Irane nužudytas mokslininkas, siejamas su šalies branduoline programa: žada kerštą Izraeliui

Irano valstybinė televizija penktadienį pranešė jog šalies teritorijoje buvo įvykdytas teroristinis išpuolis per kurį buvo nužudytas įžymus mokslininkas Mohsenas Fakhrizadeh. Pasak Izraelio žvalgybos, jis kelerius metus vadovavo Irano branduolinei programai.

Irano pareigūnai oficialiai patvirtino M. Fakhrizadeh mirtį. Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas tvirtino, kad esama „rimtų ženklų apie Izraelio vaidmenį“ per šį incidentą.

„Teroristai šiandien nužudė iškilų Irano mokslininką. Šis bailumas – ir rimti ženklai apie Izraelio vaidmenį – rodo nusikaltėlių desperatiškas pastangas pakurstyti karą“, – per „Twitter“ parašė M. J. Zarifas.

Jis taip pat paragino tarptautinę bendriją „baigti gėdingą dvejopų standartų (taikymą – red.) ir pasmerkti šį valstybinio teroro aktą“.

Izraelis atsisakė pateikti komentarų dėl M. Fakhrizadeh nužudymo, tačiau anksčiau Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu per vieną spaudos konferenciją yra sakęs: „Prisiminkite šitą pavardę“.

Izraelis yra įtariamas beveik prieš dešimtmetį įvykdęs virtinę Irano branduolinės fizikos mokslininkų nužudymų.

Irano oficiali naujienų agentūra „Fars“, kaip manoma, artima šalies Revoliucinei gvardijai, pranešė, kad išpuolis buvo įvykdytas Absarde, nedideliame į rytus nuo Teherano esančiame mieste. Liudininkai pasakojo girdėję sprogimą, o po jo – automato šūvių papliūpas. Išpuolio taikiniu tapo automobilis, kuriuo važiavo M. Fakhrizadeh, sakoma pranešime.

Sužeistieji, tarp kurių yra M.Fakhrizadeh apsaugininkų, nuvežti į vietos ligoninę. Vėliau valstybinės televizijos interneto svetainėje pasirodė nuotrauka, kurioje matyti kelią uždarę saugumo pajėgų kariai. Internete išplatintose vaizdo nuotraukose ir įrašuose matyti automobilis „Nissan“ su kulkų suvarpytu priekiniu stiklu ir kraujo dėmės ant kelio.

Kol kas atsakomybės už šią ataką neprisiėmė nė viena grupuotė, tačiau Irano žiniasklaida priminė anksčiau Izraelio ministro pirmininko B. Netanyahu mokslininkui rodytą dėmesį.

Sukarintų Revoliucinės gvardijos pajėgų vyriausiasis vadas Hossein Salami netiesiogiai pripažino, kad išpuolis buvo nukreiptas prieš M. Fakhrizadehą.

„Branduolinių mokslininkų žudymas yra žiauriausias būdas neleisti mums siekti šiuolaikinio mokslo (pasiekimų), – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.

Irano aukščiausiojo lyderio patarėjas ir kandidatas 2021 metų prezidento rinkimuose Hosein Dehgan taip pat paskelbė žinutę savo tviterio paskyroje.

„Paskutinėmis jų lošimų sąjungininko politinio gyvenimo dienomis sionistai siekia suintensyvinti ir padidinti spaudimą Iranui, sukelti didžiulį karą, – parašė H. Dehghanas, akivaizdžiai turėdamas galvoje JAV prezidentą Donaldą Trampą. – Mes kaip žaibas kirsime šio engto kankinio žudikams ir priversime pasigailėti dėl jų veiksmų.“

Aplink Absardą yra daugybė Irano elito vilų, iš kurių atsiveria vaizdai į aukščiausią šalyje Damavando viršukalnę. Dėl koronaviruso pandemijos penktadienį – vieną iš savaitgalio dienų Irane – keliuose buvo mažiau automobilių nei paprastai, todėl išpuolio organizatoriams buvo patogiau imtis veiksmų.

Oficialiais duomenimis, M. Fakhrizadeh vadovavo Irano vadinamai branduolinei programai „Amad“ (Viltis). Izraelis ir Vakarai įtaria, kad tai buvo karinė programa, kurios tikslas – išsiaiškinti Irano galimybes susikurti branduolinį ginklą. Tuo metu Teheranas seniai tvirtina, kad jo branduolinė programa yra taikaus pobūdžio. Remiantis Tarptautine atominės energijos agentūra (TATENA), programa „Amad“ buvo užbaigta praėjusio dešimtmečio pradžioje. Dabar Irano branduolinius objektus stebi agentūros inspektoriai, kaip yra numatyta Teherano susitarimu su galingosiomis valstybėmis, nors pasitraukus JAV šiai sutarčiai gresia žlugimas.

M. Fakhrizadeh buvo nužudytas likus mažiau nei dviem mėnesiams iki Džo Baideno prisaikdinimo JAV prezidentu. J. Bidenas žada sugrįžti prie diplomatijos su Iranu ir atsisakyti ketverius metus D. Trumpo vykdytos karingos politikos šios valstybės atžvilgiu.

2018 metais D. Trumpo iniciatyva JAV pasitraukė iš branduolinio susitarimo su Iranu ir sugrąžino skaudžias sankcijas Teheranui. Amerikiečiai tuo metu sakydavo, jog šis susitarimas, oficialiai vadinamas Bendru išsamių veiksmų planu (JCPOA), nesuteikė pakankamų garantijų, kad Teheranas negalės pasigaminti branduolinių ginklų. Iranas visuomet neigė, kad nori papildyti savo arsenalą tokiais ginklais.

2015-tais metais šią sutartį su Islamo Respublika Iranu pasirašė šešios galingosios pasaulio valstybės: Didžioji Britanija, JAV, Kinija, Prancūzija, Rusija ir Vokietija.

Penktadienį D. Trumpas tviteryje pasidalijo pranešimais apie M. Fakhrizadeh nužudymą, bet pats jo nekomentavo.

M. Fakhrizadeh tapo vėliausia auka per virtinę pastaraisiais metais įvykdytų atominių elektrinių mokslininkų nužudymų. Islamo respublika Iranas šių išpuolių organizavimu kaltina Izraelį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s