Dėl Baltarusijos reikalavimų Lietuva atšaukia diplomatus iš Minsko, bet tik penkis

Lietuvos užsienio reikalų ministerija nusprendė atšaukti dalį savo diplomatų iš Minsko, tačiau mažiau, nei reikalauja Baltarusijos valdžia. Pasak užsienio reikalų ministro atstovės spaudai Rasos Jakilaitienės, Lietuva nusprendė atšaukti penkis diplomatus, tikėdamasi, kad tai leis išsaugoti dialogą. Minskas reikalavo atšaukti vienuolika diplomatų.

Dėl Minsko spaudimo Lietuva jau anksčiau konsultacijoms atšaukė savo ambasadorių iš Baltarusijos. Kartu Lietuva įspėjo Baltarusijos URM, kad imsis atsakomųjų priemonių, jei Minskas toliau eskaluos situaciją.

„Mums svarbu, kad mūsų ambasados Minske ir konsulato Gardine darbas būtų kuo mažiau sutrikdytas. To reikia ne tik vykdant konsulines funkcijas, išduodant vizas Baltarusijos piliečiams, palaikant ryšį su diaspora, bet ir bendraujant su pilietine Baltarusijos visuomene“, –  penktadienį informavo R.Jakilaitienė.

„Baltarusija pateikė kategoriškus reikalavimus drastiškai sumažinti akredituotų Lietuvos diplomatų skaičių – pareikalauta išsiųsti vienuolika“, – teigė ji.

„Tam, kad sumažintume įtampą, kartu su Lenkija priėmėme sprendimą pakviesti mūsų ambasadorius konsultacijų į sostines ir taip išsaugoti galimybę toliau palaikyti diplomatinius santykius“, – pranešė R.Jakilaitienė.

„Įvertinę įvairias aplinkybes ir rizikas, nusprendėme atšaukti dar penkis Lietuvos diplomatus tikėdamiesi, kad šis žingsnis bus pakankamas tam, kad būtų išlaikytos dialogo galimybės“, – kalbėjo ministro atstovė.

„Baltarusijos Užsienio reikalų ministerijai pabrėžėme, kad bus taikomos atitinkamos atsakomosios priemonės, jei Baltarusija imsis tolesnės eskalacijos. Dar kartą pažymime, kad nedraugiškas faktinės Baltarusijos valdžios žingsnis dėl diplomatinių kontaktų mažinimo tik dar labiau prisideda prie Minsko saviizoliacijos“, – sakė R.Jakilaitienė.

Praeitą savaitę Baltarusija atšaukė savo ambasadorius iš Lietuvos ir Lenkijos ir pareikalavo jų sumažinti diplomatinio personalo skaičių Minske. Solidarizuodamosi su Lietuva ir Lenkija, savo ambasadorius konsultacijoms taip pat atšaukė kai kurios kitos Europos Sąjungos valstybės narės: Bulgarija, Čekija, Estija, Latvija, Slovakija, Rumunija ir Vokietija.

Lietuva ir Lenkija ėmėsi lyderystės Europos Sąjungoje, kad Vakarai nepripažintų Aleksandro Lukašenkos pergalės praėjusiuose prezidento rinkimuose ir paremtų politinių permainų reikalaujančius protestuotojus. Lietuva taip pat įvedė sankcijas A.Lukašenkai ir ragina jį įtraukti į Europos Sąjungos juodąjį sąrašą.

Baltarusijoje jau du mėnesius tęsiasi iš Lietuvos bei Lenkijos diriguojamos protesto akcijos prieš A.Lukašenkos valdymą, nepaisant griežtų veiksmų prieš protestuotojus.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s