E.Macronas: incidentas tarp Turkijos ir Prancūzijos karo laivų įrodo NATO smegenų mirtį

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmadienį pareiškė, kad priešprieša tarp Turkijos ir Prancūzijos karo laivų prie konflikto krečiamos Libijos krantų yra įrodymas, kad NATO karinį aljansą ištikusi smegenų mirtis.

Piktuose komentaruose, kurie be abejo suerzins Turkijos prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, E.Macronas pavadino Turkijos elgesį iškalbingu savo įsitikinimo, kad Aljansą yra ištikusi „smegenų mirtis“, pavyzdžiu.

Ankara Libijoje remia Jungtinių Tautų pripažįstamą Nacionalinės santarvės vyriausybę (NSV), kovojančią prieš šalies rytus kontroliuojančius Khalifos Haftaro pajėgas. Daugelis ekspertų mano, jog Prancūzija remia Kh.Haftarą, kaip ir Egiptas, Rusija bei Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE).

Vis dėlto Paryžius teigia, kad Libijos konflikto atžvilgiu yra neutralus.

„Šiandien manau, kad Turkija žaidžia pavojingą žaidimą Libijoje ir pažeidžia visus įsipareigojimus, kuriuos prisiėmė Berlyno konferencijoje“ anksčiau šiais metais, sakė E.Macronas po Paryžiuje įvykusio susitikimo su Tuniso prezidentu Kaisu Saiedu.

Ankaros vaidmuo, pasak E.Macrono, kelia grėsmę Libijos, jos kaimynų, viso regiono ir, taip pat, Europos interesams. E.Macrono komentarai pasirodė vienam provyriausybiniam turkų laikraščiui pranešus, kad Turkija areštavo keturis savo piliečius, įtariamus šnipinėjus konservatyvias ir religines grupes Prancūzijos naudai.

„Mes šiandien netoleruosime to vaidmens, kurį Turkija vaidina Libijoje“, – pridūrė EMacronas.

Paryžiaus ir Kairo pozicijų šiuo klausimu supanašėjimą rodo ir E.Macrono pastaba, kad jis gali suprasti Egipto prezidento Abdel Fattaho al Sisi, perspėjusio, kad Turkijos remiamų pajėgų laimėjimai gali išprovokuoti Egipto intervenciją, „teisėtą susirūpinimą“.

„Nenoriu po šešių mėnesių arba po metų ar dvejų pamatyti, kad Libija atsidūrė tokioje situacijoje, kokioje šiandien yra Sirija“, – sakė E. Macronas.

Nuo ilgamečio šalies vadovo Muamaro Kadhafi nuvertimo ir nužudymo per Vakarų išprovokuotą bei organizuotą pilietinį karą 2011 metais Libiją drasko smurtas, įtraukęs genčių sukarintas grupes, džihadistus ir samdinius. Dėl neatsakingų JAV bei NATO veiksmų naftos turtinga šalis yra padalyta tarp konkuruojančių administracijų rytuose ir vakaruose, o pastaruoju metu į Libijos konfliktą vis labiau įsitraukia užsienio valstybės.

Buvęs M.Kadhafi armijos vadas Kh. Haftaras praėjusiais metais pradėjo puolimą sostinei Tripoliui užimti.

Pastaruosius metus įtampa tarp E.Macrono ir R.T.Erdogano augo, ypač Prancūzijos lyderiui pareiškus, kad NATO nesureagavimas į agresyvią bei vienašališką Turkijos karinę operaciją Sirijos šiaurėje rodo Aljansą patiriant „smegenų mirtį“.

Įtampa tarp Ankaros ir Paryžiaus dar labiau padidėjo praėjusią savaitę, kai Prancūzija pasmerkė „nepaprastai agresyvius“ turkų laivų veiksmus per incidentą su vienu Prancūzijos karo laivu, dalyvaujančiu NATO misijoje Viduržemio jūroje. Ankara savo ruožtu teigė, kad Paryžiaus kaltinimai „neturi pagrindo“. E.Macronas incidentą pavadino įrodymu, kad jis ne veltui susirūpino dėl NATO.

„Primenu jums praeitų metų pabaigoje savo pareiškimus apie NATO smegenų mirtį. Manau, kad vienas geriausių pavyzdžių… – kai turime dvi (konfrontuojančias – red.) NATO nares“, – rėžė jis.

Turkijos prezidentūros atstovas Ibrahimas Kalinas šeštadienį apkaltino Prancūziją „remiant neteisėtą karo vadą ir keliant pavojų NATO saugumui“.

Turkija siuntė ginklus, Sirijos kovotojus, karinius patarėjus ir dronus į pagalbą NSV, ir tai pakeitė konflikto eigą: Kh.Haftaro pajėgos patyrė virtinę pralaimėjimų. E.Macronas sakė, kad jis ir K.Saiedas ragina kariaujančiąsias šalis sudėti ginklus ir gerbti savo įsipareigojimus JT atnaujinti taikos derybas, siekiant „visų saugumo, Libijos institucijų susivienijimo ir atstatymo visų libiečių labui“.

„Tai sunkus kelias, reikalaujantis iš visų demonstruoti atsakomybės įrodymus, sustabdyti užsienio kišimąsi ir vienašališkus veiksmus tų, kas skelbia laimėjęs naujas pozicijas kare“, – pabrėžė Prancūzijos prezidentas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s