JAV žvalgybos ataskaita: Saudo Arabijos sosto įpėdinis sankcionavo kruviną susidorojimą su žurnalistu J.Khashoggi

JAV penktadienį paskelbė ataskaitą, tiesiogiai susiejančią Saudo Arabijos sosto įpėdinį Mohammedą bin Salmaną su brutaliu Rijadą kritikavusio žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymu 2018 metų spalį.

Dvejų metų senumo ataskaitoje dalis informacijos yra nuasmeninta. JAV žvalgyba padarė išvadą, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis „sankcionavo operaciją Stambule, Turkijoje, siekiant paimti į nelaisvę ir nužudyti Saudo Arabijos žurnalistą Jamalą Khashoggi“.

„Nuo 2017 metų sosto įpėdinis absoliučiai kontroliavo karalystės saugumo ir žvalgybos operacijas, todėl labai mažai tikėtina, kad Saudo Arabijos pareigūnai būtų atlikę tokio pobūdžio operaciją be sosto įpėdinio sankcijos“, – sakoma ataskaitoje.

Ataskaitoje įvardytas 15 narių Saudo Arabijos smogikų būrys, nuvykęs į Stambulą. Dokumente sakoma, kad „labai tvirtai“ galima teigti, kad tie asmenys dalyvavo nužudyme, nors, priduriama, neaišku, ar jie žinojo, kad ta operacija baigsis J.Khashoggi mirtimi. Matyt jie nebuvo tikri, ar žmogus tikrai numirs jeigu jam nukapoti galvą ir sutirpdyti jo kūną sieros rūgštyje.

„Sosto įpėdinis laiko Khashoggi grėsme karalystei ir apskritai pritarė smurtinių priemonių panaudojimui esant poreikiui jį nutildyti“, – sakoma ataskaitoje.

JAV dienraščio „The Washington Post“ skiltininkas J.Khashoggi, kadaise laikytas karališkosios šeimos aplinkos žmogumi, tačiau vėliau tapęs Rijado kritiku, buvo nužudytas Saudo Arabijos konsulate Stambule, o jo kūnas – sukapotas, o jo dalys sutirpdytos sieros rūgštyje.

Sosto įpėdinis uoliai neigė bet kokias savo sąsajas su šia brutalia žmogžudyste, nepaisant fakto, kad keli artimiausi jo patarėjai žinomai prie jos prisidėjo.

Siekusi glaudesnių ryšių su Jungtinių Valstijų sena sąjungininke Saudo Arabija ankstesnio JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija delsė paskelbti žvalgybos ataskaitą ir vengė susieiti M.bin Salmaną su šia byla. Ataskaita paskelbta prezidentui Joe Bidenui stengiantis perkrauti JAV ryšius su Artimaisiais Rytais ir sugrąžinti žmogaus teisių principus į deramą vietą JAV politikoje.

Prieš ataskaitos paskelbimą J.Bidenas ketvirtadienį pasikalbėjo telefonu su Saudo Arabijos monarchu Salmanu, princo M. bin Salmano tėvu. Tai buvo pirmasis jųdviejų pokalbis nuo J.Bideno inauguracijos prieš penkias savaites.

Gerbiamas Saudo Arabijos žurnalistas ir redaktorius J.Khashoggi gyveno savanoriškoje tremtyje Jungtinėse Valstijose, kur rašė kritiškus straipsnius apie sosto įpėdinį bei visą karaliaus šeimą. Saudo Arabijos ambasadorius Jungtinėse Valstijose pasakė 59 metų J.Khashoggi nueiti į karalystės konsulatą Stambule, kad gautų civilinei santuokai su Turkijos piliete Hatice Cengiz reikalingus dokumentus. Ten žurnalistą 2018 metų spalio 2 dieną nužudė ir jo kūną sukapojo Rijado pasiųsta smogikų komanda, kuriai vadovavo sosto įpėdinio M.bin Salmano aukščiausio rango patarėjas Saudas al Qahtani.

Tuo tarpu sosto įpėdinis neigia nurodęs nužudyti žurnalistą ir tvirtina nieko apie tai nežinojęs. Tačiau vargu ar tikėtina, kad tokia žmogžudystė galėjo būti įvykdyta be M.bin Salmano žinios.

Įtakingiausiu žmogumi Saudo Arabijoje laikomas sosto įpėdinis už grotų pasiuntė daugybę kritikų, tarp kurių esama iškilių dvasininkų, aktyvistų ir karališkosios šeimos narių.

Spaudžiama Jungtinių Valstijų ir tarptautinės bendrijos, Saudo Arabijos vyriausybė patraukė baudžiamojon atsakomybėn kai kuriuos nužudyme dalyvavusius asmenis. Per teismą, vykusį už uždarų durų, du aukšto rango pareigūnai – žvalgybos vadovo pavaduotojas Ahmedas al Assiri ir karališkųjų rūmų žiniasklaidos vadovas S.al Qahtani, daugelio laikomi pagrindiniais nužudymo organizatoriais, buvo išteisinti. Jie abu priklauso sosto įpėdinio artimai aplinkai. Tačiau penki neįvardyti kaltinamieji buvo nuteisti myriop, o dar trims skirtos griežtos laisvės atėmimo bausmės. Po devynių mėnesių teismas mirties nuosprendžius pakeitė laisvės atėmimu iki 20 metų. Paties Mohammedo bin Salmano atžvilgiu ikiteisminis tyrimas nebuvo vykdomas. Be to niekas negali garantuoti kad nuteistieji už barbarišką garsiojo žurnalisto nužudymą tikrai bus laikomi kalėjime.

Tarptautinės organizacijos „Amnesty Internation“ ir „Reporters Without Borders“ teismo procesą pavadino „teisingumo parodija“. Tačiau jis leido lengviau atsipūsti D.Trumpo administracijai, kuri paskelbė sankcijas 17-ai bylos įtariamųjų, įskaitant S.al Qahtani. Tačiau A.al Assiri, kaip ir paties Mohammedo bin Salmano sankcijų sulaukusių asmenų sąraše nebuvo.

32-asis JAV prezidentas Franklinas Delano Ruzveltas kadaise pasisakė apie Nikaragvos diktatorių Anastasio Samosą: „Samosa be abejo yra niekšas. Bet jis yra mūsų niekšas“. Matyt nuo tų laikų niekas nepasikeitė ir barbariškas bei nedemokratiškas Saudo Arabijos režimas JAV yra savas.

Komentarų: 2

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s