Ž.Pavilionis apsilankė Tbilisyje: ragino pasiduoti opozicijos spaudimui ir net grasino sankcijomis

Iš komandiruotės Sakartvele (Gruzijoje) grįžęs Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) vadovas Žygimantas Pavilionis atmeta šalies valdančiųjų priekaištus dėl jo paramos šalies opozicijai. Politikas teigia, kad nematyti gilėjančios politinės krizės Sakartvele būtų neatleistina prabanga, o jo siekis konflikto puses susodinti prie derybų stalo neturėtų žeisti nei vienos pusės.

„Manau, rezultatas pasiektas keleto dienų, kad opozicinė būstinė nebuvo šturmuojama, ir mums pavyko sutarti su visų Sakartvelo partijų lyderiais, kad jie pasiruošę deeskalavimui, nes tokios įtampos asmeniškai aš neprisimenu per 10–15metų tarp valdžios ir ne valdžioj esančių partijų“, – po sugrįžimo pranešė Ž.Pavilionis.

„Jei mes, matydami tokią įtampą šioje šalyje, neįsiterpsime, nepabandysime užmegzti dialogo, gali baigtis ne taip, kaip norėtume, jei mes norime, kad šalis įstotų į Europos Sąjungą ir NATO. Deja, nepavyko su viena puse sutarti, nors derėjomės iki pat išnaktų, į tai įsitraukė ES ir JAV. Tikimės, kad valdančioji partija grįš prie derybų stalo ir bus atnaujintos derybos su opozicija, ir ne suėmimais, ne šturmais būstinių, ne sodinimais opozicinių jėgų mes dialogą vesim, o būtent kalbėjimu“, – teigė Ž.Pavilionis, neslepdamas jog Vakarų valstybės tiesiog kišasi į Gruzijos vidaus reikalus.

Sakartvelo paskirtasis premjeras Iraklis Garibašvilis „nepriimtinai ir įžeidžiančiais“ pavadino Seimo URK vadovo Ž.Pavilionio pareiškimus, nuskambėjusius sekmadienį per bendrą su opozicinėmis jėgomis spaudos konferenciją.

Naujienų portalas civil.ge cituoja I.Garibašvilį, kad Sakartvelas yra „svetinga šalis, bet įžeidžianti mūsų svečių retorika yra absoliučiai nepriimtina“.

Pasak portalo, surengtoje spaudos konferencijoje Ž.Pavilionis teigė, kad opozicijos lyderio Nikanoro Melijos suėmimas sulauktų tarptautinio atsako ir galimai sankcijų. Ž.Pavilionis sako keliantis ir kelsiantis politinės krizės Sakartvele klausimą tarptautiniu mastu, nes šiuo metu Sakartvelas „nėra didžiulių diskusijų Briuselyje ir Vašingtone objektas, bet mes turime padaryti, kad tai įvyktų“.

Jis taip pat teigė, kad būdamas konservatorius „kaip politikas, EPP (Europos liaudies partijos) šeimos narys, kaip Tėvynės sąjungos partietis negaliu leisti, kad mano šeimos narius suiminėtų ar šturmuotų jų būstines“. Kokią „šeimą“ turėjo omeny konservatorius neaišku nes Gruzija nėra ES narė ir jos atstovų nėra Europos Parlamente.

„Nematyti bręstančios krizės Sakartvele, kuri gali baigtis įvairiai, tuo pat metu nematyti, kad Sakartvelui atsiveria galimybės gal net tapti NATO nare, ir kažkokios trečiosios jėgos daro viską, kad suskaldytų Sakartvelą, ir mums nebandyti suklijuoti tų dalių į vieną būtų neatleistina prabanga“, – teigė atvykėlis iš Lietuvos.

„Aš nesuprantu, kodėl gerbiamą premjerą turėtų žeisti žodžiai apie dialogą, apie tai, kad neturėtų būti politiniai oponentai sodinami į kalėjimą, kad negali būti teisėtvarkai politinio poveikio, tai priimtinos ES ir NATO politinės šeimos taisyklės. Jeigu kartvelai nori į Europą, tikrai manau, kad mano tokie žodžiai nieko neturėtų žeisti, ir aš tikiuosi, kad mes su valdančiaisiais dėl to sutarsime“, – kalbėjo konservatorius.

Jis pažymėjo vizitui į Sakartvelą gavęs Seimo valdybos leidimą. Paklaustas, ar savo poziciją derinęs su Užsienio reikalų ministerija, teigė dėl savo vizito taręsis „su visais“.

„Aš tariausi dėl to vizito su visais, gavau Seimo valdybos leidimą ir manau, kad tam tikra prasme maža Lietuva apgynė porai dienų demokratiją Sakartvele, nes nebuvo pasodintas opozicijos lyderis, nebuvo šturmu paimta opozicijos būstinė“, – pažymėjo Ž.Pavilionis.

Sakartvele pastaruoju metu pagilėjo politinė krizė, kilusi po praėjusių metų parlamento rinkimų. Šimtai protestuotojų praėjusią savaitę penktadienį prie parlamento prisidėjo prie opozicijos raginimų surengti naujus rinkimus po to, kai dėl valdančiųjų planų suimti opozicijos lyderį N.Meliją atsistatydino ministras pirmininkas Georgijus Gacharija.

Bandymas sulaikyti N.Meliją – eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurto Vieningojo nacionalinio judėjimo pirmininką – išprovokavo opozicijos pasipiktinimą. Įspėjimų Tbilisiui paskelbė ir kai kurios Sakartvelo sąjungininkės Vakaruose.

Opozicija laiko suklastotais spalio 31 dieną vykusius parlamento rinkimus, kuriuos, oficialiais duomenimis, nedidele persvara laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“. Prie VNJ būstinės nuo trečiadienio susirinkę visų opozicinių partijų lyderiai žada neleisti policijai suimti N.Melijos.

Savo atsistatydinimo pareiškime G.Gacharija parašė, kad policijos reidas VNJ būstinėje „sukeltų pavojų mūsų piliečių sveikatai ir gyvybėms“.

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos išreiškė susirūpinimą dėl šio žingsnio ir paragino vyriausybę išspręsti krizę taikiai ir užtikrinti, kad šalies teismų sistema būtų nešališka politiniu požiūriu.

Komentarų: 5

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s