Lenkija grasina vetuoti ES biudžetą dėl teisės viršenybės sąlygos

Lenkijos vyriausybės vadovas Mateušas Morawieckis išsiuntė laišką Europos lyderiams, kuriame grasina vetuoti Europos Sąjungos biudžetą, jeigu lėšų mokėjimas bus susietas su tuo, ar valstybės narės laikosi teisinės valstybės ir demokratijos principų.

Šis laiškas išsiųstas tęsiantis Varšuvos ir Briuselio ginčui dėl kritikos Lenkijos demokratijos standartams.

Panašų laišką anksčiau išsiuntė ir Vengrija, taip pat kritikuojama Europos Komisijos už teisinės valstybės principų pažeidimus.

„Pastarosiomis dienomis nusiunčiau laišką ES lyderiams, kuriame išdėsčiau mūsų požiūrį į sąlygų mechanizmus dėl ES biudžeto“, – rašė M. Morawieckis ketvirtadienį socialiniame tinkle „Facebook“.

Anot jo, teisės viršenybės mechanizmas „grindžiamas savavališkais, politiškai motyvuotais kriterijais ir gali privesti prie „dvigubų standartų taikymo įteisinimo“, kalbant apie atskirų ES valstybių narių traktavimą.

M. Morawieckis pridūrė, kad „pasiūlyti sprendimai yra nesuderinami“ su liepą vykusio Europos Vadovų Tarybos susitikimo išvadomis. Tame viršūnių susitikime ES lyderiai po derybų maratono sutarė dėl beprecedenčio kovai prieš koronaviruso pandemijos padarinius skirto subsidijų ir paskolų fondo.

„Dėl to Lenkija negali sutikti su tokiu mechanizmu, kuris prives prie politinių ir savavališkų kriterijų viršenybės prieš realų vertinimą“, – sakė Lenkijos ministras pirmininkas.

ES rugsėjį pažėrė aštrios kritikos Lenkijai ir Vengrijai savo pirmoje ataskaitoje apie demokratijos standartus Bendrijos šalyse-narėse, kurioje ypatingas dėmesys skirtas teisminių institucijų nepriklausomumo klausimui. Anot ataskaitos rengėjų, Lenkijos teismų sistemos reformos „padidino įstatymų vykdomosios ir leidžiamosios valdžių įtaką teismų sistemai ir tuo susilpnino teisminių institucijų nepriklausomumą“. Lenkijos vadovybė teigia, kad šios reformos padės veiksmingiau kovoti su korupcija ir išvaduos teismų sistemą nuo paskutinių komunistinio laikotarpio atgyvenų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s