A.Valinsko žodžiai apie tokių kaip V.Tomaševskis šaudymą sukėlė audringą reakciją: pradėtas ikiteisminis tyrimas

Arūno Valinsko žodžiai, kad „tokius kaip Tomaševskis reikėtų šaudyti po vieną per metus, pradėjus nuo jo“ sukėlė daugybę reakcijų ir Lietuvoje, ir Lenkijoje. Pastarosios Seimo vicepirmininkas kreipėsi į Lietuvos Seimo pirmininką atkreipdamas dėmesį į neapykantos kurstymą. Apie tai socialiniuose tinkluose daug kalbėjo ir Lietuvos lenkai, ir Lenkijos atstovai. Pats A.Valinskas komentuoti savo žodžius atsisakė. Tuo metu Generalinė prokuratūra priėmė sprendimą iškelti jam baudžiamąją bylą, pagal kurią pradėtas ikiteisminis tyrimas. Savo pasisakymą šia tema išplatino ir Lenkijos ambasada.

„Lenkų partija ir Tomaševskis neturi nieko bendro. Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto jis yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyt šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėt nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro. Jis gyvena Lietuvoj, iš pradžių gavo pinigus iš Lenkijos, ten skirdavo mažumoms kaimyninių valstybių, dabar jis visą tą dalyką gauna praktiškai atvirom kortom iš Rusijos tam, kad žaistų į ranką būtent tai valstybei. Jo interesai ir lenkų mažumos interesai neturi nieko bendro“, – delfi.lt laidoje sakė buvęs Seimo pirmininkas A.Valinskas.

Vėliau šis įrašas portale buvo pakoreguotas ir sakinių: „Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto jis yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyt šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėt nuo jo.“ nebeliko

Tačiau reakcijų tai nesustabdė. Kaip rašo zw.lt, Lenkijos Seimo vicepirmininkas Piotras Zgorzelskis kreipėsi į Lietuvos Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, pabrėžęs, kad kova su neapykanta yra vienas iš bendrų Lietuvai ir Lenkijai tenkančių iššūkių.

„Rašau Jums būdamas tikras Lenkijos ir Lietuvos draugystės tvirtumu. Mus jungia besiplėtojantis ekonominis, kultūrinis ir turistinis bendradarbiavimas, kuris remiasi istoriniais pamatais ir šių dienų gerais santykiais. Mūsų šalys turi daugybę iššūkių, tiek tarpusavio santykiuose, tiek vidaus politikoje. Vienas iš jų yra kova su neapykantos kalba, kuri plinta visuomenėse iki šiol nematytu mastu.  Tuo didesnę atsakomybę turime jausti mes, politikai, ir tuo daugiau turime iš savęs reikalauti, kaip ir iš kitų nuomonių lyderių, kurie savo pasisakymais formuoja pažiūras, nuomonę ir galbūt net tam tikra prasme suteikia leidimą veikti. (…) Todėl su liūdesiu išklausiau Arūno Valinsko, buvusio Lietuvos Seimo pirmininko, pasisakymą, kai jis laidoje prieš kelias dienas pasakė, kad tokius politikus kaip Valdemaras Tomaševskis, kuris yra lenkams atstovaujančios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis, reikėtų šaudyti. Visada remsiu teisę kritikuoti, tai demokratijos, laisvos šalies pagrindas, tačiau manau, kad tokios teisės riba yra smurto kurstymas. Ypač, o gal – pirmiausia, kai kalbama apie didžiausią politinį priešininką. Galima nesutikti su partijos ar jos atstovų politika ar vertybėmis, tačiau niekada neturi nuskambėti žodžiai, skatinantys fizinį susidorojimą, juolab tokiose šalyse, kurios turi patirties su prievartos demonais, kaip mūsiškės“, – V.Pranckiečiui rašė Lenkijos Seimo vicepirmininkas.

Jis teigė tenorįs atkreipti kolegos iš Lietuvos dėmesį, nes esą galbūt jis nebuvo girdėjęs apie tokį pasisakymą intensyvios rinkimų kampanijos metu.

Pirmadienio vakarą Lenkijos ambasada išplatino ir ambasadorės Urszulos Doroszewskos pareiškimą dėl Arūno Valinsko žodžių.

