Profsąjungos mitinge ragino Vyriausybę didinti minimalią algą

Trečiadienį pasaulyje minint Oraus darbo dieną, apie šimtas profesinių sąjungų atstovų Vilniuje, prie Vyriausybės rūmų surengė protesto akciją reikalaudami Vyriausybės sparčiau didinti minimalią mėnesio algą (MMA). Tuo metu verslo atstovai profsąjungas ragina nepolitizuoti.

„Mes esame labai susirūpinę tuo, kad vyksta rinkimai, minimali alga nedidėja. Norime, kad ji būtų padidinta dabar, o ne po rinkimų, nes po rinkimų vėl prasidės tos problemos, 100 dienų Vyriausybė ir panašiai“, – sakė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininko pavaduotoja Jovita Pretzsch.

Akcijos metu Vinco Kudirkos aikštė buvo papuošta įvairių spalvų balionais, o dalyviai rankose laikė plakatus su užrašais „Reikalaujame socialiai atsakingos švietimo ir mokslo politikos“, „Geros mašinos už centus negausi – kodėl turėtum darbuotoją?“, „Orus darbas – mano teisė, o ne darbdavio malonė“. Kai kurie dalyviai su būgnais skandavo „Mes vergauti atsisakome“.

„Balionai simbolizuoja orų darbą, tai kaip ir žodžių žaismas, orus darbas ir oras balione, tai vienu lengvu paspaudimu jis tiesiog gali subliūkšti, kaip ir mūsų kasdieninis orus darbas“, – renginyje sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Pasak jos, norima pasiųsti dvi žinutes: Vyriausybei – dėl MMA, darbdaviams – dėl pagarbos darbuotojams ir orių darbo sąlygų.

„Karantino metu mes buvome su jumis, viską darėme, kad būtų išlaikytos darbo vietos, jūsų verslai, kad Lietuvos ekonomika gerėtų. Šiandien, kai rodikliai gerėja, atėjo laikas ir jums parodyti dėmesį mums“, – teigė I.Ruginienė.

Profsąjungos reikalauja sprendimą dėl MMA priimti nedelsiant. Anot jų, MMA turi kilti mažiausiai iki 663 eurų (iki mokesčių). Tuo metu Vyriausybė ketina ją didinti 35 eurais iki 642 eurų, o sprendimas turėtų būti priimtas kitą savaitę.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis profesinių sąjungų mitingą pavadino politikavimu. Jis kartojo, kad projektas dėl MMA didinimo jau derinamas, o sprendimą Vyriausybė turėtų priimti per artimiausius posėdžius, tačiau tai, anot jo, priklausys ir nuo socialinių partnerių.

„Šitą mitingavimą priskiriu tam tikram politikavimui rinkiminiu laikotarpiu. (…) Aš ne taip suprantu socialinį dialogą, mes daug deramės pastaruoju metu, ištisai, su abiem pusėmis. Tai, kad šiandien Vyriausybė priima sprendimą dėl jau sutarto bazinio dydžio, biudžetinio sektoriaus darbuotojų darbo apmokėjimo, kur derėjosi tos pačios profesinės sąjungos, tai reiškia, kad laikomės įsipareigojimų, teikiame Vyriausybei ir tai tvirtiname“, – žurnalistams sakė L.Kukuraitis.

Anot jo, MMA didinimo svarstymai gali užtrukti, jei iš socialinių partnerių bus gauta daug pasiūlymų. Kitu atveju sprendimas bus priimtas artimiausioje ateityje. Ministro teigimu, jei profsąjungos nori mitinguoti, tai turėtų daryti ne prie Vyriausybės, o privačių pastatų.

„Jeigu šitas mitingas yra dėl oraus darbo, tai jis turėtų būti tikrai ne prie Vyriausybės, nebent mitinguotojai teigia, kad būtent Vyriausybėje ir jos pavaldžiose įstaigose nėra sudaromos orios darbo sąlygos. Mano galva, daug daugiau problemų turi privatus sektorius ir mitingas turėtų būti prie to sektoriaus pastatų“, – sakė jis.

Verslas siūlo nepolitizuoti Tuo metu Lietuvos verslo konfederacijos, Trišalėje taryboje siūliusios atidėti sprendimą dėl MMA didinimo, prezidentas Andrius Romanovskis siūlė profsąjungoms nepolitizuoti.

„Tai yra akivaizdu, mes matome, kad likus vos porai dienų iki rinkimų, daug ir politikų šiandien susirinko, tai pirmiausia, norime ir tikimės, kad čia bus ne politinis ir ne priešrinkiminis sprendimas, o racionalus ekonominis sprendimas“, – žurnalistams sakė A.Romanovskis.

Anot jo, MMA didinimas daugiausiai įtakos turėtų sektoriams, karantino metu nukentėjusiems labiausiai, pavyzdžiui, maitinimo ir aptarnavimo.

„Vertinkime konkrečią pandeminę situaciją, o ne apsimeskime, kad nieko nevyksta“, – kalbėjo A.Romanovskis.

Trišalei tarybai neradus bendro sutarimo dėl minimalios mėnesio algos didinimo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei siūlo nuo kitų metų ją didinti 35 eurais iki 642 eurų iki mokesčių, o minimalų valandos atlygį – 0,21 euro iki 3,93 euro.

Šiuo metu MMA sudaro 607 eurai (prieš mokesčius) – ji padidinta nuo šių metų sausio. Akciją surengė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija ir „Solidarumas“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s