ES paskelbtos sankcijos Baltarusijai sulaukė Maskvos bei Minsko atsako

Europos Sąjunga penktadienį paskelbė ilgai lauktų sankcijų Baltarusijos pareigūnams dėl politinės krizės šalyje ir sulaukė atitinkamo atsako tiek iš Minsko, tiek iš jo sąjungininkės Maskvos.

Po daugiau nei šešias savaites trukusių diplomatinių pastangų viršūnių susitikime Briuselyje ES lyderiai pagaliau įtikino Kiprą neblokuoti sankcijų, nukreiptų prieš 40 Baltarusijos pareigūnų. Ribojamosios kelionių draudimo ir turto įšaldymo priemonės bus taikomos asmenims, kuriuos Europos Sąjunga laiko prisidėjus prie rugpjūčio 9-ąją įvykusių prezidento rinkimų rezultatų klastojimo ir saugumo pajėgų smurto prieš protestuotojus, prasidėjusio po rinkimų.

Juokinga, bet paties A.Lukašenkos pavardės sankcijų sąraše nėra, tačiau į jį įtrauktas vidaus reikalų ministras Juras Karajevas, pasak ES, atsakingas už „represijų ir bauginimo kampaniją“, ir Centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Lidija Jermošyna. ES kaltina ją dėl „rinkimų rezultatų klastojimo“. Vakarų šalys šių rinkimų rezultatų nepripažįsta ir laiko juos neteisėtais.

Minskas netrukus pranešė apie įvedamas atsakomąsias sankcijas ES, nors dar neaišku, kokia bus jų forma ir kam jos bus taikomos.

„Dėl vizų išdavimo sankcijų, kurias ES įvedė virtinei Baltarusijos pareigūnų, Baltarusija nuo šiandien įveda atsakomąsias sankcijas“, – sakoma Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Pasak ministerijos, skelbdama sankcijas ES „atstūmė“ valstybę, kurią Vakarai vadina „paskutine Europos diktatūra“, valdoma A.Lukašenkos. Minskas pareiškė neatskleisiantis, prieš kuriuos Europos pareigūnus bus nukreiptos sankcijos, tačiau pagrasino, kad išplėtusi sankcijų sąrašą Europa gali sulaukti „dar rimtesnių pasekmių“.

Po rinkimų, kuriuose A.Lukašenka užsitikrino šeštą kadenciją surinkęs 80 proc. rinkėjų balsų, visoje Baltarusijoje iki šiol nesiliauja protestai. Riaušių policija sulaikė tūkstančius protestuotojų. Tarptautinė bendruomenė pasmerkė Baltarusijos jėgos struktūrų veiksmus.

Tuo metu savo ilgametį sąjungininką A.Lukašenką šioje krizėje palaikanti Rusija pažadėjo jam finansinę paramą ir leido suprasti, kad yra pasiruošusi prireikus suteikti karinę pagalbą.

Kremlius pasmerkė ES sankcijas.

 „Apskritai, mes labai neigiamai vertiname sankcijų politiką… tai yra daugiau silpnumo nei stiprybės išraiška“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

ES šalys dar rugpjūtį grasino paskelbti sankcijas Baltarusijos politikams, tačiau jas blokavo Kipras, reikalavęs imtis panašių priemonių prieš Turkiją, su kuria šalis nesutaria dėl gamtinių dujų žvalgymo Viduržemio jūros rytuose. Proveržis įvyko po septynias valandas trukusių derybų ankstų penktadienio rytą, kai 27 valstybių lyderiai pagaliau susitarė priimti oficialų pareiškimą, kad Ankarai gali būti „nedelsiant“ paskelbtos sankcijos, jei ji ir toliau tęs dujų žvalgymą Kipro vandenyse.

ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pareiškė, kad sankcijos siunčia „tvirtą paramos žinutę“ demokratijos šalininkams Baltarusijoje.

„Tikimės, kad šios sankcijos paskatins Baltarusijos vadovybę susilaikyti nuo smurto ateityje, paleisti visus neteisėtai sulaikytus asmenis ir pradėti nuoširdų ir visaapimantį dialogą su opozicija“, – sakė J.Borrellis. Labiausiai akį rėžia tai, kad pats Baltarusijos valdovas A.Lukašenka neįtrauktas į pareigūnų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą. Kitaip nei Britanija ir Kanada, paskelbusios ribojamų priemonių ir Baltarusijos lyderiui, ES nusprendė neminėti jo sąraše, tikintis įkalbėti A.Lukašenką pradėti derybas su opozicija krizei užbaigti.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel antradienį planuoja priimti Baltarusijos opozicijos lyderę Svetlaną Tichanovskają. Pastaroji tvirtina laimėjusi rugpjūčio 9 dienos rinkimus, po kurių ji pasitraukė į Lietuvą, iš kur siekia išlaikyti tarptautinį spaudimą Baltarusijos vadovybei, šalies gatvėse nerimstant iš Lietuvos bei Lenkijos diriguojamiems protestams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s