Vilniuje keliasdešimt žmonių viešai išreiškė solidarumą su Baltarusijos protestuotojais

Šeštadienį Vilniuje keliasdešimt žmonių eisenoje išreiškė solidarumą su Baltarusijos protestuotojais.

Į renginį prie Seimo susirinkę žmonės, nešini baltai raudonai baltomis vėliavomis, per protestus Baltarusijoje sumuštų protestuotojų nuotraukomis bei gėlėmis, patraukė link Rotušės.

Protesto akcijoje dalyvavo ir Lietuvoje gyvenanti taip vadinama Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja. Ji sakė esanti dėkinga visiems žmonėms, atėjusiems į eiseną.

„Tai reiškia, kad visi šie žmonės mus palaiko. Tačiau galbūt kas nors negalėjo ateiti ar nežinojo, kad šios eitynės vyksta“, – sakė ji.

Pasak opozicijos atstovės, nors ji norėtų, kad tarptautinė bendruomenė darytų daugiau siekdama padaryti įtaką valdančiajam Baltarusijos prezidentui, svarbios ir vertingos yra visos priemonės, kurių šalys imasi, tame tarpe ir nereikšmingos, kaip ši eisena.

„Svarbiausias žingsnis, Aleksandro Lukašenkos legitimumo nepripažinimas, jau atliktas. Kas liečia sankcijas, manau, kad tai tik pradžia, ir sankcijos turės būti ir bus išplėstos“, – sakė S. Tichanovskaja.

Ji pabrėžė, kad labai svarbu yra ir tai, kad užsienio šalys neremtų A. Lukašenkos valdomos valstybės finansiškai, nes parama, pasiekianti Baltarusiją šiuo metu, atitenka jėgos struktūroms, kovojančioms su taikiais protestuotojais.

Skambant tokiems kūriniams kaip Viktoro Tsojaus „Peremen“, tapusiais protestų Baltarusijoje simboliu, eisenos dalyviai dainavo drauge bei skandavo įvairius prieš A. Lukašenką nukreiptus šūkius kaip „Eik lauk su savo OMON’u“, bei „Laisvės!“.

Pakalbintos eisenos dalyvės sakė, jog joms svarbu išreikšti solidarumą su Baltarusijoje protestuojančiais žmonėmis.

„Atėjau čia išreikšti solidarumo su savo žmonėmis Baltarusijoje, nes pati esu baltarusė. Man tai labai svarbu, nes jie yra ten, nesaugūs, o aš esu čia ir galiu laisvai tai išreikšti. Tai puiki proga man parodyti, kad esu su jais“, – sakė 37-erių Juliana Mikolutskaya, Minsko žydų muziejaus direktorė, studijuojanti Vilniuje.

Ji teigė atėjusi į renginį tiek norėdama išreikšti palaikymą, tiek susipažinti su kitais Lietuvoje gyvenančiais baltarusiais bei pamatyti, kiek žmonių išties palaiko protestuotojus.

Studijuoti į Lietuvą atvykusi moteris sakė, kad tai tapo puikiu sutapimu, nes savo šalyje šiuo metu nesijaustų saugiai.

Lietuvoje studijuojanti baltarusė Angelina Pankova skundėsi, kad, būdama 21-erių, ji nėra mačiusi kito prezidento išskyrus Aleksandrą Lukašenką.

„Manau, kad ypač naujoji karta yra pasiruošusi pokyčiams. Noriu gyventi demokratiškoje šalyje, kur turėčiau saviraiškos ir žodžio laisvę ir neturėčiau bijoti, kad išėjusią mane sumuš policija“, – kalbėjo ji.

Ji pasakojo, kad į Lietuvą atvyko visai neseniai ir dalyvavo tokiose eisenose gimtojoje Baltarusijoje. Kadangi šiuo metu studijuoja Lietuvoje, jai svarbu išreikšti solidarumą ir palaikymą protestuotojams gimtinėje.

Su baltai raudonai balta vėliava bei gėlėmis į eiseną atėjusi 50-metė Generolo Jono Žemaičio Lietuvos Karo Akademijos dėstytoja Irmina Matonytė teigė, kad solidarizuojasi su „prieš diktatūrą Baltarusijoje kovojančiomis moterimis“.

„Aišku, priežastis yra universali – tai yra laisvės troškimas, tai yra kova už europietiškas vertybes, už pripažinimą skirtumų, nes viena yra moterys, bet yra ir kitos mažumos, kurios Baltarusijoje yra represuojamos ir persekiojamos, tai tas solidarumas yra mažiausia, ką mes galime pastoviai reikšti“, – kalbėjo Karo Akademijos dėstytoja.

I. Matonytė apgailestavo, kad Baltarusijoje vis labiau ryškėja, kad situacija atsidūrė akligatvyje.

„Bet vilties kažkiek dar yra ir ją reikia palaikyti“, – pabrėžė moteris, nors ir pridūrė, kad greitų pokyčių tikėtis greičiausiai neverta.

Eiseną organizavo viešoji įstaiga „Dapamoga“, įsteigta Lietuvoje gyvenančių baltarusių, siekiant padėti iš Baltarusijos bėgti priverstiems tėvynainiams.

Organizatoriai teigia savo žygiu norintys priminti, kad Baltarusijoje protesto akcijos prieš Aleksandro Lukašenkos valdomą valstybę nesibaigė, jos vyksta kiekvieną savaitgalį, tik užsienio žiniasklaida skiria joms vis mažiau dėmesio.

Pasak eisenos organizatorių, politiniais sumetimais moterys atleidžiamos iš darbo, prie jų priekabiaujama ir grasinama atimti vaikus, tačiau jos ir toliau protestuoja.

Protesto akcijos Baltarusijoje vyksta nuo rugpjūčio pradžios, kai paskelbta, kad prezidento rinkimus šeštą kartą iš eilės laimėjo A.Lukašenka su 80 % rinkėjų balsų. Opozicijos atstovai ir Vakarų valstybės šių rinkimų rezultatų nepripažįsta ir reikalauja naujų, skaidrių, demokratinių rinkimų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s