„Reiškiu savo pasipiktinimą dėl Arūno Valinsko viešai išsakytų žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį ir šios partijos rinkėjus, kad „tokius reikėtų šaudyti, šiaip jau. Po vieną į metus“. Norėčiau pabrėžti, kad niekam negalima grasinti mirtimi, o viešas kurstymas padaryti nusikaltimą yra baudžiamas. Viešoje erdvėje nėra vietos neapykantos kalbai. Tikiuosi, kad Lietuvos visuomenė tinkamai sureaguos. Žodžio laisvė turi savo ribas tuo momentu, kai kitų teisės ar laisvės yra pažeidžiamos.“ – parašė oficiali Lenkijos atstovė Lietuvoje.

Socialiniuose tinkluose apie tai, kad tokie A.Valinsko žodžiai yra neapykantos kurstymas, kalbėjo tiek Lietuvos lenkų bendruomenės atstovai, paprastai kritikuojantys ir V.Tomaševskį, ir jo vadovaujamą partiją, tiek Lenkijos žurnalistai bei visuomenės veikėjai, kuriuos irgi sunku įtarti parama LLRA-KŠS. Jau nekalbant apie nacionalistinės pakraipos portalus.

Pats A.Valinskas pirmadienį komentuoti savo žodžius atsisakė.

Savaitgalį portalui zw.lt jis sakė, kad humorą suprantantys žmonės suprato, jog tai buvęs humoristinis kontekstas.

„Mano artimos aplinkos žmonės žino, aš turiu tokį perdarą, kurį dažnai naudoju kaip kalbos formą, frazeologizmą. Šitoje vietoje nebuvo nei jokio raginimo, nei kažko. Protingi žmonės supranta, o kvailiems nelabai ką išaiškinsi“, – teigė A.Valinskas.

Jis taip pat pridėjo, kad jeigu kažkam atrodo, jog tai nebuvo tik kalbos forma, vaizdingas pasisakymas, gali kreiptis į teismą, kuris ir atsakytų į šį klausimą.

Juokas toks, ko jūs, nesuprantate? Ir su žydais buvo juokai, ką!

Tuo tarpu pats V.Tomaševskis tokių „juokų“ nesupranta. LLRA-KŠS pirmininkas europarlamentaras žada dėl buvusio Seimo pirmininko A.Valinsko žodžių apie jį kreiptis į teisėsaugą.

„Čia rezonansinis jau klausimas. Atitinkamai reaguosime pagal baudžiamosios atsakomybės kodeksą“, – viešai pareiškė politikas.

Jis pridėjo, kad šį klausimą nagrinėja advokatai, tačiau dėl didelio užimtumo teigė nežinantis, kada tiksliai galėtų pateikti kreipimąsi ir pagal kokį Baudžiamojo kodekso straipsnį jis būtų.

„Ten visiems akivaizdu, teismas įvertins. To nebuvo pas mus Lietuvoje greičiausiai jau 30 metų“, – kalbėjo politikas.

Tačiau Lietuvos Generalinė prokuratūra netrukus pranešė jau pati pradėjusi tyrimą dėl šių A.Valinsko žodžių.

„Reaguojant į šių metų spalio 14 d. vieno informacinio portalo TV kanale interviu metu visuomenėje labai gerai žinomo pramogų verslo atstovo bei buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko pasakytą teiginį „Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto jis yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyt šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėt nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro.“ šiandien Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą, kurio metu bus ištirta, ar minėtu teiginiu nebuvo padaryta Baudžiamajame kodekse numatyta nusikalstama veika. Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso 170 str. 3 d.“, – pirmadienį pranešė prokuratūra.

Pirmadienio pavakarę Arūnas Valinskas išplatino pranešimą, kuriame išsakė savo nuomonę dėl šitos situacijos.

