Lietuvos prezidentas išsakė paramą Sakartvelo vadovei, šalyje gilėjant politinei krizei

Prezidentas išsakė paramą Sakartvelo (Gruzijos) vadovei Salomei Zurabišvili, šalyje pagilėjus po praėjusių metų parlamento rinkimų kilusiai politinei krizei.

Prezidentūra pranešė, kad Lietuvos vadovas išsakė paramą S.Zurabišvili „pastangoms kalbėtis su visomis politinėmis jėgomis, užtikrinant politinį dialogą“.

„Konsensusas ir pasitikėjimas visuomenėje yra pažangos ir demokratijos pagrindas kiekvienoje šalyje. Lietuvos visuomenė ir politinės partijos pasiekė sutarimą dėl strateginių šalies tikslų ir tai buvo mūsų valstybės sėkmės pagrindas“, – cituojamas prezidentas.

Nuotoliniu būdu su Sakartvelo vadove pirmadienį bendravęs prezidentas G.Nausėda su ja aptarė pasirengimą Europos Sąjungos Rytų partnerystės Viršūnių susitikimui, pandemijos plitimo situaciją šalyse ir politinę situaciją Sakartvele.

Prezidentūros pranešime nurodoma, kad „prezidentas palaiko Sakartvelo aktyvų vaidmenį Rytų partnerystės politikoje ir vertina asocijuotojo šalių trejeto – Ukrainos, Moldovos ir Sakartvelo – pastangas kurti dar glaudesnę partnerystę“.

Lietuvos vadovo teigimu, būsimajame aukščiausio lygio susitikime verta pasinaudoti galimybe ir „nustatyti ilgalaikius, ambicingus Rytų partnerystės politinės darbotvarkės tikslus“.

Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva nuosekliai remia Sakartvelo teritorinį vientisumą ir suverenitetą, o Lietuvos atstovai kelia šį klausimą tarptautiniuose susitikimuose ir forumuose. Šalies vadovas akcentavo sieksiąs aukščiausiu ES lygmeniu užtikrinti ES vakcinų prieinamumą Rytų partnerystės valstybėms, siūlydamas sukurti panašų paramos Rytų partnerėms mechanizmą, kuris šiuo metu imamas įgyvendinti Vakarų Balkanų šalims. Gitanas Nausėda išreiškė apgailestavimą, kad dėl pandemijos pernai teko atšaukti vizitą į Sakartvelą, tačiau tikisi, kad pavyks aplankyti šalį šių metų gegužę.

Sakartvele pastaruoju metu pagilėjo politinė krizė, kilusi po praėjusių metų parlamento rinkimų. Šimtai protestuotojų praėjusią savaitę penktadienį prie parlamento prisidėjo prie opozicijos raginimų surengti naujus parlamento rinkimus po to, kai dėl valdančiųjų planų suimti opozicijos lyderį Nikanorą Meliją atsistatydino premjeras Georgijus Gacharija.

Bandymas sulaikyti N.Meliją – eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurto „Vieningojo nacionalinio judėjimo“ (VNJ) pirmininką – išprovokavo opozicijos pasipiktinimą. Įspėjimų Tbilisiui paskelbė ir kai kurios Sakartvelo sąjungininkės Vakaruose. Opozicija laiko suklastotais spalio 31 dieną vykusius parlamento rinkimus, kuriuos, oficialiais duomenimis, nedidele persvara laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.

Prie VNJ būstinės nuo trečiadienio susirinkę visų opozicinių partijų lyderiai žada neleisti policijai suimti N.Melijos. Savo atsistatydinimo pareiškime G.Gacharija sakė, kad policijos reidas VNJ būstinėje „sukeltų pavojų mūsų piliečių sveikatai ir gyvybėms“. Europos Sąjunga ir Jungtinės Amerikos Valstijos išreiškė susirūpinimą dėl šio žingsnio ir paragino vyriausybę taikiai išspręsti krizę ir užtikrinti, kad šalies teismų sistema būtų nešališka politiniu požiūriu.

Anksčiau Seimas komandiravo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininką Žygimantą Pavilionį į Sakartvelą (Gruziją) padėti spręsti ten politinę krizę.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s