Iš dalies saviizoliacijoje esančių rinkėjų atimta konstitucinė teisė balsuoti: kas kaltas?

Į saviizoliaciją dėl koronaviruso patekusi rinkėja teigia, jog liko be galimybės balsuoti Seimo rinkimuose – jos prašymo balsuoti iš namų niekas nepriėmė. Vieno iš Seimo komitetų pirmininkė Guoda Burokienė sako, jog taip nutiko dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) aplaidumo. Šios pirmininkė Laura Matjošaitytė atkerta, kad organizuodama rinkimus VRK vadovaujasi įstatymais, o jie esą nepataisyti laiku. Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius teigia, kad susiklosčiusi padėtis nedera su Konstitucija.

Vilkaviškio rajone registruota rinkėja savo valią iš anksto planavo pareikšti Vilniuje, kur dabar ir gyvena, tačiau jai teko izoliuotis. Trečiadienį ji pasakojo bandžiusi pateikti prašymą balsuoti iš namų, tad kreipėsi į VRK numeriu 1855. Pasak jos, telefonu atsiliepęs asmuo jos prašymo nepriėmė.

„Man pasakė, kad registruotis balsavimui rinkimuose jau nebegalima, jeigu aš gyvenu Vilniuje, o esu registruota kitoje rinkimų apygardoje“, – pasakojo pilietė.

Ji esą teiravosi, gal dėl balsavimo bus kokių išimčių, bet VRK atstovė tepasakė, kad ne, ir jokių jos asmens duomenų neužsirašė.

„Aš suprantu, kad šiuo metu VRK turi apie ką galvoti, bet turėjo numatyti galimybę žmonėms, kurie yra izoliacijoje, balsuoti rinkimuose ir atlikti savo pilietinę pareigą“, – teigė gyventoja, pridūrusi, jog negalėdama balsuoti jaučiasi blogai.

„Realiai atima iš manęs balsavimo teisę“, – sakė ji.

Situaciją įvertinęs teisininkas V.Sinkevičius teigė, jog ji nedera su Konstitucija. Mokslininkas pabrėžė, kad koronaviruso pandemija neatsirado vakar, į tai reikėjo atsižvelgti, tinkamai pasiruošti bei sudaryti galimybę Seimo rinkimuose balsuoti visiems.

„Rinkimai turi būti visuotiniai, tai yra kiekvienas pilietis turi teisę balsuoti, jo balsas yra lygus kito piliečio balsui, ir negali būti tokios situacijos, kad asmuo negali balsuoti. Jeigu turime dabar neįprastą situaciją, be abejo, VRK, kitos rinkimų komisijos turėjo galvoti, kaip ją išspręsti, bet nesudaryti sąlygų balsuoti ir neleisti žmonėms išreikšti savo valios, neleisti dalyvauti formuojant Seimą – tautos atstovybę, niekaip negalėčiau pasakyti, kad tai dera su Konstitucija. Tai nedera su Konstitucija“, – situaciją komentavo V.Sinkevičius.

O tuo, kad rinkimai vyktų tinkamai, pasak jo, turėjo pasirūpinti VRK.

„VRK pareiga pasirūpinti, kad visi turėtų teisę išreikšti savo valią. Jei tuo pasirūpinta netinkamai, ką mes galime sakyti: gal VRK kažko laiku nepastebėjo, laiku neįvertino visų aplinkybių. Kiek įmanoma tą situaciją reikia taisyti, bet taisymui, man atrodo, nelabai yra laiko“, – abejojo V.Sinkevičius.

Kad nieko nebepataisysi, patvirtino ir VRK pirmininkė L.Matjošaitytė: tam, kad visiems asmenims, esantiems saviizoliacijoje, pavyktų balsuoti, esą reikia keisti Seimo rinkimų įstatymą.

