metais Europos Parlamentas jam skyrė prestižinę Sacharovo žmogaus teisių premiją.

Kūno bausmės Saudo Arabijoje panaikintos praėjus kelioms dienoms po to, kai naujiena apie kalinamo aktyvisto Abullah al Hamido mirtį nuo insulto vėl atkreipė dėmesį į žmogaus teisių padėtį šalyje. Vienas iš Saudo Arabijos pilietinių ir politinių teisių asociacijos (ACPRA) steigėjų 69-erių A. Hamidas 2013 m. kovą buvo nuteistas kalėti 11 metų, pranešė žmogaus teisių grupė „Amnesty International“. Anot jos, aktyvistas buvo pripažintas kaltas įvykdęs daugelį nusikaltimų, tarp jų – „sulaužius ištikimybę“ Saudo Arabijos valdovui ir siekus pakenkti valstybės saugumui.

Kritika dėl žmogaus teisių padėties Saudo Arabijoje išaugo, 2017-ųjų liepą karaliui Salmanui paskelbus savo sūnų princą Mohammedą sosto įpėdiniu. Princo pažadą modernizuoti ekonomiką ir visuomenę temdo Rijadą kritikavusio žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymas ir išaugusios represijos prieš disidentus. J.Khashoggi, rašęs straipsnius JAV laikraščiui „The Washington Post“, 2018 metų spalį buvo žiauriai nužudytas Saudo Arabijos konsulate Stambule.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s