Izraelio ambasadorius Lietuvoje Yossefas Levy valdančiosios politinės partijos Seime atstovo Valdo Rakučio komentarą Holokausto tema pavadino nejautriu ir trikdančiu. Taip hebrajų valstybės oficialusis atstovas mūsų šalyje sureagavo į Tarptautinės Holokausto aukų atminimo dienos proga paskelbtą straipsnį, kuriame Seimo istorinės atminties komisijai vadovaujantis parlamentaras prirašė daugelį prieštaringai vertinamų tezių.
„Hebrajiškai turime posakį – jei vienas žmogus įmeta akmenį į šulinį, jo negali ištraukti ir šimtas stiprių vyrų. Aš nepažįstu pono Rakučio. Gal jis turėjo gerų intencijų. Bet šis straipsnis, parašytas Tarptautinei Holokausto aukų atminimo dienai, deja, buvo itin nejautrus, trikdantis ir pakenkė Lietuvos įvaizdžiui“, –trečiadienį sakė Izraelio ambasadorius.
„Man ypač liūdna po to, kai tiek daug puikių žmonių stengėsi parodyti pagarbą aukoms“, – pridūrė jis, minėdamas Seimo pirmininkės, premjerės ir užsienio reikalų ministro parodytą dėmesį.
„Kaip jūs, kad ir netiesiogiai, galite kaltinti žydų kūdikius ir motinas, išžudytus tūkstančiuose masinių kapaviečių, kad jie užjautė Staliną? Nebeliko gėdos? Žydai taip pat buvo ištremti į Sibirą. Esu nuliūdęs ir nusivylęs skaitydamas tokį tekstą, ypač šiandien. Tai nepasitarnauja mūsų bendrai istorijai“, – komentavo Y.Levy.
Parlamentinės Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas V.Rakutis trečiadienį paskelbtame tekste parašė apie nacių kolaborantus pasisakė ir apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais.
„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė. Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė V.Rakutis.
Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijai okupavus Lietuvą, naciai ir jų vietos kolaborantai nužudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Izraelis daugiau kaip 900 Lietuvos gyventojų yra suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą už tai, kad rizikuodami gyvybe gelbėjo žydus. Tačiau kai kuriuos dabartinio valdančiojo Lietuvos elito stabus, pavyzdžiui, Lietuvos Aktyvistų Fronto steigėją ir lyderį Kazį Škirpą, Šiaulių rajono komendantą prie vokiečių Joną Noreiką bei kitus vokiečių kolaborantus, apie kuriuos knygoje „Mūsiškiai“ parašė Rūta Vanagaitė, žydų valstybė ir elitas laiko karo nusikaltėliais.