Rytų Libijos parlamentas suteikė Egiptui oficialų sutikimą surengti karinę intervenciją

Libijos rytuose veikiantis parlamentas priėmė teisės aktą, suteikiantį Egiptui galimybę prireikus surengti karinę intervenciją į šalį, „siekiant apsaugoti abiejų valstybių nacionalinį saugumą Turkijos okupacijos sąlygomis“. Rytų Libijoje įsikūrusi asamblėja palaiko generolą Khalifa Haftarą, kuris ilgiau kaip metus vadovavo nesėkmingai kampanijai atkovoti iš JT pripažįstamos Nacionalinės santarvės vyriausybės (NSV) sostinę Tripolį šalies šiaurės vakaruose.

Šiame konflikte Kh.Haftarą palaiko Egiptas ir Jungtiniai Arabų Emyratai, o Tripolyje įsikūrusią Nacionalinės santarvės vyriausybę (NSV) remia tų šalių regioniniai varžovai – Turkija ir Kataras.

Vėlai pirmadienį priimtoje rezoliucijoje rytiniame Tobruko mieste veikiantis parlamentas leido „Egipto ginkluotosioms pajėgoms surengti intervenciją, siekiant apsaugoti Libijos ir Egipto nacionalinį saugumą, jeigu jos pastebi tiesioginį pavojų abiem mūsų šalims“.

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi praėjusį mėnesį perspėjo, jog Kairas galėtų pasiųsti karių į Libiją, NSV atstumus Kh. Haftaro pajėgas iš Tripolio apylinkių po daug mėnesių trukusios padėties, kai nė viena iš konflikto šalių nepajėgė įveikti kitos.

Libija yra panirusi į chaosą nuo 2011 metų po vakarų šalių karinės invazijos bei organizuoto ginkluoto skilimo, kurio metu buvo nuverstas ir vėliau makabriškai nužudytas ilgametis šalies vadovas Moammaras Gadhafi. Už šalies kontrolę šiuo metu varžosi NSV ir 2014 metais išrinktas parlamentas, posėdžiaujantis Tobruke. Jų atitinkamų rėmėjų – Kairo ir Ankaros – santykiai prastėja nuo 2013 metų, kai A.F.al Sisi vadovaujama kariuomenė nuvertė jo pirmtaką islamistą Mohamedą Morsi, Turkijai artimą Musulmonų brolijos veikėją.

Kh. Haftaras 2019 metų balandį pradėjo puolimą prieš Libijos sostinę, tačiau NSV pasinaudojo Turkijos karine pagalba, įskaitant dronus, kad susigrąžintų kontrolę šalies šiaurės vakaruose.

Vėlai pirmadienį paskelbtame pareiškime parlamentas Tobruke pabrėžė, jog Libijai ir Egiptui būtina bendradarbiauti, „siekiant užtikrinti okupantės pralaimėjimą ir išsaugoti mūsų bendrą nacionalinį saugumą, atsižvelgiant į Turkijos okupacijos keliamus pavojus“.

Nors parlamentas atmeta vienybės vyriausybės teisėtumą, jis yra pasidalijęs į frakcijas, palaikančias Kh. Haftarą ir jam nepritariančias.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s