(Ne)matoma rinkos ranka: JAV pagyrė Lietuvos valdžią už kinų įrangos oro uostams pirkimų blokavimą

Jungtinių Valstijų ambasadorius Vilniuje penktadienį pasveikino Lietuvos vyriausybinės komisijos sprendimą blokuoti kinų įrangos diegimą šalies oro uostuose. JAV diplomato teigimu, šis žingsnis padeda užtikrinti Lietuvos nacionalinį saugumą ir apsaugoti kritinę infrastruktūrą.

„Sveikinu Lietuvos vyriausybę žengus šį žingsnį, kuriuo siekiama apsaugoti Lietuvos nacionalinį saugumą ir ypatingos svarbos infrastruktūrą“, – teigė ambasadorius Robertas S.Gilchristas.

„Kaip sakiau savo pirmuosiuose interviu, kai atvykau prieš metus, mes manome, kad JAV, mūsų sąjungininkai ir partneriai turėtų glaudžiai bendradarbiauti, kad pasiektų, jog mūsų esminis saugumas yra užtikrintas“, – pridūrė jis.

Nacionaliniam saugumui svarbius sandorius tikrinanti vyriausybinė komisija šią savaitę paskelbė, kad sandoris su Kinijos valstybė valdoma įmone „Nuctech“ dėl bagažo rentgeno patikros įrangos tiekimo šalies oro uostuose neatitinka nacionalinio saugumo interesų. Premjerės atstovė spaudai pranešė, kad tokią išvadą komisija teiks Vyriausybei. Ji sakė, kad Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija „remiasi institucijų pateikta informacija, kuri negali būti viešinama“.

Valstybės įmonė „Lietuvos oro uostai“ praeitą mėnesį patvirtino, kad „Nuctech“ dalyvavo konkurse įrengti bagažo tikrinimo sistemas. Į vyriausybinę komisiją dėl kinų investicijų kreipėsi patys oro uostai ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

L.Kasčiūnas tuomet perspėjo, kad „Nuctech“ rentgeno patikros įranga oro uostuose gali kaupti duomenis apie keleivius ir bagažą, kurie pagal Kinijos įstatymus būtų prieinami Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms.

JAV laikraštis „Wall Street Journal“ pernai birželį pranešė, kad Jungtinių Valstijų agentūros ėmėsi aktyvios kampanijos prieš „Nuctech“ veiklą Europoje. L.Kasčiūnas penktadienį sakė, kad Vyriausybės atstovų sprendimas rodo, kad Lietuva apsisprendė būti ne Kinijos, bet JAV kuriamos ir kontroliuojamos technosferos dalimi. Jis taip pat pabrėžė, kad „investicijos ir pirkimai strateginiuose sektoriuose turi atitikti transatlantinius saugumo kriterijus“, t.y. JAV užsienio politikos interesus.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s