Lenkijoje vykstant protestams prezidentas pakeitė nuomonę abortų klausimu

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda ketvirtadienį sakė, kad moterys turi turėti teisę į abortą apsigimimų atvejais, tuo, regis, prieštaraudamas konservatyviai vadovybei, stūmusiai masinius protestus išprovokavusį draudimą.

„Negali taip būti, kad įstatymas reikalautų iš moters tokio didvyriškumo“, – radijui RMF FM sakė A.Duda.

Jis kalbėjo po septynias dienas trukusių didžiulių protestų, kuriuos išprovokavo Konstitucinio Tribunolo sprendimas, kad dabar Lenkijoje galiojantys įstatymai, leidžiantys abortus vaisiaus apsigimimo atvejais, prieštarauja konstitucijai.

Praėjusį ketvirtadienį konstitucinio teismo paskelbta nutartis dar labiau sugriežtino Lenkijos abortų įstatymus, kurie jau ir taip buvo vieni griežčiausių Europoje. Kai nutartis įsigalios ją paskelbus oficialiame teismų sistemos žurnale, nutraukti nėštumą bus leidžiama tik išžaginimo arba incesto atveju, taip pat tuomet, kai kyla grėsmė motinos gyvybei.

Visoje šalyje kilusiuose protestuose dalyvavo daug jaunimo, sureagavusio į aktyvisčių raginimą išeiti į gatves ginti moterų teisių.

Didelis, ilgą laiką Lenkijoje brendęs susiskaldymas dabar pasimatė gatvėse. Trečiadienį vakare vyrai iš kraštutinių dešiniųjų grupės „Mlodziez Wszechpolska“ užpuolė moteris, dalyvavusias protestuose įvairiuose miestuose, įskaitant Vroclavą, Poznanę ir Balstogę. Be to praėjusį sekmadienį moterys ėjo į bažnyčias trikdyti mišių, užsipuldavo kunigus. Kai kur dažais buvo apipurkšti bažnyčių pastatai. Anksčiau tokie veiksmai Lenkijoje būtų neįsivaizduojami.

Incidentai įvyko įtakingiausiam Lenkijos politikui, valdančiosios partijos lyderiui Jaroslavui Kačinskiui paraginus savo šalininkus eiti į gatves ginti bažnyčių. Ekstremistinių grupuočių lyderiai bei aktyvistai J.Kačinskio žodžius įvertino kaip leidimą smurtauti prieš protestuotojus.

A.Dudos ketvirtadienio komentarai yra visiškai kitokie nei pradinė jo reakcija praėjusią savaitę, kai jis sveikino Lenkijos Konstitucinio Teismo sprendimą ir akcentavo savo nepritarimą abortams net apsigimimų atvejais.

Prezidentas taip pat užsiminė skirtingai nei J.Kačinskis vertinantis saugumo klausimą: jis sakė, kad tik policija turėtų saugoti gatves.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s