„Kai Valdemaro Tomaševskio bendražygis Jedinskis (Zbignevas Jedinskis, Seimo narys, buvęs LLRA-KŠS sąrašo Seimo rinkimuose lyderis – red.) pareiškė, kad taikių protestuotojų Baltarusijoje areštai, mušimas ir net žudymas gatvėse yra „konstitucijos gynimas“, pats V.Tomaševskis pasakė, kad tai išėmimas žodžių iš konteksto. Dabar iš mano pasisakymo konteksto išima vieną sakinį ir bando pūsti propagandinį burbulą, neturintį nieko bendra su realybe. Savo pasisakyme aš jokiu būdu neskatinau nei tautinės neapykantos, nei raginau imtis prievartos. Tai paprasčiausias vaizdingas humoristinis pasakymas tariamąja nuosaka, nesiekiant ir neraginant jokių aktyvių veiksmų. Tai vaizdingas mano nuomonės išreiškimas apie šį „politinį veikėją“. Mano kolegos ir bendradarbiai puikiai žino, kad tokį posakį kaip pertarą aš vartoju. Mano pasisakymo negalima ištraukti iš konteksto ir cituoti tik vieno sakinio, atmetus visas aplinkybes, nevertinant pasakytų frazių intonacijos ir humoristinės potekstės. Net ir tos šypsenos, su kuria aš tai padariau. Aš išsakiau savo nuomonę apie Lietuvai atvirai kenkiančią politinę jėgą, kuri neturi nieko bendra su Lietuvoje gyvenančios lenkų tautinės mažumos interesais. Tokią nuomonę aš turiu teisę turėti ir ją išsakyti“, – išplatintame pranešime teigia A.Valinskas.

Visą jo atsakymą į Valdemaro Tomaševskio puolimą dėl per interviu išsakytų žodžių skaitykite čia: Arūnas Valinskas: „Jokiu būdu neskatinau nei tautinės neapykantos, nei raginau imtis prievartos“.

Tuo tarpu politologas, Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto docentas Andžejus Pukšto mano, kad A.Valinskas šiuo atveju kalbėjo kaip buvęs Seimo pirmininkas ir politikas, savo nuomonę jis išsakė apie rinkimų rezultatus, o V.Tomaševskiui ir LLRA-KŠS skyrė tikrai daug dėmesio.

„Gal tai yra pliusas, jis tame savo paaiškinime kaip ir atriboja Lenkų rinkimų akciją nuo lenkų rinkėjo. Jis aiškina, kad ta partija netarnauja ir nieko bendro neturi su lenkų bendruomene, bet vis tiek, nepaisant, kad jeigu ir neįžvelgsime, o ko gero, tikrai čia neįžvelgsime tos tautinės nesantaikos kurstymo, bet tai yra neapykantos kurstymas, nes jis ten labai aiškiai pasakė, kad tokius politikus, kurie priklauso LLRS-KŠS, reikia šaudyti. Po vieną per metus. Jis ten labai aiškiai pasako. Aš manau, kad buvusiam Seimo pirmininkui, žmogui, kuris pabuvo politikoje, nedera tokių dalykų kalbėti. Mes negalime užsimerkti į tokius dalykus. Tai neapykantos kalba ir neapykantos kurstymas“, – sakė A.Pukšto.

Politologas pabrėžė ir tai, kad šiame pokalbyje jį nustebino tiek A.Valinsko pasisakymas, tiek tai, kad laidos vedėja į tokius žodžius nesureagavo, o tiesiog tęsė pokalbį.

Savo ruožtu Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT), kuriai vadovauja buvusi Delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė – Budrienė, sako griežtai nepritarianti buvusio Seimo pirmininko, laidų vedėjo A.Valinsko žodžiams apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką europarlamentarą V.Tomaševskį.

Vis dėlto jie nekomentuoja, ar imsis jo atžvilgiu kokių nors veiksmų.

„Visi laisvi reikšti savo nuomonę, aštriai vertinti politinę veiklą, tačiau tokie pasisakymai neturėtų skatinti susidoroti ar kurstyti neapykantos. Arūno Valinsko pasisakymui delfi.lt laidoje LRT griežtai nepritaria, nes laikomės pozicijos, kad net ir radikalią nuomonę galima išsakyti nekurstant nesantaikos ir korektiškai“, – rašoma LRT komentare.

LRT televizijoje A. Valinskas veda žaidimą „Auksinis protas“, tačiau nacionalinis transliuotojas dar nepranešė, ar ketina imtis kokių nors veiksmų, pvz. atleidimo, dėl laidos vedėjo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s