Lietuvos prokuratūra: A.Valinsko pasakymas, kad „tokius kaip Tomaševskis reiktų šaudyti“ – ne nusikaltimas, „vsio zakono“

Prokuratūra nutarė, kad skandalingas Arūno Valinsko pasisakymas apie Valdemarą Tomaševskį nėra nusikaltimas.

„Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šiaip jau šaudyt. Po vieną per metus. Pradėti nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro”, – spalio 14 dieną viešai pasakė politikas ir laidų vedėjas A.Valinskas.

Po šio pasisakymo kilo skandalas, šiuos žodžius viešai pasmerkė ministras pirmininkas ir net prezidentas, o prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos kurstymo pagal Baudžiamojo kodekso 170 str.

Tačiau įvertinusi gautus duomenis Vilniaus apylinkės prokuratūros prokurorė nusprendė nutraukti tyrimą, nes šiame pasisakyme nusikaltimo požymių neįžvelgė.

Anot prokuratūros, komentuodamas Seimo rinkimų rezultatus ir kalbėdamas apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką, A.Valinskas išsakė teiginius, galimai niekinančius, skatinančius neapykantą, kurstančius smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl tautybės, įsitikinimų ir pažiūrų. Remiantis ikiteisminio tyrimo metu gautomis kalbos specialistų išvadomis, konstatuota, kad A.Valinsko išsakyti teiginiai negali būti pripažinti kurstymu smurtauti ar fiziškai susidoroti, nes šių teiginių komunikacinis tikslas – ne raginti ar skatinti žiūrovus atitinkamai elgtis, o išreikšti A.Valinsko asmeninę negatyvią nuomonę.

Nutarime nutraukti ikiteisminį tyrimą prokurorė pažymi, kad A.Valinsko pasisakymo apie tam tikrus politikoje dalyvaujančius asmenis turinys yra menkinančio ir įžeidaus pobūdžio. Savo saviraiškos laisvę buvęs politikas įgyvendino pasirinkdamas netinkamas kalbinės išraiškos priemones ir taip galimai pažeidė etikos bei moralės normas, tačiau ne Baudžiamojo kodekso 170 straipsnio normomis saugomą vertybę – asmenų lygiateisiškumą.

Prokurorė nurodo, kad laidoje A.Valinsko išsakyti teiginiai „tokius reikėtų šaudyt“ neperžengė politinės kritikos (kuri, remiantis nacionalinių ir tarptautinių teismų sprendimais, gali būti ir labai aštri bei trikdanti) ribų, nes neigiamo atspalvio apibūdinimai buvo panaudoti kalbant apie LLRA-KŠS pirmininko ir politinėje veikloje dalyvaujančių jo bendrapartiečių, kaip politikų, veiklą.

Prokurorės nuomone, A.Valinsko pasisakymai neperėjo į įžeidinėjimą ar menkinimą dėl jo kritikuojamų žmonių asmeninių savybių ar privataus gyvenimo poelgių, nesusijusių su jų politine veikla ar sprendimais. Lenkų tautinės mažumos, o taip pat LLRA-KŠS deklaruojamų vertybių, idėjų (t.y. šios partijos nariams būdingų politinių įsitikinimų ir pažiūrų) atžvilgiu A.Valinskas neišsakė jokių neapykantą kurstančių teiginių.

Įvertinusi ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis ir nustatytas faktines aplinkybes, prokurorė konstatavo, kad buvusiam politikui laidoje pasirinkus žeminančią, niekinančią leksiką buvo išsakyta politinė kritika viešiesiems asmenims dėl jų politinės veiklos ir sprendimų, neturint nusikalstamo tikslo skatinti neapykantą ar diskriminaciją žmonių grupei ar atskiriems jai priklausantiems asmenims dėl baudžiamajame įstatyme nurodytų jų savybių – tautybės, įsitikinimų ar pažiūrų.

Pats V. Tomaševskis sako susilaikantis nuo vertinimų dėl nutraukti tyrimo, nes „dar nematė dokumentų“.

„Nežinau, aš šitos informacijos neturiu (…) Reikia gaut dokumentus, raštus ir vertint (…) Jeigu aš rašto nemačiau, kaip aš galiu vertinti sprendimą? Aš jo nevertinu“, – sakė V. Tomaševskis.

Jis teigė pats nesikreipęs į prokuratūrą dėl tyrimo pradėjimo, o prokuratūra „matė argumentų“, kad pati pradėtų tyrimą, kurį vėliau nutraukė.

„Įstaiga, pati institucija priėmė tokį sprendimą – matyt, matė argumentų“, – teigė LLRA-KŠS lyderis.

Anot jo, į prokuratūrą kreipėsi „kelios dešimtys partijos narių ir rėmėjų“.

„Kiek aš žinau, jau kreipėsi kelios dešimtys mūsų, sakykim, rėmėjų, kad buvo grėsmė ir jiems (…) Ne tik iš partijos, yra ir šalininkų“, – sakė V. Tomaševskis.

Nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą gali būti skundžiamas aukštesniajam prokurorui.

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s