Baltarusijos prezidentas – Lietuvos bei Lenkijos vadovams: „Gyvenkime draugiškai“

Lankydamasis Baltarusijos atominėje elektrinėje (BAE) Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka lapkričio 7 d. kreipėsi į Lietuvos bei Lenkijos vadovus kviesdamas nutraukti konfrontacinę retoriką ir grįžti prie dialogo.

“Noriu darsyk kreiptis į Lietuvos vadovybę šiandien būdamas BAE, – gyvenkime draugiškai. Dirbkime kartu. Kažkada mūsų tautos buvo vienoje valstybėje, normaliai gyveno, o ir iki šiol gyveno normaliai. Bene lygioje vietoje įlindo į mūsų daržą. Na, gerai, jei jūs supratote, kad suklydote, palikite mūsų daržą, dirbkime kartu, – jūs savo darže, mes – savo. Kurkime elektros energiją, parduokime ją, keiskimės ja. Gyvenkime normaliai! Mes juk kaimynai, o kaimynų nesirenka.“ – pasakė ne tik „batka“, bet ir „pastaruoju Europos diktatoriumi“ pravardžiuojamas Baltarusijos prezidentas.

Jis atkreipė dėmesį, kad tuo metu, kai Lietuvoje veikė Ignalinos AE (1983–2009 m.), Baltarusija nepareiškė jokių pretenzijų, o po jos uždarymo net siūlė įsidarbinti daliai specialistų būsimoje BAE (ji pradėta statyti 2011 m., remiantis 2007 m. lapkričio 12 d. Baltarusijos prezidento įsakymu).

Tačiau, pasak A. Lukašenkos, dėl išorės spaudimo Lietuva ėmė pasisakyti prieš BAE.

“ES privertė sakyti, kad elektrinė nesaugi, tokia ir anokia. Ir prasidėjo. O kodėl? Todėl, kad mes dabar – konkurentai Vakarų šalims, joms nereikalinga ši elektrinė, kaip ir nereikalinga taiki, rami Baltarusija. Jūs jau turbūt po dviejų mėnesių tų kovų Minske supratote, ko jie nori. Ten, užsienyje, tų “vyriausybių“, sukurtų Baltarusijai, penkis kartus daugiau nei šių energoblokų. Jie mus “valdo“ iš ten. Jiems dažnai sakau: nedrįskite, mes atsakysime labai stipriai.“ – pareiškė A. Lukašenka.

Baltarusijos lyderis pabrėžė, kad Baltarusija pastatė BAE pagal nacionalinius interesus ir jos saugumą, kurį patvirtino tarptautiniai ekspertai.

“Tą patį noriu pasakyti ir Lenkijos vadovybei: nieko jums nepavyks. Mes neatsiklaupsime. Mes atsakysime, kaip jau sakiau: net jei liksime vieni savo aplinkoje, mes atsakysime. Manau, jie tai suprato. Dirbkime kartu, mes pasirengę atvirai bendradarbiauti.“ – pabrėžė Lietuvoje nepripažįstamas baltarusių valstybės vadovas.

Kaip pranešė Baltarusijos Energetikos ministerija, per tris paras nuo įjungimo pradžios BAE pagamino 22 mln. kilovatvalandžių elektros energijos ir tokiu būdu sutaupė 6,4 mln. kubinių metrų gamtinių dujų už milijoną dolerių. Elektros energiją iš BAE gauna visi šalies regionai.

Pirmasis BAE energoblokas veikia 400 MW galingumu. Šiuo metu tai – 40 proc. viso galingumo, kuris, kaip planuojama, sieks 1190 MW. Prognozuojama jog pirmasis energoblokas pilnu pramoniniu galingumu veiks nuo 2021 m. pirmo ketvirčio.

Kai lapkričio 3 d. pradėjo veikti BAE pirmasis energoblokas, Lietuva iškart pareiškė, kad nebepirks elektros energijos iš Baltarusijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s