Danijos žiniasklaida: JAV šnipinėjo Daniją ir kitas Europos valstybes

Praėjus septyneriems metams po Edwardo Snowdeno įslaptintų duomenų nutekinimo skandalo, Danijoje pirmadienį nuskambėjo nauji kaltinimai, kad Vašingtonas šnipinėjo glaudžius sąjungininkus – šįkart gynybos pramonės srityje ir prieš pasirašant sutartį dėl naikintuvų tiekimo Kopenhagai.

Danijos užsienio reikalų ministerija naujienų agentūrai AFP pareiškė niekaip nekomentuosianti danų visuomeninės televizijos DR reportažo, kuriame teigiama, kad šnipinėjimas buvo vykdomas 2012–2015 metais. Tai leistų manyti, kad JAV šnipinėjimas galėjo būti vykdomas per skandalą, įsiplieskusį buvusiam amerikiečių žvalgybos tarnybų kariškiui E. Snowdenui atskleidus, kad Vašingtono vyriausybė šnipinėjo savo piliečius ir sąjungininkus, arba net vėlesniu laikotarpiu.

Pasak DR, nauji kaltinimai grindžiami Danijos žvalgybos tarnybų vidaus ataskaitomis, parašytomis vieno informatoriaus, norėjusio paskatinti viršininkus imtis veiksmų. DR reportaže pabrėžiama, jog JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) „pasinaudojo itin slaptu Danijos ir Amerikos žvalgybos bendrai vykdomu sekimu kaip galimybe sąmoningai šnipinėti svarbias ministerijas ir privačias bendroves Danijoje“.

Transliuotojas pranešė, kad šnipinėjimas daugiausia buvo susijęs su gynybos sektoriumi, ypač su Danijos paskelbtu konkursu dėl naujų naikintuvų, turėjusių pakeisti šalies pasenusius orlaivius, įsigijimo. Galų gale Kopenhaga užsisakė iš JAV gamintojos „Lockheed Martin“ 27 naikintuvus „F-35“, atsisakiusi siūlytų europietiškų „Eurofighter“ ar švediškų „Saab Gripen“.

JAV šnipinėjimo gynybos srityje taikiniais tapo ir kitos Vašingtono sąjungininkės, tokios kaip Vokietija, Prancūzija, Norvegija, Nyderlandai ir Švedija, pažymima DR reportaže.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s