Lenkijos nacionalinės atminties instituto vienas vadovų atsistatydino dėl nuotraukų su nacių gestu

Lenkijos instituto, tiriančio nacių ir komunistų laikų nusikaltimus, aukšto rango pareigūnas pirmadienį atsistatydino pasirodžius nuotraukoms, kuriose jis įamžintas prieš kelerius metus viešai rodantis nacių pasveikinimo gestą.

Tomaszas Greniuchas vasario 9 dieną buvo paskirtas Lenkijos tautos atminties instituto (IPN) Vroclavo padalinio direktoriumi. Netrukus po to viešumoje pasirodė nuotraukų, kuriose T.Greniuchas matyti rodantis nacių pasveikinimo gestą per kraštutinių dešiniųjų mitingus, vykusius prieš kelerius metus.

IPN direktorius Jaroslawas Szarekas pareiškime sakė, kad T.Greniuchas nebegali „toliau vykdyti savo pareigų“, todėl jis priėmė jo atsistatydinimą.

IPN buvo įkurtas 1999 metais nacių ir komunistų laikų nusikaltimams Lenkijoje tirti. Instituto sprendimas paskirti T.Greniuchą iškart sulaukė kritikos Lenkijoje ir užsienyje.

„Nustebome sužinoję, kad naujajam IPN padalinio Vroclave direktoriui Tomaszui Greniuchui neatrodo blogai pakelti ranką nacių pasveikinimui“, – anksčiau socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Izraelio ambasada Varšuvoje.

„Lenkijoje – šalyje, tiek daug kentėjusioje per nacių okupaciją – neturėtų būti vietos nacių simbolių vartojimui“, – nurodė žydų valstybės ambasada.

Ji pakvietė T.Greniuchą apsilankyti Aušvice ir sužinoti apie „nacių ideologijos pavojus“.

Tačiau IPN teisino paskyrimą. Pasak J.Szareko, T.Greniuchas „atsiprašė“ už nacių gestus, be to, tai buvo „elgesys iš jo jaunystės“.

IPN pareiškime citavo tokius T.Greniucho žodžius: „Niekada nebuvau nacis. Dar kartą atsiprašau už tą neatsakingą gestą, parodytą prieš kelerius metus, ir laikau jį klaida.“

Lenkijos nacionalistinė vyriausybė anksčiau yra sulaukusi kritikos dėl IPN darbo politizavimo, įskaitant kampaniją prieš komunistų laikų veikėjų, kovojusių su nacizmu, įamžinimą. Lenkijos oficialus požiūris į šalies praeitį šį mėnesį jau buvo sulaukęs didelio dėmesio. Varšuvos teismas vasario 9-ąją nurodė dviem garsiems Holokausto istorikams atsiprašyti vieno Lenkijos kaimo mero palikuonio. Tą merą istorikai kaltino kai kurių žydų išdavimu Antrojo pasaulinio karo metais. Ši šmeižto byla sulaukė didelio tarptautinio pasmerkimo ir buvo laikoma bandymu apriboti mokslininkų laisves tirti itin opų Lenkijos istorijos periodą.

„100%Arijas“

38 metų T.Greniuchas universitete tyrinėjo pogrindinę pasipriešinimo organizaciją „Nacionalinės ginkluotosios pajėgos“ (NSZ). Ši Antrojo Pasaulinio karo laikais veikusi grupė laikėsi antisemitinės ideologijos.

Nevyriausybinės organizacijos Lenkijoje „Never Again“ direktorius Rafalas Pankowskis portalui „The Algemeiner“ sakė: „Greniuchas mūsų organizacijos akiratyje buvo ilgus metus“.

R.Pankowskis atkreipė dėmesį į 2013 metais išleistą T.Greniucho knygą „Nacionalisto kelias“, kurioje jis patvirtino, kad jo internetinis slapyvardis – „100%Arijas“. Knygoje rašoma, kad „Lenkija turi išlikti balta“, joje buvo giriamas su naciais kolaboravęs belgas Leonas Degrelle’as, po karo tapęs Holokausto neigėju.

„Pirmosiomis 2020-ųjų savaitėmis Greniuchas suorganizavo parodą, šlovinančią NSZ Šventojo kryžiaus brigadą – vienintelį lenkų dalinį, atvirai kolaboravusį su naciais paskutiniais Antrojo pasaulinio karo mėnesiais. Jie kartu su naciais pasitraukė į Vokietiją, kad pabėgtų nuo Raudonosios armijos“, – teigė R.Pankowskis.

Pasirodžius nuotraukoms, T.Greniuchą pasmerkė ir Lenkijos valdantieji.

„Šis vyras niekada neturėjo būti paskirtas. Turime skandalą, kuris kenkia Lenkijai. Niekas manęs neįtikins, kad šis asmuo, rodydamas nacių pasisveikinimą, yra patriotas“, – žiniasklaidai sakė Lenkijos ministro pirmininko patarėjas Andrzejus Pawluszekas.

2019-ųjų T.Greniucho paskyrimą vadovauti IPN padaliniui Opolėje opozicija vertino kritiškai. Parlamento vicepirmininkas Piotras Zgorzelskis pavadino tokį sprendimą „dar vienu flirto tarp vyriausybės ir kraštutinės dešinės“ pavyzdžiu.

Robertas Kropiwnickis iš liberalios „Piliečių koalicijos“ sakė, kad IPN yra „moderniosios Lenkijos istorijos širdyje“, todėl esą asmuo, praeityje susijęs su kraštutiniais dešiniaisiais, negali vadovauti jos padaliniui. Holokausto metu naciai Lenkijoje žudė ne tik žydus, bet ir apie 3 mln. lenkų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s