Vakarų valstybėse protestų metu nuverčiami paminklai – žmonės nepatenkinti vergų prekeiviais ir rasistais

Pasaulyje vyksta visuotiniai protestai prieš policijos smurtą ir rasizmą, kuriuos suprovokavo George`o Floydo mirtis. Demonstrantai piktinasi vergvaldžių bei priešiškai pasisakiusių rasės klausimais asmenų statulomis – daugelyje miestų jos buvo nuverstos ar nuniokotos.

„Statulos tarsi sako: tai buvo puikus žmogus, kuris padarė didžių dalykų. Tai netiesa, jis buvo vergų pirklys ir žudikas“, – „BBC News “pasakojo istorikas Davidas Olusoga.

Belgijos Antverpeno mieste praėjusią savaitę padegta buvusio Belgijos karaliaus Leopoldo II statula buvo pašalinta, kad būtų restauruota ir perkelta į muziejų, rašo „EUobserver“.

„Statula buvo nuniokota, ji bus pašalinta ir laikinai perkelta į Middelheimo muziejaus skulptūrų kolekciją, kur ji bus restauruojama“, – „The Brussels Times“ pasakojo Antverpeno mero Barto de Weverio atstovas Johanas Vermantas.

Kita karaliaus statula antradienį rasta apipurkšta grafiti, Afrikos muziejaus parke, Tervurene, visai šalia Briuselio, praneša DW.

033

Tuo tarpu Briuselio valstybės sekretorius, atsakingas už urbanistiką ir kultūrą, Paskalis Smetas antradienį „Radio 1“ sakė, kad pasiruošęs Briuselyje nuimti Belgijos karaliaus Leopoldo II statulas, jei speciali darbo grupė nuspręs, kad tai geriausias žingsnis.

„Jei (darbo grupė – red.) nuspręs, kad ji turėtų būti pašalinta, aš išduosiu leidimą statulai pašalinti“, – pridūrė jis.

Belgijos karalius Leopoldas II įtikino belgų tautą savo kolonijinio projekto Konge nauda ir gėriu. Pasaulis tuomet dar nežinojo, tačiau dvidešimt trejus metus trukęs karaliaus Leopoldo II valdymas Konge virto vienu žiauriausių režimų per visą žmonijos istoriją.

Pagal skirtingus skaičiavimus, per šį laikotarpį Kongas neteko nuo trijų iki dešimties milijonų gyventojų. 1908 m. Kongo valdymą iš karaliaus perėmė Belgija, kuri šalį kontroliavo iki 1960 m. Iki to laiko Briuselio zoologijos sode buvo komi ir rodomi kaip gyvuliai juodaodžiai žmonės. Štai tokios „europietiškos  vertybės“.

Tokie pat procesai vyksta ir Anglijoje. Buvusio Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Winstono Churchillio statula Londone taip pat buvo apipaišyta užrašu „rasistas“. W. Churchillis giriamas už tai, kad vedė Britaniją į pergalę Antrajame pasauliniame kare.

JK Vyriausybės tinklalapyje jis apibūdinamas kaip „įkvepiantis valstybininkas, rašytojas, oratorius ir lyderis“, o per 2002 m. atliktą BBC apklausą jis buvo išrinktas visų laikų geriausiu britu. Tačiau kai kam jis išlieka labai prieštaringa asmenybė, iš dalies dėl savo požiūrio į rasę.

„Visiškai neabejojama, kad Churchillis buvo rasistas“, – teigė istorikas Richardas Toye, būsimos knygos „Churchillio mitai“ bendraautorius. – „Jis tikrai baltaodžius vertino kaip aukštesnę rasę, jis tai pasakė aiškiai.“

„Jis pateikė nemalonių pastabų apie indėnus, kurie, pasak jo, buvo žvėriška tauta, turinti žvėrišką religiją, ir pasakė nemalonius dalykus apie kinus. Aš galėčiau tęsti“, – pridūrė jis.

