Būtingės terminale išsiliejo iki 2 tonų naftos, teršalus tikimasi surinkti iki vakaro

Būtingės terminale pirmadienį iš pakrovimo plūduro, preliminariais duomenimis, išsiliejo iki dviejų tonų naftos, pranešė Aplinkos ministerija. Ekologinį incidentą tiria aplinkosaugininkai.

Pirmiausia apie jį pranešė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Apie įvykį ministras pranešė feisbuke.

„Ką tik gautas pranešimas, jog Būtingės terminale nutrūko žarna ir išsiliejo naftos produktai. Kiekiai dar neaiškūs. Aplinkos apsaugos departamentas ir Lietuvos kariuomenė reaguoja. Netrukus daugiau informacijos“, – išdėstė jis.

Pagal Aplinkos apsaugos agentūros atliktą teršalų dėmės sklaidos prognozę, ši dėmė juda Latvijos teritorinių vandenų link ir per tris artimiausias paras pakrantės nepasieks. Prognozė bus koreguojama surinkus tikslesnių duomenų, rašoma pranešime spaudai.

„Išsiliejo nedidelis kiekis naftos, tokią informaciją gavome iš Būtingės terminalo budėtojo. (…) Šiuo metu Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras koordinuoja pagalbos suteikimą“, – informavo Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro viršininkas Eugenijus Valikovas.

„Išsiliejo nafta iš Būtingės terminalo plūduro. Kaip suprantu, pats tanklaivis nėra prikabintas prie jos, bet iš pačios žarnos išsiliejimas“, – LRT radijui pirmadienį sakė S.Gentvilas.

Pasak aplinkos ministro atstovo Marijaus Gailiaus, „Orlen“ duomenimis, į aplinką išsiliejo 1–2 tonos teršalų.

„Orlen informuoja, ir ministrui (Simonui Gentvilui – red.) perduota, kad išsiliejo 1–2 tonos“, – pranešė M.Gailius.

Aplinkos apsaugos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis teigė, jog išsiliejusių teršalų plotas preliminariai siekia apie 1 kvadratinį kilometrą. Dėl srovių ir vėjo jie juda į atvirą jūrą, link Latvijos. Pasak jo, šiuo metu virš jų turėtų kilti sraigtasparnis.

„Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras perima visus koordinavimo darbus, jie šiuo metu turėtų kelti sraigtasparnį, kuris stebės, kokia yra situacija ir spręs dėl priemonių, kaip likviduoti incidentą“, – informavo A.Malinovskis.

„Aplinkos apsaugos inspektoriai pradėjo tyrimą ir skaičiuosime žalą aplinkai“, – pridūrė jis.

Anot E.Valikovo, teršalams surinkti išsiųstas paieškos ir gelbėjimo laivas „Šakiai“. Taip pat į incidento vietą išskrido Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis – jis patikslins teršalų dėmės dydį.

Šiuo metu teršalų likvidavimo operacijoje prie Butingės terminalo taip pat dirba Butingės terminalo samdomas vilkikas „St. Tengiz“, pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Pasak A.Malinovskio, kas tiksliai išsiliejo jūroje, dar bus tiriama.

„Paprastai sakome, kad tai naftos produktai, nes kol nenustatyta, Aplinkos apsaugos agentūros laboratorija irgi išvyko į įvykio vietą, ims mėginius ir nustatys, kokie tai teršalai, kas ištekėjo, preliminariai tai naftos produktai“, – teigė jis.

Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro viršininkas E.Valikovas pirmadienio popietę žurnalistams pasakojo, jog pranešimo apie naftos produktų dėmę iš Būtingės terminalo budėtojo sulaukė apie 10 val. ryte.

„Atreagavę į tai, 10.55 val. mes pasikėlėm sraigtasparnį dėmės dydžio, ploto nustatymui ir jos dreifavimo krypčiai pasitikslinti“, – teigė jis.

Iš sraigtasparnio padarytos nuotraukos ir filmuota medžiaga patvirtino, kad vandenyje – tikrai naftos dėmė.

„Apytiksliai – 4 km ilgio, 100 m pločio ir dreifuojanti šiaurės vakarų kryptimi“, – dėstė E.Valikovas ir patikino, jog teršalai į jūrą daugiau nebeteka.

Lietuvos kariuomenės atstovas pasakojo, kad apie įvykį pranešta Latvijai, kuri Liepojoje į pagalbą pasiuntė savo laivą. Teritoriją vėliau taip pat apžiūrės ir Lietuvos kariuomenės sraigtasparnis, kuris įvertins, ar yra likę teršalų dėmių.

Nors oro sąlygos prastos, teršalus tikimasi surinkti iki pirmadienio vakaro.

Nustačius į jūrą patekusių teršalų kiekį, Aplinkos apsaugos departamentas apskaičiuos aplinkai padarytą žalą, kurią turės atlyginti terminalo valdytojas. Pasak aplinkos ministro S.Gentvilo, žala aplinkai priklausys nuo meteorologinių veiksnių.

„Vėjas ir bangavimas yra palankios sąlygos, padedančios teršalams išsiskaidyti ir išgaruoti, kita vertus, gamtai pačiai susitvarkyti trukdo neaukšta temperatūra“, – pranešime sakė S.Gentvilas.

Bendrovė taip pat nurodė, jog ėmėsi veiksmų bandant suvaldyti incidento pasekmes.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s