JAV ambasadorius: V.Rakučio komentarai apie Holokaustą šokiruoja ir yra gėdingi

Jungtinių Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas šokiruojančiais ir gėdingais pavadino Lietuvos valdančiosios politinės partijos deleguoto Seimo nario Valdo Rakučio komentarus apie Holokaustą.

„Šokiruoja, kad būtent Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną Seimo narys imasi iškraipymų dėl Holokausto kolaborantų Lietuvoje ir gėdingai siekia apkaltinti žydus, jog jie buvo kaltininkai“, – JAV ambasados „Twitter“ paskyroje cituojamas ambasadorius.

Parlamentinės Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas V.Rakutis trečiadienį paskelbtame komentare pasisakė apie žydų kolaboravimą su nacių ir sovietų režimais.

„Bet kaip gi su tais talkininkais? Kas tie žmonės, kurie perima baisias idėjas? Ar tai lietuvių tautos lyderiai, tokie kaip pirmasis savanoris Kazys Škirpa ar generolas Vėtra? O gal Antanas Smetona? Nepaisant didelio pastarųjų metų ažiotažo niekaip nepavyko įrodyti, kad holokaustą organizavo jie. Ne, tai visai kiti žmonės, dažnai neišsilavinę, linkę pasijusti svarbiais gavę šautuvą į rankas, kartais stipriai nukentėję nuo 1941 m. sovietinių represijų, kartais aklai vykdę įsakymus. Jie panašūs į stribus. Pažinkime juos, supraskime, kodėl jie taip darė. Juk holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose. Kartais priežasčių suvokimas leidžia suprasti ir pasekmes, nors ir nepateisina poelgių“, – rašė V.Rakutis.

Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijai okupavus Lietuvą, naciai ir jų vietos kolaborantai nužudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Izraelis daugiau kaip 900 Lietuvos gyventojų yra suteikęs Pasaulio tautų teisuolio vardą už tai, kad rizikuodami gyvybe gelbėjo žydus. Tačiau kai kuriuos dabartinio valdančiojo Lietuvos elito stabus, pavyzdžiui, Lietuvos Aktyvistų Fronto steigėją ir lyderį Kazį Škirpą, Šiaulių rajono komendantą prie vokiečių Joną Noreiką bei kitus vokiečių kolaborantus, apie kuriuos knygoje „Mūsiškiai“ parašė Rūta Vanagaitė, žydų valstybė ir elitas laiko karo nusikaltėliais.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s