Joe Biden bijo savo tautos: tokios inauguracijos dar nebuvo

JAV ruošiasi trečiadienį įvyksiančiai naujai išrinkto prezidento Joe Bideno inauguracijai. Stengiantis užbėgti incidentams už akių stiprinamos pareigūnų pajėgos oro uostuose, traukiniuose, metro, įspėjama apie kruopštesnę patikrą. Svarstoma ir tai, kaip nuo išpuolių apsaugoti JAV kongreso narius.

Po praėjusią savaitę įvykusių riaušių JAV Kapitolijaus rūmuose, oro uostų, oro linijų, pervežimo agentūrų, geležinkelių bendrovės „Amtrak“ pareigūnai ir kiti inauguracijai ruošiasi ypač atidžiai – esą tikėtina, kad protestuojanti, protestuotojų minia J.Bideno inauguracijos dieną vėl užplūs gatves.

Per inauguracijas „Amtrak“ sutelkia didesnes pareigūnų pajėgas nei jos dirba įprastomis dienomis, bet šie metai, pasak „Amtrak“ policijos viršininko Samo Dotsono, išskirtiniai.

„Tai darėme prieš ketverius metus ir dar prieš ketverius, bet šįkart tai pirmieji metai, kai ruošiamės planui, jei gyventojai atakuotų mūsų demokratijos institucijas“, – kreipdamasis į pareigūnus, kalbėjo S.Dotsonas.

„Su tokia neteisėto elgesio grėsme aš nesusidūriau per visą savo karjerą“, – pridūrė jis.

„Amtrak“ policijos viršininkas pasakojo, jog per sausio 6-ąją įvykusias protestus traukinių stotyje Vašingtone buvo gana ramu, ten glaudėsi žmonės, norintys pasislėpti nuo neramumų. Ši stotis yra už kelių kvartalų nuo Kapitolijaus komplekso.

„Kai prie Kapitolijaus imta smurtauti, žmonės, kurie nenorėjo su tuo turėti nieko bendra, ieškojo prieglobsčio. Tada jie ir atkeliavo į mūsų stotį“, – teigė S.Dotsonas.

Tiesa, kai kuriems pareigūnams, pasak jo, teko aiškintis su kai kuriais susibūrimo dalyviais, kurie nedėvėjo kaukių.

Praėjusią savaitę pasirodė vaizdo įrašai, kaip agresyvios minios apsupti įstatymų leidėjai bando įlipti į lėktuvus, tad ypač didelis susirūpinimas kyla ir dėl to, kaip kongreso narius apsaugoti oro uostuose.

Skrendantiems Vašingtono kryptimi oro linijos planuoja neleisti keleiviniame bagaže gabenti ginklų, lėktuvuose stabdys prekybą alkoholiu. Oro uostai, oro linijos ir saugumo agentūros, besirengdamos kitą savaitę galimai įvyksiantiems neramumams, ėmė bendradarbiauti ir kartu sekti tuos skrydžius, kuriais keliaus kongresmenai.

Pasak vieno su situacija susipažinusio oro uostų atstovo, rengiami planai ir tam, kad oro uostuose parlamento nariai turėtų saugias erdves laukimui, palydą viešose vietose.

Kai kuriais atvejais skrydžių metu juos lydėtų ir federaliniai maršalai.

Savo ruožtu Federalinė aviacijos administracija (FAA) įspėjo, jog visus tuos, kurie lėktuvuose iš Vašingtono ir jį pakartotinai trikdys skrydžių eigą, baus tiek kartų, kiek reikia.

„Pastebėjome, kad per kelias pastarąsias dienas incidentų skaičius orlaiviuose išaugo, dėl ko teko nutraukti skrydžius“, – ketvirtadienį CNBC televizijai pasakojo FAA administratorius Stephenas Dicksonas.

Pasak jo, šie incidentai kilo, nes kai kuriais atvejais keleiviai atsisakė laikytis kaukių dėvėjimo politikos.

