JAV pasitraukė iš „Atviro dangaus“ sutarties

Vašingtonas sekmadienį patvirtino, kad Jungtinės Valstijos pasitraukė iš „Atviro dangaus“ stebėjimo sutarties.

„Šiandien sukanka šeši mėnesiai nuo tos akimirkos, kad Jungtinės Valstijos informavo apie savo pasitraukimą iš „Atviro dangaus“ sutarties. Dabar mes nesame šios sutarties, kurią Rusia šiukščiai pažeidinėjo daug metų, dalyviai“, – nurodoma JAV nacionalinės saugumo tarybos tviteryje išplatintame pareiškime.

Tarybos vadovas Robertas O’Brienas pažymėjo, kad „JAV prezidentas niekada nenustojo teikti pirmenybę Amerikai traukiantis iš atgyvenusių sutarčių ir susitarimų, kurie buvo naudingi mūsų priešininkams mūsų nacionalinio saugumo sąskaita“.

Prieš pusmetį JAV pranešė tarptautiniams partneriams pasitrauksiančios iš sutarties, leidžiančios daugiau nei 30 valstybių stebėjimo tikslais vykdyti neginkluotų orlaivių skrydžius virš viena kitos teritorijos. Tokiais prieš kelis dešimtmečius inicijuotais perskridimais per kitos šalies teritoriją siekiama skatinti pasitikėjimą ir padėti išvengti konfliktų.

Donaldo Trumpo administracija tuomet pareiškė norinti pasitraukti iš pakto, nes Rusija esą jį pažeidžia, o tokių skrydžių metu renkamus vaizdus galima greičiau ir pigiau įsigyti iš JAV ir komercinių palydovų.

JAV prezidentas Dwightas Eisenhoweris pirmasis 1955 metais pasiūlė, kad Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga leistų rengti žvalgybos skrydžius viena virš kitos teritorijos. Iš pradžių Maskva atmetė šią idėją, bet amerikiečių prezidentas George’as H. W. Bushas atgaivino ją 1989 metais, o 2002-aisiais įsigaliojo atitinkama sutartis. Iki šiol dokumentą pasirašė 34 valstybės; Kirgizija ją parafavo, bet dar neratifikavo.

Pagal šį susitarimą buvo atlikta daugiau kaip 1 500 skrydžių, kuriais siekiama skatinti karinės veiklos skaidrumą ir padėti stebėti ginklų kontrolę bei kitų paktų įgyvendinimą. Kiekviena „Atviro dangaus“ šalis turi sutikti leisti rengti žvalgybos skrydžius visoje savo teritorijoje, tačiau tiek JAV, tiek Rusija apribojo prieigą prie tam tikrų savo rajonų. Pasak JAV, Rusija riboja skrydžius virš Kaliningrado srities. Be to, Maskva esą riboja „Atviro dangaus“ galiojimą prie Pietų Osetijos ir Abchazijos teritorijų. Savo ruožtu JAV taip pat jau apriboja Rusijos galimybes vykdyti žvalgybos skrydžius virš joms priklausančių salų Ramiajame vandenyne ir virš priešraketinės gynybos kompleksų Aliaskoje.

Be to, Maskva turi paaiškinimą dėl skrydžių apribojimo virš Kaliningrado srities. Lėktuvų prie šio anklavo pradėta neprisileisti po to, kai 2014 metais virš srities savąjį skrydį pagal „Atviro dangaus“ programą surengė Lenkija. Rusija tada visiškai palaimino skrydžio maršrutą, o šalies pareigūnai skrido žvalgybos lėktuvu. Tačiau orlaivis virš Kaliningrado sukiojosi taip ilgai, kad oro eismo kontrolės centre kilo nemenkas chaosas: dėl žvalgybinio skrydžio Rusijos regiono teritorijoje kurį laiką negalėjo būti vykdomi civiliniai skrydžiai. Visgi nėra aišku ir tai, kodėl lenkai panoro taip ilgai skraidyti virš Kaliningrado srities, užimančios vos 15 tūkst. kvadratinių kilometrų plotą. Yra analitikų, manančių, kad Rusija tikriausiai negalėjo sau leisti neapriboti žvalgybos skrydžių virš šios srities – esą įtartas piktnaudžiavimas.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pranešė jog jo atstovaujama valstybė apgailestauja dėl JAV pasitraukimo iš „Atviro dangaus“ sutarties.

„Šiandien įsigaliojo skelbtas JAV pasitraukimas iš vadinamosios „Atviro dangaus“ sutarties. Mums labai gaila, kad Jungtinės Valstijos ryžosi tam. Mūsų pozicija dėl šios sutarties lieka nepakitusi: mes manome, kad tai yra svarbi pasitikėjimo kūrimo proceso dalis“, – H. Massą cituoja Vokietijos URM spaudos tarnyba.

Vokietijos diplomatijos vadovas pabrėžė, jog jo šalis ir toliau laikysis šios sutarties.

Apie tą patį anksčiau pranešė ir Rusija.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s