„Mes sudaryti kažkokių išskirtinių sąlygų šiems asmenims, kad jie balsuotų, nelabai turime teisinio pagrindo. Seimo rinkimų įstatymas neapibrėžia situacijos, kur tokie asmenys galėtų balsuoti, ar jie galėtų balsuoti atvykti į tam tikrą specialiai jiems skirtą mobilią rinkimų apylinkę, bet tos specialios rinkimų apylinkės saviizoliacijoje esantiems asmenims įstatyme nėra numatyta“, – aiškino VRK pirmininkė.

Apie tokį specialų punktą, anot jos, buvo užsiminta svarstant Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kurias parlamentarai priėmė birželio 30-ąją.

„Kuomet buvo diskusijos ir dėl Seimo rinkimų įstatymo keitimo, jei neklystu, apie tai komitete buvo užsiminta, bet į pastabas nelabai buvo sureaguota, ir turim dabartinį reguliavimą tokį, kokį turim“, – apgailestavo L.Matjošaitytė.

Ji sutiko, jog visi šalies piliečiai turi turėti sąlygas balsavimui, bet pabrėžė, jog VRK privalo vadovautis teise.

„Aš sutinku, kad žmonėms turi būti sudaryta galimybė balsuoti, bet negalim sau leisti priimti kažkokių nelegitimių sprendimų, kur vėliau, iškilus klausimams, tie sprendimai teismuose gali būti pripažinti neteisėtais ir savavališkais.“ – sakė VRK pirmininkė.

Birželį priimtas Seimo rinkimų įstatymo pataisas svarstė Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Jo pirmininkė Guoda Burokienė atsakomybę už netinkamai suorganizuotą balsavimą priskyrė VRK. Seimas, pasak jos, priėmė visus komisijos pateiktus siūlymus.

„Mes svarstėm ir viskas, ką pateikė VRK, kad reikia pataisyti, buvo pataisyta. Jeigu VRK nepateikė to dalyko, taigi jie vis tiek specialistai, jie labiau žino, mato, buvo tartasi. Teisingumo ministerijoje buvo eilė posėdžių, kaip pagerinti tą įstatymo projektą atsižvelgiant į COVID-19 situaciją“, – tikino G.Burokienė.

Birželį Seimas leido iš namų balsuoti tiems, kurie slaugo ar prižiūri neįgaliuosius, numatė, kaip balsavimas turėtų vykti ekstremalios situacijos sąlygomis, kada vykdomas balsavimas iš anksto. Apie izoliuotų asmenų balsavimą įstatymo pataisose nėra nė žodžio.

Visgi apie tai detaliai kalbama VRK priimtame Seimo rinkimų organizavimo tvarkos apraše. Balsavimas namuose, kai savo valią Seimo rinkimuose gali išreikšti ir saviizoliacijoje dėl koronaviruso esantys ar šiuo virusu sergantys asmenys, vyksta penktadienį ir šeštadienį. Tie rinkėjai, kurie iš namų balsavo ne savo rinkimų apygardoje, kurioje yra registruoti, tai darė ketvirtadienį.

Balsavimui iš namų reikėjo registruotis iš anksto.

„Seimo rinkimų įstatymas numato, kad asmenys, norintys balsuoti namuose ir esantys ne savo apygardoje, prašymus turi pateikti iki antradienio. Asmenys, kurie yra namuose ir nori balsuoti savo apygardoje, prašymus turi pateikti iki trečiadienio. Balsavimas tiems rinkėjams, kurie balsuoja namuose ne savo apygardos teritorijoje, organizuojamas ketvirtadienį, o visi kiti asmenys, kurie nori balsuoti namuose ir yra savo apygardoje, balsuoja penktadienį ir šeštadienį“, – tvarką pristatė L.Matjošaitytė.

Visgi ji pabrėžė, jog prašymus balsavimui iš namų, kai balsuojama savo apygardoje, VRK dar galima teikti iki penktadienio popietės.

VRK duomenimis, norą balsuoti Seimo rinkimuose pareiškė daugiau kaip 1,6 tūkst. izoliuotų asmenų, 365 iš jų serga koronavirusu. Šiuo metu izoliacijoje yra daugiau nei 31 tūkst. asmenų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s