Lenkijos Konstitucinis Teismas smarkiai sugriežtino abortų tvarką: faktiškai, tai yra draudimas

Lenkijos konstitucinis teismas ketvirtadienį nusprendė, kad teisės aktas, leidžiantis abortus vaisiaus apsigimimo atvejais, prieštarauja konstitucijai, taip atverdamas kelią griežtinti šios Europos Sąjungos valstybės abortų įstatymus, kurie ir dabar yra vieni griežčiausių Europoje.

Teismo pirmininkė Julia Przylebska sakė, kad dabartinis įstatymas, leidžiantis abortus įgimtinių ydų atvejais, yra „nesuderinamas“ su konstitucija. Tokie atvejai šiuo metu yra tarp nedaugelio priežasčių, dėl kurių šioje Europos Sąjungos narėje galima legaliai nutraukti nėštumą.

Daug šalies moterų piktinosi, kai valdančioji politinę partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) parėmė piliečių grupės pasiūlytą įstatymo projektą, todėl konservatyvūs parlamentarai kreipėsi į Konstitucinį Tribunolą.

Instituciją, kurios pagrindinis vaidmuo yra užtikrinti, kad visi įstatymai atitiktų konstituciją, vyriausybė 2016 metais reformavo. Kritikai tvirtina, kad dabar jame pilna PiS sąjungininkų. Palankus Tribunolo sprendimas sudaro sąlygas parlamentarams patvirtinti atitinkamą įstatymo projektą. Jei taip nutiks, PiS sąjungininkas prezidentas Andžejus Duda žada jį pasirašyti.

Nuosprendį netrukus sukritikavo Europos Taryba, kurios žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatovič pavadino verdiktą „liūdna diena moterų teisėms“.

„Beveik visų legalių abortų pagrindo panaikinimas Lenkijoje prilygsta jų draudimui ir pažeidžia žmogaus teises“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D.Mijatovič.

„Šiandienos nutarimas… reiškia nelegalius/užsienio abortus toms, kas gali sau juos leisti ir dar didesnius išbandymus visiems kitiems“, – pridūrė ji.

Liberalus Lenkijos ekspremjeras ir “PiS“ kritikas Donaldas Tuskas pavadino pasirinktą laiką nutarimui dėl abortų paskelbti „politine nedorybe“.

„Abortų temos ir pseudoteismo sprendimo metimas į siautėjančios pandemijos vidurį yra daugiau nei ciniškas“, – tviteryje parašė Europos liaudies partijai (EPP) vadovaujantis D.Tuskas.

Nuo 1993 metų Lenkijoje abortai leidžiami tik tais atvejais, kai nėštumas yra išžaginimo ar incesto pasekmė, kai jis kelia pavojų motinos gyvybei arba kai vaisius yra apsigimęs.

Nevyriausybinė organizacija „Akcja Demokracja“ sako, kad jos peticiją prieš tolesnį abortų įstatymo griežtinimą pasirašė daugiau kaip 210 tūkst. žmonių.

D.Mijatovič jau anksčiau ragino atmesti minimą įstatymo projektą.

„Šiandien beveik visi nėštumo nutraukimai, teisėtai vykdomi Lenkijoje, patenka į šią kategoriją (apsigimimų), todėl šis įstatymo projektas, jei bus priimtas, praktiškai nulems visišką abortų uždraudimą ir rimtai paveiks šalies moterų teises bei saugumą“, – pabrėžė ji.

38 mln. gyventojų turinčioje šalyje per metus teisėtai atliekama mažiau nei 2 tūkst. abortų, bet moterų organizacijos apskaičiavo, kad nelegaliai arba užsienyje atliekama net šimtu (!) kartų daugiau – iki 200 tūkst. tokių procedūrų.

PiS vyriausybė savo 2016 metų bandymo griežtinti abortų įstatymus atsisakė po masinių protestų visoje šalyje, kuriuose dalyvavo dešimtys tūkstančių juodai vilkėjusių moterų.

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s