Lenkijos prezidentas ratifikavo susitarimą su JAV dėl bendradarbiavimo gynybos srityje

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pirmadienį ratifikavo susitarimą su Jungtinėmis Valstijomis dėl glaudesnio dvišalio bendradarbiavimo gynybos srityje, pranešė prezidento kanceliarija. Šiuo susitarimu numatoma padidinti Lenkijoje laikomą JAV kontingentą mažiausiai tūkstančiu karių, tai leis suintensyvinti bendras karines pratybas.

Lenkijos ir Jungtinių Valstijų sustiprinto gynybos bendradarbiavimo susitarimą (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA) rugpjūčio 15 dieną Varšuvoje pasirašė lenkų gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas ir amerikiečių valstybės sekretorius Mike’as Pompeo. Rugpjūčio 30-ąją Lenkijos parlamento aukštieji rūmai priėmė nutarimą, įgaliojantį prezidentą ratifikuoti susitarimą. Kiek anksčiau tokį leidimą suteikė Seimas.

Lenkijos prezidentūra pranešė, jog „naujasis susitarimas papildė praeitais metais A. Dudos ir JAV prezidento Donaldo Trumpo paskelbtą deklaraciją dėl 4,5 tūkst. amerikiečių karių kontingento padidinimą mažiausia tūkstančiu papildomų“ karių. Naujasis susitarimas taip pat numato, kad Lenkija savo teritorijoje turės įrengti papildomos infrastruktūros, leisiančios prireikus skubiai atsiųsti į šalį papildomų pajėgų, kad bendras JAV karių skaičius išaugtų iki 20 000 žmonių.

Prieš ratifikuojant susitarimą buvo paskelbta, kad Lenkijos vakariniame Poznanės mieste bus įkurta JAV sausumos pajėgų V korpuso priešakinė vadavietė, kuri bus atsakinga už vadovavimą JAV pajėgoms, dislokuotoms NATO rytiniame sparne.

Per televizijos transliuotą sutarties ratifikavimo ceremoniją A.Duda sakė, kad „JAV karinis buvimas sustiprina šios Europos dalies saugumą, sustiprina NATO aljanso saugumą ir yra garantija, kad Šiaurės Atlanto sutarties 5-ojo straipsnio bus laikomasi“, turėdamas galvoje bloko steigiamojo dokumento nuostatą dėl kolektyvinės gynybos. Lenkija, uoli JAV karinė sąjungininkė, seniai siekė šio susitarimo, atsižvelgdama į tariamą Rusijos grėsmę. Šiuo metu šalyje rotaciniu pagrindu yra dislokuota apie 4,5 tūkst. amerikiečių karių.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s