Du Lietuvos piliečiai bus teisiami už šnipinėjimą Rusijai: kaltinimai yra kontraversiški

Prokuratūra paskelbė teismui perdavusi bylą, kurioje du Lietuvos piliečiai kaltinami šnipinėjimu Rusijai.

Kaip penktadienį pranešė prokuratūra, nors kaltinamieji vienas su kitu nėra pažįstami ir jų vykdyta veikla skiriasi, ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad į nusikalstamas veikas prieš Lietuvos valstybę juos įtraukė tas pats asmuo – Rusijos Federalinės saugumo tarnybos Kaliningrado srities pasienio valdybos pareigūnas. Teisėsaugos nuomone, kaltinamiesiems jis prisistatė išgalvota tapatybe, puikiai kalba lietuviškai.

Ikiteisminis tyrimas dėl tariamo šnipinėjimo, kurio metu galimai buvo vykdytos Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos užduotys, pradėtas iš Valstybės saugumo departamento gavus Žvalgybos įstatyme numatytomis priemonėmis surinktą medžiagą.

Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė patvirtino, kad tai yra tas pats ikiteisminis tyrimas, apie kurį prokuratūra pranešė praėjusių metų kovą.

Tuomet buvo paskelbta, kad buvo sulaikyti du žmonės, tame tarpe Klaipėdos tarybos narė Ela Andrejeva. Pastarosios advokatė Natalja Fočenkova pranešė, kad politikei buvo suteiktas specialiosios liudytojos statusas. Paprastai, tokį statusą suteikia žmonėms, kurie aktyviai bendradarbiavo su teisėsaugos institucija ar žvalgyba (buvo jų agentu) išaiškinant arba demaskuojant galimą nusikaltimą per kriminalinės žvalgybos tyrimą, kurio pagrindu iškeliama baudžiamoji byla.

Klaipėdos apygardos teismo atstovė Dovilė Saulėnienė informavo, kad ši byla teisme yra gauta, joje kaltinimai pateikti visuomenininkui Baltijos jaunimo asociacijos „Juvenis“ direktoriui Aleksėjui Greičiui ir Mindaugui Tunikaičiui.

Pasienyje su Karaliaučiumi esančiuose Pagėgiuose gyvenantis M.Tunikaitis 2015 metais su politine partija „Lietuvos sąrašas“ kandidatavo į savivaldybės tarybą. A.Greičius 2015 metais su Lietuvos rusų sąjunga kandidatavo į Klaipėdos miesto taryba, šiame sąraše buvo ir E.Andrejeva.

Anot prokuratūros, ikiteisminio tyrimo, kurį vykdė Klaipėdos apygardos prokurorai, metu Klaipėdos policijos komisariato ir Valstybės saugumo departamento pareigūnai esą nustatė, kad vienas Klaipėdos krašto gyventojas į Rusijos žvalgybos pareigūno akiratį pateko dar 2014 metais. Pažintis prasidėjo atsitiktiniu jųdviejų kontaktu kertant Lietuvos ir Rusijos valstybės sieną ir tarsi nereikšmingais Petru prisistačiusio vyro prašymais, tokiais kaip nupirkti Lietuvoje ant sienos kabinamą kalendorių ar butelį vyno. Ilgainiui, pasak teisėsaugos, tai virto prieš Lietuvą nukreiptų pavedimų vykdymu. Vykdydamas užsienio valstybės žvalgybos organizacijos užduotis, kaltinamasis turėjo fotografuoti konkrečius objektus, rinkti informaciją apie jam nurodytus asmenis, dalyvauti tam tikruose viešuose renginiuose, įsigyti ir perduoti prašomus visiems prieinamus leidinius, viešai publikuoti tam tikrą informaciją.

Už perduotus duomenis kaltinamajam buvo atlyginama pinigais, pateikiant tai kaip „paramą sveikatai“ ar „kompensavimą“ už mokesčius vizoms. Tyrimo metu kaltinamasis pripažino vykdęs nurodymus, nors po kurio laiko ir ėmęs suprasti, kad jie gali būti neteisėti ir kad su juo bendraujantis asmuo nėra tas, kuo prisistato. Jausdamasis nesaugiai, tačiau bijodamas šantažo dėl jau įvykdytų užduočių, kaltinamasis teigia turėjęs minčių kreiptis į Lietuvos teisėsaugą, tačiau neišdrįsęs.

