JAV nusprendė palikti Irake ir Afganistane tik po 2,5 tūkst. karių

Laikinai einantis JAV gynybos sekretoriaus pareigas Christopheris C.Milleris antradienį paskelbė, kad iki 2021 m. sausio 15 dienos JAV iš Afganistano ir Irako išves tūkstančius JAV karių. Christopheris C.Milleris nurodė, kad kiekvienoje šalyje bus paliekama po 2,5 tūkst. karių. Taip bus padaryta likus vos kelioms dienoms iki išrinktas prezidentas Joe Bidenas oficialiai perims pareigas iš Donaldo Trumpo.

Šiuo metu Afganistane vis dar tarnauja maždaug 4,500 karių, Irake jų yra apie 3000.

Pentagono vadovas apie šį sprendimą paskelbė per spaudos konferenciją, bet į žurnalistų klausimus neatsakinėjo.

Pasak laikino amerikiečių karo ministro, šis žingsnis išpildo prezidento Donaldo Trumpo pažadą sugrąžinti karius namo, kai bus užtikrintas pakankamas JAV ir jų sąjungininkių saugumas.

Ch.Milleris pabrėžė, kad vadai ir patarėjai pritarė išvedimo planui. Naujasis planas reiškia, kad karių išvedimas iš Afganistano ir Irako D.Trumpo kadencijos paskutiniosiomis dienomis bus paspartintas, nors kai kurie aukšto rango kariškiai pasisakė už lėtesnį pasitraukimą.

Oficialiais duomenimis, JAV prezidento rinkimuose D.Trumpas pralaimėjo demokratui Joe Bidenui, perimsiančiam Baltuosius rūmus sausio 20-ąją, praėjus kelioms dienoms po šio karių išvedimo etapo pabaigos.

Donaldas Trumpas praėjusią savaitę atleido JAV gynybos sekretorių Marką Esperį. D.Trumpas taip pat nurodė, kad M.Esperį poste „nedelsiant“ keičia Nacionalinio kovos prieš terorizmą centro direktorius Christopheris Milleris.

Šiuo žingsniu D.Trumpas ir toliau destabilizuoja savo vyriausybę, svarstančią, kaip apeiti jo atsisakymą pripažinti pralaimėjimą rinkimuose demokratui Joe Bidenui.

„Markas Esperis buvo atleistas. Norėčiau padėkoti jam už tarnybą“, – sakoma D.Trumpo žinutėje, kurioje jis pavartojo žodį „terminated“, kuris gali reikšti „užbaigtas“ arba, kariniu žargonu, „sunaikintas“.

M.Esperis, atvirai nepritaręs D.Trumpo pareiškimams, kad kariškiai gali būti pasiųsti visuomenės neramumams malšinti, buvo atleistas praėjus savaitei po JAV prezidento rinkimų. Jis buvo jau ketvirtas Pentagono vadovas per D.Trumpo kadenciją ir buvo atleistas po 16 mėnesių trukusio darbo šiame poste. M.Esperis stengėsi nesivelti į politiką, vykdydamas fundamentalią pertvarką Pentagono didžiuliame biurokratiniame aparate, taip pat siekdamas perorientuoti JAV gynybos strategiją, visų pirma susitelkiant į Kinijos keliamą grėsmę.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s