„Tokią tendenciją pastebėjome po praėjusią savaitę įvykusio Kapitolijaus užėmimo“, – pridūrė FFA administratorius ir tikino, jog sieks, kad šie keleiviai už savo elgesį sulauktų ne įspėjimo, o griežtesnių bausmių.

Atsirado raginimų Kapitolijaus riaušių dalyvius įtraukti į sąrašą ir pritaikyti jiems federalinį draudimą skraidyti. Federalinis tyrimų biuras viešai neatskleidė, ar į šį sąrašą jau pateko visi sausio 6-osios riaušių dalyviai, tačiau nurodė, jog ir toliau pildys sąrašą asmenų, kurie galėtų sukelti terorizmo grėsmę.

Biuras taip pat pažymėjo, jog pareigūnai gali suimti ar sulaikyti asmenis, kurie, jų manymu, kelia tiesioginę grėsmę keleiviams ar orlaiviui, o tai esą užkardytų jiems galimybę skristi.

Transporto apsaugos administracijos administratorius Davidas Pekoske’as teigė, jog visi, kurie gali kelti grėsmę, sulauks atidesnės patikros arba bus neįleisti į lėktuvą. Pasak jo, trijuose oro uostuose jau dabar veikia sustiprinta apsauga – dirba daugiau kinologų, skrydžiuose dalyvauja daugiau oro maršalų.

Transporto apsaugos administracijos pareigūnai, o taip pat ir kitos pajėgos padės su patikra per pačią inauguraciją.

Inauguracijos dienai ruošiasi ir Vašingtono tranzito sistema: kitą savaitę nuo penktadienio iki ketvirtadienio aplink Baltųjų rūmų ir Kapitolijaus teritoriją bus uždarytos 13 metro stočių.

Be to, Transporto apsaugos administracija ir „Amtrak“ kreipėsi į federalinę Vyriausybę, kad riaušių dalyviams būtų neleidžiama ne tik skristi, bet ir keliauti traukiniais. Nors apsauga stiprinama atsižvelgiant į inauguracijos datą, JAV žurnalistų kalbintas oro uosto pareigūnas teigia nemanantis, kad po to visuomenė nurims.

„Esu susirūpinęs tuo, kas vyks inauguracijos savaitę, bet nemanau, kad savaitė po to staiga bus kitokia <…>. Manau, kurį laiką jausime įtampą ir tai paveiks ne tik oro uostų darbą, bet ir kitas visuomeninio gyvenimo sritis.“ – pasakė jis.

Prieš J.Bideno inauguraciją trečiadienį Vašingtone galioja aukšto laipsnio parengtis. Saugumas sustiprintas po sausio 6-osios incidento, kai prezidento Donaldo Trumpo šalininkų minia įsiveržė į Kapitolijų. Per šį Kongreso šturmą žuvo penki žmonės, tame tarpe vienas policininkas. Pirmąja šių pogromų auka tapo D.Trumpo rėmėja, karo veteranė Ashli Babbit, kutrią tiesiog nušovė JAV policininkai.

Saugumo pareigūnai įspėja, kad D.Trumpo rėmėjai artimiausią savaitę kels grėsmę Vašingtonui ir valstijų sostinėms. Vašingtone buvo dislokuota tūkstančiai Nacionalinės gvardijos narių, miesto centro gatvės blokuotos betono blokais. Nacionalinė alėja, kurioje per prezidentų inauguracijas paprastai susirenka didžiulės minios, šiemet Slaptosios tarnybos prašymu visiškai uždaryta.

Kai panašių veiksmų imasi, pavyzdžiui, Baltarusijos ar Rusijos valdžia, Lietuvos žiniasklaida paprastai trimituoja jog šių valstybių nedemokratiniai režimai bijo savo tautos ir imasi represinių priemonių. Dabar tokių publikacijų kažkodėl nesimato…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s