Maskva: Rusija laikysis „Atviro dangaus“ sutarties net ir pasitraukus Vašingtonui

Rusija laikysis Atviro dangaus sutarties iki jos galiojimo pabaigos, penktadienį patvirtino Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška, reaguodamas į JAV prezidento Donaldo Trumpo pareiškimą, kad Vašingtonas traukiasi iš šio pakto.

Prancūzija, Vokietija ir dar aštuonios Europos valstybės penktadienį pareiškė, kad „apgailestauja“ dėl D.Trumpo sprendimo išvesti JAV iš sutarties.

„Mums reikalingas pragmatiškas požiūris. Kol sutartis galioja, ketiname visiškai laikytis visų teisių ir įsipareigojimų, kurie mums taikomi pagal šią sutartį“, – naujienų agentūrai „RIA Novosti“ sakė A. Gruška.

D.Trumpas ketvirtadienį paskelbė ketinąs išvesti JAV iš „Atviro dangaus“ sutarties, sudarytos su Rusija ir dar 32 valstybėmis. Tai jau trečias ginklų kontrolės susitarimas, kurį per savo kadenciją atšaukė amerikiečių lyderis.

„Rusija nesilaikė sutarties, – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams sakė D.Trumpas. – Taigi, trauksimės, nebent jie laikysis.“

„Atviro dangaus“ susitarimas leidžia vienos valstybės kariuomenei kasmet vykdyti tikrą skaičių žvalgomųjų skrydžių virš kitos signatarės teritorijos. Tokiu būdu siekiama skatinti tarpusavio supratimą ir pasitikėjimą. 2002 metais įsigaliojusi sutartis laikoma svarbia tarptautinės ginklų kontrolės priemone.

A.Gruškos teigimu, Rusija „elgesys grindžiamas prielaida, kad visos kitos šalys irgi taip elgiasi“ ir „laikosi sąžiningo požiūrio į šios sutarties šalių įsipareigojimus“. Rusų diplomatas ketvirtadienį pareiškė, jog Vašingtono ketinimas trauktis iš „Atviro dangaus“ pakto pakenktų Europos saugumui ir JAV sąjungininkų interesams.

Prancūzija, Vokietija ir dar aštuonios Europos valstybės penktadienį pareiškė, kad „apgailestauja“ dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimo išvesti savo šalį iš „Atviro dangaus“ sutarties.

„Mes apgailestaujame, kad JAV paskelbė apie savo planą pasitraukti iš „Atviro dangaus“ sutarties, nors ir esame susirūpinę dėl to, kaip susitarimą vykdo Rusijos Federacija“, –teigė šalys bendrame pranešime, kurį paskelbė Prancūzijos užsienio reikalų ministerija.

NATO ambasadoriai penktadienį susitiks aptarti JAV pasitraukimo proceso, turinčio baigtis po pusmečio.

Penktadienį paskelbtą pareiškimą pasirašė Prancūzija, Vokietija, Belgija, Ispanija, Suomija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Čekija ir Švedija.

„Atviro dangaus“ sutartis yra svarbus elementas pastaraisiais dešimtmečiais sukurtoje pasitikėjimo stiprinimo sistemoje, kuria siekiama padidinti euroatlantinės zonos skaidrumą ir saugumą“, – teigiama pareiškime.

Europos valstybės pareiškė, kad ir toliau kalbėsis su Rusija, siekdamos „išspręsti likusius klausimus“, įskaitant „nepateisinamus apribojimus“, taikomus skrydžiams virš Kaliningrado srities. Apie tokius pat amerikiečių įvestus apribojimus Rusijos lėktuvų skrydžiams virš Aliaskos ES valstybės „kažkodėl“ neužsiminė…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s