Škotijos sostinėje Edinburge esantis paminklas buvo apipieštas užrašais „George Floyd“ ir „BLM“ („Black Lives Matters“). 150 pėdų (46 m) aukščio Melvilio paminklas Edinburgo Šv. Andriaus aikštėje buvo pastatytas 1823 m. Henry Dundos atminimui.

814

H. Dundas buvo vienas įtakingiausių XVIII – XIX amžių politikų. Jis pateikė įstatymo projektą, kuris būtų panaikinęs vergiją 1792 m. palaipsniui. Tai leido tęstis vergovei 15 metų ilgiau.

Tūkstančiai žmonių pasirašė peticijas, kuriose raginama paminklą nuimti. Protestuojant dėl paminklo, pareigūnai paskelbė, kad prie jo bus pridėta lentelė, kurioje bus parašyta informacija apie miesto sąsajas su vergija.

Šie protestai pasiekė ir kitas šalis, tarp jų – ir Jungtinę Karalystę. Čia demonstrantai nuvertė vergų prekeivio statulą, rašo CNN.

Jungtinėje Karalystėje protestuotojai sekmadienį surengė dramatišką protesto aktą – nuvertė 17 amžiaus vergų prekeivio statulą, ją rideno gatvėmis ir galiausiai išmetė į upę, siekiant atkreipti dėmesį į šalies kolonijinį palikimą.

Protestuotojai Bristolyje, pietvakarių Anglijoje, virvėmis nutempė Edwardo Colstono, kuris vertėsi vergų prekyba 1600-ųjų pabaigoje, paminklą. Jo statula mieste stovėjo nuo 1895 m., tačiau jos buvimas daugiakultūriniame mieste tapo vis kontroversiškesnis.

Daugelis džiaugėsi šiuo veiksmu, o statulos kritimo vaizdo įrašas nuvilnijo internete. Tačiau kai kurie, įskaitant kai kuriuos premjero Boriso Johnsono Vyriausybės darbuotojus, pasmerkė protestuotojus.

Jungtinėje Karalystėje protestuose neišvengta susirėmimų su policija, per juos sužeisti 27 pareigūnai. Premjeras B. Jonhsonas kaltina dalį protestuotojų užsiimant „banditizmu“. JK premjeras vartoja tokį pat terminą, kaip ir Donaldas Trumpas, ir neaišku, ar tai padės apraminti protestuotojus.

JAV Virdžinijos valstijoje Kristupo Kolumbo statula buvo nutempta ir įmesta į ežerą. Tuščioje vietoje buvo užpurkšta dažais užrašas „Kolumbas atstovauja genocidui“, pranešė „Richmond Times-Dispatch“.

JAV Virdžinijos valstijoje pašalinta generalinio konfederato Roberto E. Lee statula, kuri buvo nuniokota per George`o Floydo protestus, rašo BBC.

Tai yra viena iš penkių Konfederacijos statulų, esančių Monumentų prospekte, Richmonde, protestų metu ji buvo apipaišyta užrašais „nutraukite baltųjų viršenybę“.

Robertas E. Lee buvo vergiją palaikančių Konfederacijos valstybių armijos, pietinių valstijų koalicijos, vadas 1861–1865 m. JAV pilietiniame kare.

Daugelis didelę reikšmę JAV turinčių šalies politikų buvo vergvaldžiai arba rasistai. Pavyzdžiui, pirmasis JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas buvo vergvaldys ir stambus plantatorius, o trečiasis JAV prezidentas Tomas Džefersonas – ne tik Nepriklausomybės Deklaracijos autorius ir milijonų liberalų stabas, bet ir vienas stambiausių JAV Virginijos valstijos vergvaldžių. Ir jų paminklų JAV tikrai yra ne vienas…

Be to ir oficiali JAV prezidento rezidencija turi rasistinį pavadinimą „Baltieji Rūmai“. Kodėl ne „Juodieji rūmai“ arba „Spalvotieji Rūmai“?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s