Lietuvos kultūros taryba kompensavo nuostolius F.Kirkorovo ir M.Šufutinskio koncertų organizatoriams: teisinasi, jog kitokios išeities nebuvo

Lietuvos kultūros tarybos priimti sprendimai ir jų išmokos jau ne pirmą kartą sulaukia dėmesio bei diskusijų. Šį kartą žurnalistui Andriui Tapinui pro akis nepraslydo šios institucijos raštas, kuriame – sprendimas kompensuoti daugiau nei 30 600 eurų dviem koncertų organizatoriams, kurie 2020 metais Lietuvoje turėjo surengti Filipo Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio pasirodymus.

Jie dėl karantino nukelti į 2021-uosius. Ketvirtadienį Andrius Tapinas savo socialinio tinklo paskyroje pasidalijo savo mintimis jau ne pirmą kartą diskusijų sulaukusia tema apie tai, kaip Lietuvos kultūros taryba paskirsto pinigus.

Šį kartą Dalios Grybauskaitės numylėtinis atkreipė savo sekėjų dėmesį į Lietuvos kultūros tarybos sprendimą, pasirašytą dar 2020 metų lapkričio 24 dieną. Rašte teigiama, kad koncertų rengėjams – UAB „Bravo events“ ir UAB „Mon voyage“ turi būti skiriamos subsidijos iš Kultūros rėmimo fondo, patyrus nuostolius dėl atšauktų renginių – Filipo Kirkorovo bei Michailo Šufutinskio koncertų.

Rašte teigiama, kad „Bravo events“ turi gauti subsidiją – 13 665,31 euro už Vilniuje bei Klaipėdoje neįvykusius koncertus. Nurodoma, kad agentūra „Mon voyage“ taip pat gaus subsidiją, siekiančią 16 986,19 euro už Michailo Šufutinskio Vilniuje bei Palangoje neįvykusius koncertus. Tiesa, tiek vieno, tiek kito atlikėjo pasirodymai, jei tik leis taisyklės, nukelti į šių metų pavasarį.

Pats Andrius Tapinas, reaguodamas į tokį Lietuvos kultūros tarybos sprendimą, juokaudamas teigė, kad jį pateisintų tik tokiu atveju, jei įstaiga skirtų kompensacijas už tai, kad tokie atlikėjai daugiau niekada nekoncertuotų Lietuvoje.

„Mes valstybės pinigais remiame verslininkus, kurie dėję ant visko ir veža čia veikėjus, kurie laižo minkštą vietą Putinui, palaiko kruviną diktatorių Lukašenką ir koncertuoja okupuotame Kryme“, – per „Facebook“ parašė A.Tapinas.

Lietuvos kultūros tarybos komunikacijos koordinatorė Goda Dapšytė patvirtino, kad subsidijos kultūros ir meno renginių organizatoriams, patyrusiems nuostolius atšaukus kultūros ir meno renginius ar juos perkėlus, buvo išmokėtos 66 renginių organizatoriams. Kompensacijos skirtos pagal renginių organizatorių pateiktus prašymus ir nuostolius įrodančius finansinius dokumentus, atitinkančius programos sąlygas ir teisės aktus. Todėl kompensacijų dydžiai, kaip ir renginių organizatorių patirti nuostoliai, skiriasi. Programos sąlygose nurodyta, kad skiriamos subsidijos vienam juridiniam asmeniui negali viršyti 30 tūkst. eurų. Iš viso skiriant subsidijas buvo priimta 10 Lietuvos kultūros tarybos sprendimų. Visus dokumentus galima rasti čia.

„Subsidijos buvo išmokėtos visiems renginių organizatoriams, kurių pateikti patirtus nuostolius dėl atšauktų, perkeltų ar kitaip koreguotų renginių Lietuvoje ar užsienyje, finansiniai dokumentai atitiko programos sąlygas ir teisės aktus. Norėtume akcentuoti, kad ši programa buvo sukurta kaip skubios pagalbos priemonė siekiant mažinti ekstremaliosios situacijos sukeltas pasekmes kultūros srityje, nukreipta konkrečiai į renginių organizatorius. Todėl vertinant prašymus, buvo vertinami tik renginių organizatorių pateikti finansiniai dokumentai, o ne meninė ar kultūrinė renginių vertė ar kokybė“, – teigiama komentaruose.

Subsidijos kultūros ir meno renginių organizatoriams yra skirtos išlaidoms, susijusioms su renginio įgyvendinimui sudarytų sutarčių nutraukimu, jeigu renginys nebuvo įgyvendintas (įtraukiant patirtas renginio administravimo išlaidas), kompensavimui. Taip pat kompensuotos renginių Lietuvoje ar užsienyje organizatorių patirtos išlaidos, atsiradusios dėl renginio pobūdžio pakeitimo, pritaikant jį karantino ar ekstremaliosios situacijos metu taikomiems apribojimams.

