Prieš Lietuvos institucijas bei įmones įvykdyta „kompleksinę kibernetinę ataką“ platinant melagingas naujienas: nukentėjo ir pasieniečiai

Užsienio reikalų (URM), Krašto apsaugos (KAM) ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) bei Šiaulių miesto savivaldybė ketvirtadienį pranešė apie jų vardu platintas skirtingo turinio melagingas naujienas.

Melaginga žinutė apie Lietuvos-Lenkijos pasienyje neva sulaikytą Lenkijos ambasados Lietuvoje diplomatą, gabenusį narkotikus, ginklus, ekstremistinę literatūrą, sprogstamąsias medžiagas ir pinigus „Lietuvos lenkų ekstremistų separatistų grupuotei finansuoti“ ir įteiktą notą Lenkijos ambasadai, trečiadienio vakarą buvo paskelbta oficialiajame VSAT tinklalapyje. Kaip pranešė tarnybos atstovas spaudai Giedrius Mišutis, žinutė įkelta neteisėtai prisijungus prie sistemos, ji išimta ketvirtadienio ryte.

„Buvo neteisėtas prisijungimas, paskelbta jokio pagrindo neturinti informacija. Mes ją pašalinome, kreipėmės į Kertinį valstybės komunikacijų centrą, kur valstybės įstaigos laiko savo duomenis, tarp jų – ir mes, informavome, ką matome, kaip administratoriai, su aplinkybėmis ir paprašėme pagalbos bei tolesnio situacijos išsiaiškinimo. Melaginga žinia buvo apie lenkų diplomato sulaikymą“, – informavo G. Mišutis.

URM tai įvardija kaip „kompleksinę kibernetinę-informacinę ataką“ prieš šalies institucijas.

„Pranešimas apie neva Lietuvos užsienio reikalų ministerijos įteiktą notą Lenkijos ambasadai Lietuvoje dėl šio klausimo neatitinka tikrovės. Koordinuodamiesi su kitomis atsakingomis Lietuvos institucijomis, darome išvadą, kad tai yra kompleksinė kibernetinė-informacinė ataka“, – teigia URM.

URM teigia pastebinti pastaruoju metu suintensyvėjusias kibernetines-informacines atakas, kuriomis „siekiama pakenkti draugiškiems Lietuvos-Lenkijos santykiams ir kiršinti lietuvių ir lenkų tautas“.

Savo ruožtu KAM taip pat paneigė melagingus pranešimus su nurodymais atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius.

„Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT) nesiuntė nei savivaldybėms, švietimo ar kitoms įstaigoms, nei karo prievolininkams nurodymų 2020 m. gruodžio 10 dieną vykdyti šaukimo procedūras ir atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius bei poskyrius“, – nurodė ministerija.

KAM pabrėžė, kad šiuometinių šauktinių kvietimas užbaigtas gruodžio 7-ąją, be to, dėl koronaviruso plitimo, jaunuoliai jau mėnesį buvo kviečiami pateikti duomenis nuotoliniu būdu. Ministerija ragina sekti oficialią informaciją tinklalapiuose karys.lt ir kam.lt bei informuoti ją ir kitas tarnybas apie panašius melagingus pranešimus.

Tai, jog trečiadienio vakarą buvo įsilaužta į Šiaulių savivaldybės tinklalapį, patvirtino Šiaulių meras Artūras Visockas.

„Melaginga žinia buvo apie oro uostą, susijusi su mūsų pastangomis dėl oro uosto. Ataka buvo gana protinga, neleido kopijuoti straipsnio, buvo galima daryti tik printscreen’us (ekrano nuotraukas – red.). Viešųjų ryšių specialistui paskambinau, jis labai greitai išėmė tekstą“, – informavo A. Visockas.

Anot jo, žinutę galėjo spėti perskaityti ne labai didelis žmonių kiekis, nes ji buvo patalpinta vakare ir tinklalapyje buvo trumpą laiką.

„Žmonių tai niekaip nepaveikė, nes buvo vakaras, gal perskaitė kokie penki, iškart susitvarkėme. Bet tai yra ženklas, susidūrėme su tuo pirmą kartą ir tikrai akivaizdu, kad reikės peržiūrėti tas galimybes, kurias esame suteikę prisijungti ir įkelti savo žinias. Nes per vieną iš prisijungusiųjų ir „įlindo“, – tvirtino meras.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas Rytis Rainys pranešė, kad net kelios institucijos patyrė skirtingas ir, įtariama, koordinuotas kibernetines-informacines atakas.

„Tai buvo informacinė-kibernetinė hibridinė ataka, buvo įsilaužimų ir melagingų naujienų patalpinimo. Vykdome tyrimą su institucijomis, kurios patyrė tas atakas ir imamės užkardymo priemonių, informacija pašalinta. Yra ne viena institucija, tai reiškia, jog buvo koordinuota ataka į kelias vietas, siekiant platinti netikras naujienas“, – teigė R. Rainys.

Anot jo, ši ataka skiriasi nuo ankstesnių, šiemet ir pernai vykusių panašių atvejų, kai buvo platinama ta pati melaginga naujiena, nes šįkart kelių žinučių turinys buvo skirtingas.

„Viskas vyko tuo pačiu metu. Tad techniškai, įtarimas yra, kad tai daryta tų pačių subjektų. Bet turinys skirtingas – bandoma reakcijos laikus, susiejimus įvertinti. Norėtųsi dar atlikti tyrimo darbus, reziumuoti visą medžiagą. Vykdomas tyrimas, siekiant išsiaiškinti, sudėti taškus ant „i“, kaip įvyko tos atakos (…), siekiant užkardyti tas silpnas vietas, ištaisyti, ir teikti rekomendacijas ar gal ir nurodymus subjektams, kaip jie turėtų sutvarkyti sistemas“, – teigė NKSC vadovas.

Dėl įvykusių incidentų Lietuvos institucijos jau kreipėsi į Policiją bei Valstybės Saugumo Departamentą, pradėtos specialiosios patikros.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s