G.Landsbergis: parlamentaro V.Rakučio komentarai Holokausto tema nėra adekvatūs

Valdančiųjų konservatorių pirmininkas užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako esąs pasipiktinęs Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario Valdo Rakučio komentarais Holokausto tema. Partijos pirmininko teigimu, Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną paskelbtam komentarui, kuriame kalbama apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais, trūko adekvatumo ir supratingumo, o Seimo nario paskelbta nuomonė neturi nieko bendro su partijos ar Vyriausybės nuostatomis.

„Man pikta, labai žmogiškai pikta, kad pritrūko adekvatumo ir supratingumo. Seimo nario nuomonė neturi nieko bendro nei su mano pozicija, nei su nuostatomis, kurias gina mano atstovaujama partija ar Vyriausybė, kurioje dirbu“, – teigė G.Landsbergis.

Šiuo metu Paryžiuje viešintis ministras teigė vizito metu aplankęs Prancūzijos Šoa muziejų pagerbti Holokausto aukas.

„Šeši milijonai žydų visame pasaulyje, 200 tūkstančių vien tik mūsų krašte, mūsų kaimynų, kraštiečių, brolių ir seserų. Žmonių, be kurių negaliu įsivaizduoti Lietuvos istorijos. Širdyje turi įsirėžti žodžiai – mes niekada nepamiršime ir neleisime, kad tai pasikartotų“, – teigė G.Landsbergis.

Į V.Rakučio komentarą sureagavo ir TS-LKD frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„V.Rakučio tekste išreikštos mintys nėra frakcijos pozicija. Tai yra Seimo nario asmeninė nuomonė“, – teigė TS-LKD frakcijos seniūnė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Šiandien minime tarptautinę Holokausto dieną. Ši diena skirta pagerbti Holokausto aukas. Turime suprasti, kad mūsų šalį ši tragedija palietė itin skaudžiai. Šiandien turime kalbėti apie atjautą bei atminti žmonių išgyventą siaubą. Nėra jokio pateisinimo Holokaustui – žmonijos tragedijai, pražudžiusiai milijonus šeimų“, – sakė valdančiosios partijos frakcijos Seime seniūnė.

Parlamentinės Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Valdas Rakutis savo viešai paskelbtame komentare ragindamas ieškoti žydų genocido priežasčių minėjo žydų vaidmenį Holokauste ir represinėse sovietinėse struktūrose.

„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė. Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė V.Rakutis.

Valdančiosios Lietuvos politinės partijos atstovas Seime V.Rakutis pagal išsilavinimą yra istorikas. Jis yra dėstęs Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje, ėjo Lietuvos kariuomenės vado patarėjo pareigas, yra visuomeninės ekspertų komisijos prie Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro narys.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s