Prezidentūrą stebina siūlymas, kad LRT nebevertintų Etikos komisija

Prezidentūros atstovai stebisi svarstymais Seime, kad Visuomenės informavimo etikos komisija ateityje nebegalėtų vertinti galimų nacionalinio transliuotojo LRT pažeidimų.

Prezidento Gitano Nausėdos patarėja kultūros klausimais Jolanta Karpavičienė sako, kad etikos reguliavimo klausimai turi būti išsamiai aptarti žiniasklaidos bendruomenės viduje ir su visuomene, o LRT turi būti taikomi tokie pat aukšti etikos reikalavimai kaip ir kitoms visuomenės informavimo priemonėms. Jos teigimu, siūlomi pakeitimai dėl LRT priežiūros įtraukti paskutiniame etape, nors įstatymo pataisos rengiamos visai kitu tikslu, siekiant perkelti ES teisės nuostatas į Lietuvos nacionalinę teisę.

„Stebina tai, kad svarbus klausimas, susijęs su visuomeninio transliuotojo įsipareigojimais laikytis aukščiausių etikos standartų, buvo paskutinėmis dienomis įtrauktas į Seimo Kultūros komiteto nagrinėjamo Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimų paketą“, – sakė J.Karpavičienė.

Ji atkreipė dėmesį, kad Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimai visų pirma skirti į nacionalinę teisę perkelti Europos Sąjungos Audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų direktyvos nuostatas, ką Lietuva jau vėluoja padaryti, o ne spręsti kompleksinius klausimus, kurie susiję su žiniasklaidos priemonių etikos reguliavimu.

„Seimo nariai, kitos institucijos ir visuomenė neturėjo pakankamai laiko bei galimybių su pasiūlymais atidžiai susipažinti ir juos detaliai išnagrinėti. Tokius klausimus reikia sistemiškai aptarti tiek žiniasklaidos bendruomenės viduje, tiek ir su visuomene, ypač turint mintyje tai, kad jokios skubos juos sprendžiant nėra“, – pareiškė prezidento patarėja.

„Kalbant apie patį pasiūlymą, kuriuo mėginama sumažinti Visuomenės informavimo etikos komisijos prerogatyvas prižiūrėti, kaip LRT laikosi visuomenės informavimo etikos, svarbu pabrėžti, kad, pasak Konstitucinio Teismo, „visuomeniniam transliuotojui (jo programoms ir laidoms) turi būti taikomi didžiausi žiniasklaidos etikos reikalavimai“, – teigė J.Karpavičienė.

Seimo Kultūros komitetas šį mėnesį pritarė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos prašymui, kad galimų LRT etikos pažeidimų ateityje nebegalėtų vertinti Visuomenės informavimo etikos komisija. LRT teigia, kad tokio tikrinimo reikėtų atsisakyti, nes bus steigiamas atskiras LRT etikos kontrolierius, o Etikos komisijoje dirba komercinės žiniasklaidos deleguoti atstovai. Kritikai sako, kad LRT nėra pagrindo išskirti kitų žiniasklaidos priemonių atžvilgiu, o pataisos gali sudaryti sąlygas LRT nepaisyti visuomenės informavimo etikos standartų ir visuomeninės priežiūros.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s