Lietuva kuria Baltarusijai Venesuelos scenarijų: Seimas pirmasis pasaulyje pripažino S. Tichanovskają prezidente

Rugsėjo 10 d. Seimas vienbalsiai priėmė rezoliuciją „Dėl neteisėtos ir primetamos Rusijos sąjungos Baltarusijai“, už kurią balsavo 91 parlamentaras.

Rezoliucijoje „Dėl neteisėtos ir primetamos Rusijos sąjungos Baltarusijai“ Rusijos valdžios reikalaujama nesikišti į Baltarusijos vidaus ir užsienio politiką, Aleksandras Lukašenka laikomas neteisėtu prezidentu, o Svetlana Tichanovskaja – teisėta prezidente.

Rezoliuciją inicijavo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Gabrielius Landsbergis, Ingrida Šimonytė, Žygimantas Pavilionis, Emanuelis Zingeris, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Rezoliuciją palaikė ir taip pat teikė parlamentarai Aušrinė Armonaitė, Juozas Bernatonis, Rasa Budbergytė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gediminas Kirkilas, Valerijus Simulikas ir Gintaras Vaičekauskas.

Rugsėjo 11 d. konservatorius Audronius Ažubalis kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, ragindamas „nedelsiant suteikti saugias, reprezentatyvias ir techniškai gerai įrengtas patalpas, kuriose Baltarusijos išblaškyto opozicijos organo nariai galėtų susirinkę dirbti ties esminiais baltarusių tautai kylančiais iššūkiais kartu su išrinktąja prezidente Svetlana Cichanouskaja“.

Kreipimesi taip pat sakoma: „Mūsų palaikymas neturi apsiriboti žodiniais pasipiktinimais ar ribotų sankcijų įvedimu, Baltarusijai šiuo metu nemažiau reikia mūsų praktinio palaikymo. Toks veikimas atitiktų Lietuvos kaip nuoseklios Baltarusijos laisvės gynėjos poziciją – turime pareigą pilietinei visuomenei užtikrinti bent minimalias sąlygas saugiai tęsti kovą už laisvę.“

Vilniaus politikos analizės instituto analitinėje analizėje teigiama, kad daugelis Baltarusijos žmonių nenori sąjungos su Rusija. Tuo tarpu ne Lietuvoje atliktose apklausose, pvz., IISEPS (Независимый институт социально-экономических и политических исследовани, НИСЭПИ) apklausoje matyti, kad didesnė dalis Rusijos ir Baltarusijos piliečių palaiko bendros sąjungos idėją.

Lietuvos analizių analitikų spėlionių, jog Rusija nori į savo sudėtį inkorporuoti Baltarusiją, prezidento Vladimiro Putino spaudos atstovas Dmitrijus Peskovas pavadino „absoliučia nesąmone“.

Lietuva – pirmoji pasaulyje valstybė, pripažinusi S. Tichanovskąją prezidente. To nespėjo padaryti net JAV ir ES. Tačiau JAV panašios patirties jau turi: inžinierius Chuanas Gvaido (Juan Guaidó) nuo 2019 m. sausio 5 d. Venesuelos nacionalinės asamblėjos pripažintas laikinai pareigas einančiu prezidentu. Šiuo metu Ch. Gvaido Venesuelos vadovu pripažįsta per 50 šalių.

Dar nėra aišku, ar Lietuvos gambitas su S. Tichanovskaja pasieks panašių rezultatų. Kol kas ES neskuba nurašyti A. Lukašenkos, jam sankcijos neskirtos: tam pasipriešino Berlynas, Paryžius ir Roma.

A. Lukašenka rugsėjo 8 d. pareiškė, kad gali palikti savo postą, kai bus pakeista šalies konstitucija. Pasak A. Lukašenkos, Baltarusija ir Rusija toliau sėkmingai sprendžia susikaupusias problemos ir svarbius klausimus.

Balsavimo rezultatai LR Seime dėl rezoliucijos „Dėl neteisėtos ir primetamos Rusijos sąjungos Baltarusijai“:

Komentarų: 4

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s