Minskas: Baltarusijos reikalavimai mažinti Lietuvos ir Lenkijos ambasadų personalą – privalomi

Baltarusijos ankstesnę dieną pareikštas raginimas sumažinti Lietuvos ir Lenkijos ambasadų Minske diplomatinį personalą yra privalomas, šeštadienį nurodė Baltarusijos URM oficialusis atstovas Anatolis Hlazas.

„Mūsų pateikti pasiūlymai priklauso išskirtinai Baltarusijos suverenių teisių sričiai, ir niekas neturi bei, tiesą sakant, neketino to aptarinėti su Lietuvos puse. Jeigu atsitrauktume nuo diplomatinės kazuistikos, tokie siūlymai Lietuvos URM yra privalomi vykdyti“, – A.Hlazo žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

Lietuva ir Lenkija po šių metų rugpjūčio 9-tą dieną įvykusių prezidento rinkimų užėmė griežtą poziciją Aleksandro Lukašenkos atžvilgiu ir išsakė paramą naujų rinkimų reikalaujantiems proterstuotojams.

Penktadienį Baltarusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė atšaukianti konsultacijoms savo ambasadorius iš Lietuvos ir Lenkijos ir paragino šias šalis sumažinti diplomatų skaičių jų ambasadose Minske.

„Dėl nurodytų šalių akivaizdžiai destruktyvios veiklos jiems buvo pasiūlyta iki 2020 metų spalio 9 dienos pasiekti savo diplomatinių atstovybių sudėties Baltarusijoje paritetą su Baltarusijos užsienio atstovybėmis atitinkamose šalyse“, – sakė A.Hlazas.

Anot jo, tokiu atveju Lietuvos ambasados Minske darbuotojų skaičius turėtų būti sumažintas nuo 25 iki 14, o Lenkijos nuo 50 iki 18 diplomatų.

Reaguodamas į šį pareiškimą Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad Lietuva kol kas nesvarsto iškviesti ambasadoriaus konsultacijoms bei atšaukti dalį diplomatų personalo iš Minsko.

„Mes tikrai neketiname kviesti (ambasadoriaus – red.) konsultacijoms ir tikrai nespręsime nieko dėl personalo mažinimo“, – žurnalistams penktadienį sakė L.Linkevičius.

„Mes nesame suinteresuoti mažinti bendravimo kanalų, matome ir taip daug problemų tame ir patys tikrai nesiimsime tos iniciatyvos, nes nematome tame naudos“, – kalbėjo ministras.

Buvęs Kauno Panemunės rajono komjaunimo komiteto sekretorius atkreipė dėmesį, kad Minskas savo poziciją suformulavo kaip pasiūlymą, o ne reikalavimą. Jis sakė, kad šį pareiškimą įvertino su apgailestavimu ir nusivylimu.

Pasak L.Linkevičiaus, tokio žingsnio buvo galima tikėtis, įvertinant ankstesnę Minsko režimo retoriką, tačiau toks žingsnis yra silpnumo ženklas.

„Galima buvo tikėtis, nes tie tokie grasinimai arba įspėjimai jau ne pirmą kartą buvo girdimi (…) jie buvo sakę ne kartą, kad imsis priemonių, buvo minimas net ir diplomatinių santykių nutraukimas, bent jau retorikoje“, – sakė L.Linkevičius.

Lietuvos ministras pranešė bendrą atsaką aptaręs su Lenkijos užsienio reikalų ministru Zbigniewu Rau ir informavo Europos Sąjungos išorės veiksmų tarnybą.

Tuo metu komentuodamas A.Linkevičiaus pareiškimą baltarusių URM atstovas A.Hlazas šeštadienį apkaltino Lietuvą nepaisant Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių.

„Atvirai kalbant, nesuprantama, kuo motyvuotas šis Lietuvos užsienio reikalų ministro pareiškimas: ar nelabai geru Konvencijos išmanymu, ar sąmoningu noru atlikti savo diplomatų sakralią auką“, – sakė baltarusių URM atstovas.

Jis pridūrė, kad Baltarusijos URM reikalavimas sumažinti diplomatinį personalą taip pat taikomas ir Lenkijos diplomatijos vadovybei.

„Dar kartą pabrėšiu, kad mūsų vakar išsakyti siūlymai nėra nukreipti į santykių su mūsų kaimyninėmis šalimis bloginimą – jie yra priverstinio atsakomojo pobūdžio ir motyvuoti ypatingu destruktyviu vaidmeniu, kurį esant dabartinei padėčiai nusprendė atlikti Lenkijos ir Lietuvos vadovybė“, – reziumavo A.Hlazas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s