A.Lukašenka: šiandien – istorinė diena, nes Baltarusija tapo branduoline valstybe

Lapkričio 7 d. Baltarusijos atominėje elektrinėje (BAE) apsilankęs prezidentas Aleksandras Lukašenka, Lietuvoje vadinamas „neteisėtu prezidentu“, BAE paleidimą pavadino istoriniu įvykiu.

„Šiandien – istorinė diena, nes Baltarusija tapo branduoline valstybe.“ – pasakė jis.

BAE veiks du „VVER-1200“ tipo branduoliniai reaktoriai, kurių bendra galia sieks 2400 MW. Reaktoriai apsaugoti dviguba apsauga, todėl, įvykus žemės drebėjimui, uraganui, potvyniui, sprogimui ir kt., BAE nenukentėtų.

BAE pradėta statyti 2011 m. liepą. Elektrinę sudaro 130 pastatų, užimančių daugiau kaip 1 kv. km (100 ha) plotą.

Pagal Rusijos VVER technologiją pastatytos ir statomos atominės elektrinės Kinijoje, Indijoje, Egipte, Turkijoje, Vengrijoje, Suomijoje, Bangladeše, Uzbekistane.

BAE saugumą ne kartą patvirtino tarptautinės ekspertų misijos (Tarptautinė atominės energijos agentūra TATENA, Pasaulio atominių elektrinių asociacija WANO ir kt.).

Planuojama, jog kiekvienais BAE gamins apie 18 mlrd. kilovatvalandžių elektros energijos, tai atstos 4,5 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų per metus, todėl kasmet bus sutaupoma daugiau nei po 0,5 mlrd. JAV dolerių.

BAE bus ekologiška: kasmet daugiau nei 7 mln. tonų sumažės į orą išmetamų šiltnamio dujų (anglies dioksido, metano ir kt.).

BAE suteikė per 2500 naujų darbo vietų. Tarp darbuotojų – apie 60 darbo patirtį atominėse elektrinėse turinčių specialistų iš Ukrainos ir Rusijos.

Planuojama, kad BAE bus eksploatuojama 60–100 metų. Elektrinė patenkins apie trečdalį Baltarusijos elektros energijos poreikio.

31-oje pasaulio šalyje yra 190 atominių elektrinių. Jos tiekia devintadalį visos elektros energijos. TATENA teigimu, iki 2050 m. pasaulyje atominių elektrinių galingumas išaugs dvigubai.

A. Lukašenkos teigimu, Baltarusijoje turėtų būti pastatyta dar viena atominė elektrinė, kad šaliai nereiktų būti priklausomai nuo naftos ir dujų.

Ekonomisto, profesoriaus Nikolajaus Meževičiaus teigimu, iš BAE elektrą gali pirkti Lenkija ir Ukraina, kurios patiria elektros energijos trūkumą.

Pasak eksperto, apsimokėtų iš BAE elektrą pirkti ir Baltijos valstybėms, tačiau jas gali stabdyti politiniai motyvai: „Tiesa, Latvija galėtų pirkti elektros energiją iš Baltarusijos ir tiekti ją, pavyzdžiui, Estijai.“

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s