Vokietijoje išrinktas A. Merkel įpėdinis: ką reiškia jo „prorusiškos“ ir „prokiniškos“ pažiūros

Sausio 16 d. valdančiosios Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) naujuoju vadovu išrinktas daugiausiai gyventojų turinčios Šiaurės Reino Vestfalijos regiono ministras pirmininkas, 59 metų Arminas Laschetas.

Jis laikomas politiniu 16 metų šaliai vadovavusios Angelos Merkel, kuri po visuotinių rinkimų rugsėjį nebeketina siekti dar vienos kadencijos kanclerės poste, įpėdiniu.

Kol kas nėra aišku, ar A. Laschetas taps CDU kandidatu į šį postą, tačiau kai kurios jo pažiūros užsienio politikos klausimais vargu ar bus prie širdie Baltijos šalyse valdantiems rusofobams.

Naujas Vokietijos valdančiųjų lyderis yra nuosaikių pažiūrų politikas. Jo požiūriai į atskiras problemas vargu ar nudžiugins Baltijos šalyse įsitvirtinusius rusofobus. Pastaraisiais metais savo pasisakymuose A. Laschetas ne kartą palaikė Sirijos prezidentą Basharą Al-Assadą, o ne taip vadinamus „Vakarų remiamus sukilėlius“, kurių didžioji dalis siejama su islamistų grupuotėmis. 2018 m. interviu leidiniui „Die Zeit“ jis teigė, kad didžiausia grėsmė taikai pasaulyje yra „Islamo valstybė“.

Kaip vienos iš glaudžiausius ryšius su Kinija palaikančių Vokietijos žemių lyderis jis pasisako už ekonominių santykių su Pekinu gilinimą.

A. Laschetas taip pat perspėjo, kad nereikėtų demonizuoti Rusijos prezidento Vladimiro Putino, ir remiantis 2014 m. „Der Spiegel“ straipsniu, pasisakė prieš tai, ką pats pavadino „antiputinišku populizmu“ dėl Krymo prisijungimo prie Rusijos.

2018 m., po buvusio Rusijos šnipo Sergejaus Skripalio ir jo dukros Julijos apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje, A. Laschetas savo „Twitter“ paskyroje išsakė abejones dėl Didžiosios Britanijos kaltinimų Rusijai, įvykdžius šį nusikaltimą.

Achene gimęs, laisvai prancūziškai kalbantis A. Laschetas yra buvęs Europos Parlamento nariu, kur jis priklausė centro dešiniųjų Europos liaudies partijos (ELP) frakcijai ir dirbo užsienio reikalų bei biudžeto komitetuose.

2005 m., t. y. praėjus metams po to, kai kelios pokomunistinės šalys, tame tarpe ir Lietuva, prisijungė prie ES, vykusiose diskusijose jis pasisakė už pragmatišką požiūrį į Rusiją.

„Atkreipdami dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus ar demokratijos pokyčius, kuriuos laikome nepageidautinais, turėtume susilaikyti ir nesileisti į detales dėl to, kas vyksta Rusijoje, ir nepriimti didaktinių sprendimų dėl kiekvieno mums nepatikusio dalyko“, – pranešime apie ES ir Rusijos santykius sakė A. Laschetas, pabrėždamas, kad Rusija nėra kandidatė tapti ES nare, todėl jai turėtų būti taikomi kitokie standartai.

Reikia pripažinti, kad A. Lascheto požiūris iš esmės sutampa su Berlyno status quo.

Daugelį metų Vokietijos politinė vadovybė gynė „Nord Stream 2“ dujotiekio su Rusija statybą, nepaisant JAV ir kelių ES šalių skundų.

„A. Lascheto patirtis užsienio politikoje labai menka ir toli gražu nėra aišku, ar jis taps kancleriu. Ekonomine nauda grįstas pragmatiškas požiūris į Rusiją, apibrėžiantis Vokietijos užsienio politiką, jam taip pat nesvetimas“, – sako Berlyne įsikūrusio Maršalo fondo tyrimų centro mokslinis bendradarbis Danielis Hegedusas.

„A. Laschetas tam tikru požiūriu yra panašus į A. Merkel, pavyzdžiui, kalbant apie Kiniją, ekonominę naudą jis iškelia aukščiau saugumo, tas pats pasakytina ir apie Rusiją“, – sekmadienį vykusio pokalbio metu sakė Europos užsienio santykių tarybos Berlyno biuro vadovė Jana Puglierin.

J. Puglierin pridūrė, kad „jis labai aiškiai pasisako už ES ir žino, kaip ES veikia“, tačiau taip pat pažymėjo, kad A. Laschetas nėra „patyręs užsienio politikos ekspertas“.

A. Laschetas, kaip ir keletas kitų Vokietijos politikų, neįžvelgia naudos konfrontacijoje su Rusija.

„Kiekvienas CDU kandidatas, vėliau kancleris, taip pat siekia tęstinumo, pasisako už gerus transatlantinius santykius ir stiprią ES, būtent taip veikia ir funkcionuoja Vokietija“, – sakė J. Puglierin.

Bet kokia būsima Vokietijos užsienio politikos kryptis priklausys ir nuo to, kas bus CDU koalicijos partneris tuo atveju, jei partija laimės rinkimus rugsėjį, kas labai tikėtina, ir formuos koaliciją.

Kol ES nesutaria, kaip reaguoti į Rusiją, A. Lascheto požiūris į šią šalį gali būti palankiai sutiktas Paryžiuje.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pastaraisiais metais teigė, kad Europa turėtų bendradarbiauti su Rusija, siekdama išspręsti pasaulines ir regionines krizes.

E. Macrono siekis suartėti su Rusija taip pat buvo ir atsakas į nuogąstavimus, kad Donaldo Trumpo vadovaujamos JAV nebegins Europos.

„Europos žemynas niekada nebus stabilus, niekada nebus saugus, jei nenusiraminsime ir neišaiškinsime savo santykių su Rusija“, – 2019 m. sakė E. Macronas.

Prancūzijos suartėjimą su Rusija apsunkino pernai įvykdytas tariamas pasikėsinimas nunuodyti pagrindinį kritiką Aleksejų Navalną, papiktinęs E. Macroną ir kitus ES lyderius.

Tačiau pačiai ES kol kas didelių pokyčių nebus.

„Jis (A. Laschet – red.) dar ilgai nedalyvaus šių klausimų sprendime, jis savęs nedemaskuos“, – teigė šaltinis ELP frakcijoje ir pridūrė, kad Berlyno politika Rusijos atžvilgiu iki rinkimų išliks A. Merkel prerogatyva.

Vis dėlto pastaraisiais mėnesiais Vokietijos viešosiose diskusijose dominuojant pandemijos temai daugelis šalies gyventojų reikalauja, kad į kanclerio postą būtų siūlomas kitas kandidatas.

Šiuo metu populiariausias yra CSU lyderis ir Bavarijos žemės premjeras M. Soederis, kurio ryžtingas atsakas į pandemiją pelnė jam pagyrimų ir padėjo atsidurti nacionalinės žiniasklaidos dėmesio centre.

Kandidatu taip pat galėtų būti J. Spahnas, anot žiniasklaidos, kuluaruose aiškinęsis, ar turėtų realių šansų.

Dėl šių priežasčių varžybos A. Merkel konservatyviame aljanse dėl teisės tapti kandidatu į pagrindinį Vokietijos valdžios postą toli gražu nėra pasibaigusios, artėjant rugsėjo 26 dieną vyksiantiems parlamento rinkimams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s