Pabrėžiama, kad programos sąlygose nebuvo numatyti kokybiniai vertinimo kriterijai. Todėl renginių organizatorių veikla nebuvo vertinama, tik jų pateiktų prašymų ir nuostolius įrodančių dokumentų atitiktis programos sąlygoms ir teisės aktams.

Vis dėlto kilus viešai diskusijai Kultūros taryba pripažino, kad visgi patys, jei tik turėtų savo valią, pinigų tokius atlikėjus atvežantiems organizatoriams nebūtų skyrę.

„Vienareikšmiškai galime pasakyti, jog šiame kontekste minimų atlikėjų mintys ir veiksmai prieštarauja Lietuvos kultūros tarybos ir, tikime, Lietuvos visuomenės vertybėms ir įprastuose konkursuose (t. y. ten, kur veikia ekspertinis vertinimas) finansuoti nebūtų“, – pranešė Lietuvos kultūros tarybos administracijos direktorius, laikinai atliekantis Tarybos pirmininko funkcijas Mindaugas Bundza.

Jis pabrėžė, kad Lietuvos kultūros tarybos veikloje vadovaujamasi nuostata, jog veikiama prisidedant prie empatiškos, atviros, tolerantiškos ir smalsios visuomenės ir joje veikiančių bendruomenių formavimo.

Tiesa, Lietuvos kultūros taryba teigia nuspėjusi, kad dėl šių atlikėjų gali kilti pasipiktinimas, todėl pabrėžia, kad sprendimas skirti pinigus buvo aptartas tiek su teisininkais, tiek su atsakingomis institucijomis, tačiau teisinio pagrindo neskirti šiems renginių organizatoriams subsidijų pagal jų pateiktus prašymus, nebuvo.

Netrukus į šią situaciją sureagavo ir kultūros ministras Simonas Kairys. Socialiniame tinkle jis parašė, kad LKT skirtas subsidijas UAB „Mon Voyage“ ir UAB „Bravo events“ vertina kaip akibrokštą. Tačiau jis pabrėžė, kad taip atsitiko dėl ydingos ankstesnės subsidijavimo tvarkos, kuri, anot jo, ir sudarė sąlygas atsirasti tokiam absurdui.

„Trumpai apie situaciją: 2020 m. liepos 1 tuomečio kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko įsakymu buvo patvirtinta subsidijų kultūros ir meno renginių organizatoriams programa ir jos reglamentavimas. Būtent tada nuspręsta atsisakyti ekspertinio paraiškų vertinimo. Tai reiškia, kad LKT negalėjo imtis įprasto vertinimo proceso ir vertinti paraiškų turinio pasitelkiant ekspertus. LKT paliktas tik formalaus pinigų perdavėjo vaidmuo visiems organizatoriams, atitikusiems ekonominius ir teisinius reikalavimus. Kas iš tokio modelio išėjo, šiandien visi puikiai matome“, – rašė S.Kairys.

Toliau jis svarstė, ką galima pakeisti ateityje ir teigė, visų pirma, norintis užtikrinti, kad jam vadovaujant Kultūros ministerijai ekspertinės kultūros institucijos netaps automatinių rėmimo schemų instrumentu, o veiks taip, kaip, anot jo, ir turėtų veikti – vertindamos kokybę, meninę vertę, sprendimus grįsdamos ekspertų išvadomis.

„Šią skausmingą pamoką taip pat norėčiau išnaudoti ir kaip progą giliau pažvelgti į seniai egzistuojančią problemą. Jau ne pirmą kartą viešojoje erdvėje kyla incidentų ar abejonių dėl proputiniškos pasaulėžiūros atlikėjų koncertų Lietuvoje. Manyčiau, kad reikėtų galvoti apie atitinkamus sprendimus visos valstybės mastu tokių atžvilgiu. Kartu mūsų laukia ir dar vienas uždavinys – nuosekliai ugdyti visuomenės skonį ir užtikrinti kuo didesnį kokybiško turinio prieinamumą“, – per „Facebook“ parašė S.Kairys.

Ką gi, matyt ateityje politinė cenzūra Lietuvoje tik stiprės, o kokios muzikos jums klausytis ir kokius koncertus aplankyti nustatys valdininkai. Netrukus prieš pradedami derybas su rusų atlikėjais jie, kaip jų Ukrainos kolegos jau dabar daro, užduos atlikėjams kontrolinius klausimus „Kieno yra Krymas“ ir „Kas yra Putinas“.

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s