Saudo Arabija atmetė JAV kaltinimus dėl J.Khashoggi nužudymo

Saudo Arabija penktadienį pareiškė „visiškai atmetanti“ išslaptintą JAV ataskaitą, tiesiogiai susiejančią Saudo Arabijos sosto įpėdinį Mohammedą bin Salmaną su brutaliu Rijadą kritikavusio žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymu 2018 metų spalį.

„Saudo Arabijos Karalystės vyriausybė visiškai atmeta neigiamą, neteisingą ir nepriimtiną vertinimą ataskaitoje, susijusioje su Karalystės vadovybe, ir pažymi, kad ataskaitoje yra klaidingos informacijos ir išvadų“, – sakoma karalystės Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

Penktadienį prezidento Joe Bideno administracijos paskelbtoje ataskaitoje JAV žvalgyba padarė išvadą, kad Saudo Arabijos sosto įpėdinis „sankcionavo operaciją Stambule, Turkijoje, siekiant paimti į nelaisvę ir nužudyti Saudo Arabijos žurnalistą Jamalą Khashoggi“.

Dvejų metų senumo ataskaitoje dalis informacijos yra nuasmeninta.

Anksčiau Saudo Arabija teigė, jog J.Khashoggi žuvo per nesėkmingą operaciją, ir kategoriškai neigė, kad su ja yra susijęs sosto įpėdinis.

„Išties netinkama, jog ši ataskaita su nepagrįstomis ir klaidingomis išvadomis paskelbiama Karalystei aiškiai pasmerkus šį bjaurų nusikaltimą, o Karalystės vadovybei žengus būtinus žingsnius, kad tokia tragedija daugiau niekada nepasikartotų“, – sakoma Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.

„Karalystė atmeta bet kokias priemones, kuriomis kėsinamasi į jos vadovybę, suverenumą ir jos teismų sistemos nepriklausomumą“, – pridūrė ministerija.

Princo Mohammedo bin Salmano kritikas J. Khashoggi 2018-ųjų spalį buvo įviliotas į Saudo Arabijos konsulatą Stambule, kur jį nužudė ir jo kūną sukapojo Rijado pasiųsta smogikų komanda, kuriai vadovavo sosto įpėdinio aukščiausio rango patarėjas Saudas al Qahtani.

„Nuo 2017 metų sosto įpėdinis absoliučiai kontroliavo karalystės saugumo ir žvalgybos operacijas, todėl labai mažai tikėtina, kad Saudo Arabijos pareigūnai būtų atlikę tokio pobūdžio operaciją be sosto įpėdinio leidimo“, – sakoma amerikiečių ataskaitoje.

Po ataskaitos paskelbimo JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas sakė, kad Vašingtonas nori „perkalibruoti“ savo santykius su Rijadu, bet nenori jų nutraukti.

Saudo Arabija yra sena JAV saugumo partnerė Artimuosiuose Rytuose. Nors piktinasi ataskaita, Rijadas taip pat pabrėžė, kad nori išsaugoti gerus santykius su Vašingtonu.

„Saudo Arabijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų partnerystė yra stipri ir tvirta“, – nurodė Užsienio reikalų ministerija.

„Tikimės išlaikyti tvirtus pamatus, suformavusius Karalystės ir Jungtinių Valstijų atsparios strateginės partnerystės gaires“, – sakoma pareiškime.

Ši situacija eilinį kartą parodė jog Jungtinėms Valstijoms ir apskritai vakarams interesai yra ir bus kur kas svarbesni negu vertybės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s