Lietuva ir Estija pabrėžė, kad JAV karinis buvimas Europoje – pagrindinis prioritetas gynybos srityje

Susitikęs su naująja Estijos ambasadore Lietuvoje Kai Kaarelson spalio 19 d. krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pasveikino ją su paskyrimu į Lietuvą bei pasidžiaugė ilgalaikiu ir tvirtu Lietuvos ir Estijos bendradarbiavimu gynybos ir saugumo srityje. Ministras ir ambasadorė sutarė, kad svarbu išlaikyti NATO dėmesį į atgrasymą ir kolektyvinę gynybą bei išsamiau aptarė NATO priešakinių pajėgų batalionų kovinių grupių buvimą Baltijos šalyse.

Susitikimo metu taip pat buvo pabrėžta, kad tvirtas transatlantinis ryšys, JAV karinis buvimas Europoje ir Baltijos regione išlieka pagrindiniu mūsų prioritetu gynybos srityje.

Ministras ir ambasadorė sutarė tęsti Baltijos šalių bendradarbiavimą karinio mobilumo, oro gynybos, jūrų stebėjimo srityse, susitarta remti bendras pozicijas NATO darbotvarkėje. R. Karoblis padėkojo Estijai už eksperto skyrimą ir dalyvavimą NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre Vilniuje veikloje.

Susitikimo metu buvo aptartai ir kibernetinio saugumo klausimai bei Lietuvos ir Estijos bendradarbiavimas ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) rėmuose vystomame Kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų projekte.

Bendradarbiavimas su Estija bei Latvija yra vienas pagrindinių Lietuvos tarptautinio bendradarbiavimo prioritetų. Aktyviausiai Baltijos valstybės bendradarbiauja oro policijos, oro erdvės stebėjimo, karinių jūrų pajėgų, specialiųjų operacijų pajėgų, Baltijos gynybos koledžo veiklos, bendrų pratybų srityse. Jau ilgus metus bendradarbiaujama trišalių ir dvišalių projektų rėmuose – Baltijos karinė jūrų eskadra (BALTRON), Baltijos gynybos koledžas (BALTDEFCOL), Nenuolatinis Baltijos šalių jungtinio štabo elementas (B-CJSE) ir kt. Taip pat siekiame sukurti regioninį jūrinės erdvės suvokimo pajėgumą (Maritime Situational Awareness – MSA), intensyviai deriname gynybos planus, vykdomas pajėgumų planavimo sinchronizavimas, koordinuojami bendri įsigijimai, rengiamos bendros pratybos, mokymai, seminarai, bendradarbiauja atskiros karinės pajėgos.

Baltijos šalių gynybos ministrų bei Kariuomenių vadų ir gynybos štabų viršininkų susitikimai vyksta du kartus per metus. Taip pat reguliariai susitinka gynybos politikos direktoriai, oro, sausumos, jūrų, specialiųjų pajėgų vadai bei įvairaus lygio ekspertai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s