Nepaisant įvestų apribojimų tūkstančiai lenkų protestavo prieš abortų draudimą

Nepaisant dėl koronaviruso įvestų apribojimų tūkstančiai žmonių Varšuvoje ir kituose Lenkijos miestuose penktadienį protestavo prieš Konstitucinio Teismo (KT) nutartį dėl beveik visiško abortų uždraudimo.

Varšuvoje protestuotojai skandavo šūkius prieš vyriausybę ir nešė judėjimo simbolį – raudoną žaibą.

Išskyrus susistumdymus su kraštutinių dešiniųjų aktyvistais, jau devintą dieną iš eilės surengta demonstracija vyko taikiai.

„Mes pasirengę kovoti iki galo“, – penktadienį žurnalistams sakė viena iš judėjimo „Moterų streikas“ steigėjų Marta Lempart.

„Lenkijoje vykstanti revoliucija nėra tik kova dėl abortų. Tai kova už laisvę“, – aiškino ji.

Protestuotojai – daugiausia jauni žmonės – laikė plakatus su užrašais „Mums jau gana!“, „Mano kūnas – aš sprendžiu“ bei skandavo užgaulius šūkius prieš vyriausybę.

Judėjimo duomenimis, dalyvių skaičius siekė šimtus tūkstančių. Miesto valdžios skaičiavimu, protesto akcijoje Varšuvoje dalyvavo apie 50 tūkst. žmonių.

Policija pranešė per du incidentus įvykdžiusi „kelis areštus“.

Demonstraciją surengusioms moterų teisių organizacijoms gali būti iškelti kaltinimai pažeidus draudimą organizuoti didesnius nei penkių asmenų susibūrimus.

Mažesnio masto mitingų turėjo įvykti dešimtyje kitų Lenkijos miestų, tarp jų – Krokuvoje ir Vroclave, taip pat užsienyje – Barselonoje, Vienoje ir kitur.

Protestų banga kilo praėjusią savaitę, Konstituciniam Teismui paskelbus, kad esami abortų įstatymai, leidžiantys nutraukti nėštumą vaisiaus apsigimimo atveju, prieštarauja konstitucijai. Protestuotojai nukreipė savo pyktį į valdančiąją konservatyvią partiją „Teisė ir teisingumas“ (PiS), kurios deputatai kreipėsi į konstitucinį teismą.

Katalikiškoje Lenkijoje jau ir taip galioja vieni griežčiausių abortų įstatymų Europoje, dėl kurių daugelis moterų priverstos vykti į užsienį nutraukti nepageidaujamo nėštumo Iki šiol Lenkijoje per metus būdavo teisėtai atliekama mažiau kaip 2 000 nėštumo nutraukimo procedūrų, daugumoje atvejų – esant vaisiaus apsigimimui. Tačiau moterų teisių organizacijos yra apskaičiavusios, kad šimtu kartų daugiau, tai yra iki 200 tūkst. abortų per metus atliekama neteisėtai arba užsienyje.

Kai teismo nutartis įsigalios ją paskelbus oficialiajame leidinyje, nutraukti nėštumą bus leidžiama tik išžaginimo arba kraujomaišos atveju, taip pat kai kyla grėsmė motinos gyvybei.

Vyriausybė gina teismo nutartį, argumentuodama, kad ji užkirs kelią abortams dėl vadinamųjų eugenikos priežasčių. Tačiau žmogaus teisių gynėjai sako, kad dėl šio teismo sprendimo moterys bus priverstos tęsti nėštumą net tais atvejais, kai kūdikis gimęs neabejotinai mirs.

Siekdamas rasti kompromisą ir numaldyti visuomenės pyktį Lenkijos prezidentas Andžejus Duda penktadienį pasiūlė abortų įstatymo pataisos projektą. Pataisa draustų pašalinti pažeistą vaisių, išskyrus atvejus, kai medicininiai tyrimai rodo didelę tikimybę, kad kūdikis gims negyvas arba su mirtina liga ar defektu.

Liberaliosios opozicijos atstovė Katažina Lubnauer pareiškė, kad tokia pataisa – „nepriimtina“.

„Tai prilygsta pasakymui: „Pavogiau iš jūsų 100 zlotų, bet grąžinsiu penkiasdešimt“, – televizijai TVN24 sakė parlamentarė.

Prieš masinius protestus Baltarusijoje gyręs Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis paragino lenkų žmones nedalyvauti protestuose ir pavadino juos „barbariškais“.

Kraštutinių dešiniųjų aktyvistai paragino Varšuvos gyventojus „ginti“ bažnyčias per penktadienio demonstraciją, nors protesto organizatoriai tikina, kad neplanuoja imtis jokių veiksmų prieš religines institucijas.

Penktadienį dešimtys žmonių ant bažnyčios, esančios centrinėje Trijų Kryžių aikštėje, laiptų sukalbėjo maldą „Sveika, Marija“. Nuo protestuotojų juos skyrė kelios policininkų eilės. Judėjimas „Moterų streikas“ žada rengti protestus, kol „valdžia pradės su mumis kalbėtis“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s