Kitas kaltinamasis – Klaipėdoje gyvenantis Lietuvos pilietis Aleksėjus Greičius. Lietuvos plačiajai visuomenei jis yra gerai žinomas: visuomenininkas daug kartų organizuodavo viešuosius renginius Pergalės Antrajame Pasauliniame Kare Dienos proga. Tokius renginius, kurių esmė kardinaliai prieštarauja oficialiajai Lietuvos valstybės pozicijai, jis organizuodavo skirtingose Lietuvos vietose, kuo, matyt, užsitraukė šią baudžiamąją bylą. A. Greičius su tuo pačiu neva Rusijos žvalgybos atstovu susipažino 2016 metais viename iš socialinių tinklų. Pasak teisėsaugos, kaltinamasis tuo metu vykdė visuomeninę veiklą – jis veikė kaip visuomeninės organizacijos – Baltijos jaunimo asociacijos „Juvenis“ – vadovas, tad jo nenustebino privačiai gauta žinutė, kurioje domėtasi organizacijos veikla. Susirašinėjimas žinutėmis truko keletą mėnesių, vėliau kaltinamasis su Piotru pristačiusiu asmeniu susitiko Sovetske.

Anot prokuratūros, ikiteisminio tyrimo gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, jog kaltinamasis susitarė su Piotru, kad pastarasis Rusijos visuomeninės organizacijos vardu pilnai ar dalinai finansuos kaltinamojo organizuojamus viešuosius renginius. Kaltinamasis taip pat įsipareigojo fotografuoti bei filmuoti šiuos renginius, juose dalyvaujančius ar tik juos stebinčius asmenis ir šią vaizdo medžiagą perduoti Piotrui, taip pat įsipareigojo rinkti su šiais renginiais susijusią informaciją, rengti ir publikuoti tekstus nurodytose Lietuvos žiniasklaidos priemonėse, taip pat sutiko Piotrą dominančią informaciją perduoti iš anksto sutartu konfidencialiu būdu. Tyrimo duomenimis, surengta ne mažiau dešimties Piotro finansuotų renginių. Bendravimą su Piotru kaltinamasis tęsė ir po VSD pareigūnų įspėjimo, kad šis asmuo yra Rusijos žvalgybos pareigūnas, vykdantis užduotį rinkti Rusijos žvalgybą dominančią informaciją Lietuvoje ir daryti įtaką Lietuvoje vykstantiems visuomeniniams bei politiniams procesams.

„Kaltinamasis pasirašytinai buvo įspėtas, kad bet koks bendravimas su šiuo asmeniu, jo užduočių vykdymas gali būti vertinamas kaip šnipinėjimas ar padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką, tačiau pasirinko tęsti šį neteisėtą bendradarbiavimą“, – rašoma prokuratūros pranešime.

Anot prokuratūros, kaltinamasis taip pat teikė kontaktinę informaciją ir supažindindamas Rusijos visuomeninės organizacijos atstovą Piotrą su kitais Lietuvos piliečiais, slaptai vykdydamas kitas informacijos rinkimo bei gautų duomenų perdavimo užduotis.

Praėjusių metų kovo pradžioje abu asmenys buvo sulaikyti trims mėnesiams. Išbuvę belangėje paskirtus tris mėnesius birželį abudu įtariamieji buvo paleisti į laisvę paskirus jiems kardomąsias priemones, nesusijusias su laisvės atėmimu. Skirtingai nuo A. Paleckio bylos, kurioje kaltinamasis šnipinėjimu Rusijos naudai asmuo buvo laikomas už grotų 18 mėnesių, A. Greičius ir M. Tunikaitis buvo išvaduoti jau po trijų mėnesių. Paleidus juos praėjusių metų birželį, baudžiamoji byla perduota teismui tik dabar – dar po septynių mėnesių.

Už šnipinėjimą asmuo gali būti nubaustas laisvės atėmimu nuo trejų iki penkiolikos metų. Pareigūnai atkreipia dėmesį, kad labai dažnai klaidingai manoma, jog užsienio žvalgybos organizacijos domisi tik tais, kas disponuoja kokia nors įslaptinta informacija, ir kad nusikaltimas daromas tik tuomet, kai renkami ir perduodami viešai neprieinami duomenys.

