JAV sumažino savo kontingentus Afganistane ir Irake iki 2 500 karių

JAV sumažino savo karinius kontingentus Afganistane ir Irake ir paliko kiekvienoje šalyje po 2 500 karių. Tai yra žemiausias kariškių kiekis nuo JAV karinės invazijos į šias valstybes pradžios, kuri prasidėjo prieš beveik du dešimtmečius, penktadienį paskelbė Pentagonas.

Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, siekdamas ištesėti savo pažadą nutraukti du po rugsėjo 11-osios atakų pradėtus karus, įsakė iki sausio 15 dienos sumažinti kontingentą abiejose šalyse iki minėto lygio.

Laikinojo gynybos sekretoriaus Chriso Millerio teigimu, pažanga siekiant taikos abiejose valstybėse leido sumažinti kontingentus nekeliant pavojaus amerikiečių ir jų kolegų saugumui.

„Šiandien Jungtinės Valstijos yra kaip niekad arti beveik du dešimtmečius besitęsiančių karų užbaigimo ir galimybės pasveikinti afganų prižiūrimą ir afganų vadovaujamą taikos procesą, siekiant pasiekti politinį susitarimą bei nuolatines ir visuotines paliaubas“, – pareiškime nurodė Ch.Milleris.

Anot laikino JAV karo ministro, tolesnis kontingentų išvedimas priklausys nuo pažangos Afganistano vyriausybės ir Talibano derybose.

„Kalbant apie ateitį, kol Gynybos departamentas rengia planus, galinčius leisti iki 2021 metų gegužės sumažinti JAV karių skaičius iki nulio, bet kokie būsimi išvedimo veiksmai lieka sąlyginiai“, – nurodė Pentagono vadovas.

Kalbėdamas apie Iraką, Ch.Milleris pabrėžė, kad JAV kontingento apkarpymas atspindi „pagerėjusius Irako saugumo pajėgų pajėgumus“.

Vis tik jis pridūrė, jog dalies karių išvedimas „netolygus JAV politikos pakeitimui“.

„JAV ir Koalicijos pajėgos lieka Irake, siekdamos užtikrinti tvarią pergalę prieš“ teroristų judėjimą „Islamo valstybė“, rašoma pareiškime.

„Irake ir toliau turėsime kovos prieš terorizmą platformą, kad galėtume remti savo partnerių pajėgas oro pajėgomis ir žvalgyba“, – pareiškė Pentagono vadovas.

Prezidentas D.Trumpas nurodė mažinti karių skaičių lapkritį, kai Afganistane buvo maždaug 4000 JAV karių. Ketvirtadienį jis pareiškė, kad kariuomenės skaičius Afganistane yra mažiausias per 19 metų, nors tikslaus karių skaičiaus nepaminėjo.

Praėjusį vasarį D.Trumpo administracija sutarė su Talibanu iki 2021 metų vidurio palaipsniui išvesti iš Afganistano visus savo karius. Tačiau kol kas neaišku, kaip elgsis būsimoji J.Bideno administracija.

D.Trumpas savo trumpame pareiškime priminė savo seną troškimą visiškai pasitraukti iš Afganistano.

„Aš visada buvau pasiryžęs užbaigti nesibaigiančius karius“, – sakė jis apie karinius veiksmus Afganistane ir Irake, kuriuos JAV okupavo atitinkamai 2001 ir 2003 metais.

Nors aukšto rango kariuomenės pareigūnai perspėjo neskubėti išvesti karių iš Afganistano, Ch.Milleris lapkričio 17 dieną pranešė, kad vykdys D.Trumpo nurodymą. Galiausiai per kelias pastarąsias savaites iš šalies buvo išvesta daugiau nei 1,5 tūkst. JAV karių. Per tą patį laikotarpį Irake, D.Trumpo nurodymu, JAV karių skaičius sumažėjo nuo 3000 iki 2500.

Donaldas Trumpas yra vienintelis iš pastarųjų šešių JAV prezidentų, kuris nepradėjo ne vieno naujo karo, bet priešingai stengėsi sumažinti jo vadovaujamos valstybės karinį buvimą už jos ribų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s