„Verbavimas dažniausiai prasideda nuo labai paprastų ir nekaltai atrodančių prašymų – atvežti kokią smulkmeną, ką nors nebrangaus nupirkti, perduoti. Ir tai gali trukti gana ilgai. Tačiau vėliau atsiranda pinigai, kiek kitokie prašymai, paduodami pasirašyti dokumentai. Žmogus pajunta įsivėlęs, išsigąsta. Iš esmės, to ir siekiama, nes tuomet žmogus yra pažeidžiamas ir lengviau valdomas“, – sako šiam ikiteisminiam tyrimui vadovavęs Klaipėdos apygardos prokuratūros prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Jis akcentavo, kad net ir viešai prieinamos informacijos rinkimas bei perdavimas užsienio žvalgybai yra nusikaltimas.

„Visai nesvarbu, kad perduotoje nuotraukoje yra tiesiog miesto centrinės gatvės atkarpa ar vazonas su gėle“, – teigė prokuroras.

Kaip tokiu atveju traktuoti Lietuvos nevyriausybinių organizacijų kontaktus su užsienio kolegomis? Anot Lietuvos teisėsaugos, bet kokios, kad ir viešai prieinamos, informacijos perdavimas užsienio visuomeninės organizacijos atstovui yra šnipinėjimas. Kuo tai skiriasi nuo paprasto bendradarbiavimo ir kaip suprasti, kas yra šnipinėjimas, o kas – ne?

Įdomu ir tai jog buvusios Seimo narės Irinos Rozovos atžvilgiu Lietuvos teisėsaugos institucijos net nepradėjo jokio ikiteisminio tyrimo, nors pasak Lietuvos VSD, „I. Rozova tarėsi su Rusijos Federacijos diplomatais dėl finansinės paramos Rusų Aljanso rinkiminei agitacijai, taip pat dėl užsakomųjų straipsnių finansavimo. Taip pat buvo tariamasi dėl I.Rozovos išlaidų, patiriamų dėl susitikimų su Rusijos Federacijos diplomatais, kuomet buvo vykstama iš Klaipėdos į Vilnių, kompensavimo. I. Rozova susitikinėjo su Rusijos Federacijos diplomatais neoficialioje aplinkoje“. VSD dokumente taip pat rašoma apie I. Rozovos tarimąsi su Rusijos diplomatais dėl finansinės paramos Lietuvos politinei partijai „Rusų aljansas“, Seimo narės bendravimą su 2014 metais už veiklą nesuderinamą su diplomato statusu (išvertus iš diplomatų į lietuvių kalbą tai reiškia už šnipinėjimą) iš Lietuvos išsiųstu buvusiu Rusijos generaliniu konsulu Klaipėdoje Vladimiru Malyginu.

Tuo tarpu VSD direktorius Darius Jauniškis rekomendavo žmonėms pajutus net smulkius įtarimus nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas konsultacijos ar pagalbos.

„Raginame Lietuvos piliečius, patekusius į panašią situaciją, nebijoti kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, skambinti pasitikėjimo linija ir pasitarti, kaip būtų galima išspręsti problemą iki minimumo sumažinant blogas pasekmes. Klysti gali visi, tačiau svarbu laiku kreiptis pagalbos“, – sakė D.Jauniškis.

Šiuo metu Šiaulių apygardos teismas nagrinėja šnipinėjimo Rusijai bylą, joje kaltinamas buvęs politikas Algirdas Paleckis ir verslininkas Deimantas Bertauskas.

Be to beveik prieš metus buvo paskelbta apie kitą išpuolį prieš Lietuvos valstybę: tuo metu toje pačioje Klaipėdoje rusų kalbos pamokos metu brandaus amžiaus mokytoja aiškino, kad sovietmečiu gyvenimas buvo pakankamai geras, o Vladimiras Putinas yra tas žmogus, už kieno sveikatą reikia melstis. Jos likimas iki šiol nėra žinomas: gal ji irgi buvo tardoma belangėje kaip galimo Rusijos žvalgo Petro agentė ir tyrimo metu pripažino vykdžiusi jo nusikalstamus nurodymus.

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s