Pirmosios „Johnson & Johnson“ vakcinos dozės pasieks Lietuvą balandžio pabaigoje, kiekiai – kol kas simboliniai

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininkas Gytis Andrulionis teigia, kad pirmųjų „Johnson & Johnson“ vakcinos dozių Lietuvoje laukiama balandį. Anot jo, per mėnesį nuo vakcinos registracijos, kuri įvyko ketvirtadienį, turėtų paaiškėti šių vakcinų tiekimo grafikas.

G.Andrulionio teigimu, VVKT nesiūlys stabdyti skiepijimo „AstraZeneca“ vakcina. Anot valdininko, Lietuva yra sudariusi sutartį su šios vakcinos gamintoju pernai spalio mėnesį. Jo teigimu, Lietuva šios vakcinos pirko 700 tūkst. dozių – kiek mažiau, nei buvo numatyta pro rata principą. Europos Sąjunga (ES), anot jo, perka 200 mln. šios vakcinos dozių. Pasak valdininko, preliminarūs viso kiekio pristatymo terminai yra iki šių metų pabaigos, tačiau jie gali koreguotis, nes vakcina registruota vėliau, nei planuota.

G.Andrulionio teigimu, pirmosios dozės mūsų galimai pasieks mūsų šalį balandžio pabaigoje.

„Tai yra anksčiausias ir labiausiai optimistinis terminas“, – kalbėjo jis.

Tiesa, pirmosios skiepų partijos bus mažos: jų kiekiai, pasak viršininko, bus labiau simboliniai. Jie simboliniai bus ne tik Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai. Tačiau su gamintoju sutarta taip, kad per mėnesį nuo vakcinos registracijos bus nustatytas tiekimo Lietuvai grafikas.

Paklaustas, kada pirmieji žmonės Lietuvoje galėtų būti pradėti skiepyti „Johnson & Johnson“ vakcina, G.Andrulionis teigė, kad niekas neketina vakcinų saugoti, kai tik gausime, tada prasidės skiepijimas, tačiau kada tiksliai tai atsitiks, dabar pasakyti negalima.

Skelbiama, kad „Johnson & Johnson“ vakcinos veiksmingumas siekia 66 proc. VVKT patarėja Simona Stankevičiūtė spaudos konferencijoje pabrėžė, kad vakcinos veiksmingumas yra sąlyginis dydis.

„Tai tikrai nereiškia, kad 66 proc. pacientų nesusirgs, o visi likusieji susirgs ta liga – jokiu būdu“, – pabrėžė ji.

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė teigė, kad pagal poveikį ši vakcina yra artimesnė „AstraZeneca“ vakcinos gamybos būdui.

„Nepageidaujami poveikiai turėtų būti panašūs (…) Iš to, kas rašoma santraukoje, nepageidaujami poveikiai yra įprastiniai, kurių galima tikėtis po vakcinacijos: reaktogeniškumo reakcijos, tai yra injekcijos vietos skausmas, galvos skausmas, nuovargis, raumenų skausmas bei pykinimas“, – informavo ji.

R.Pilvinienė paminėjo ir tokias reakcijas, kurios laikomos sunkiomis, tai yra anafilaksinės reakcijos, kurių dažnis minimas kaip nežinomas.

Ji pabrėžė, kad skiepijantis bet kokia vakcina šimtaprocentinio veiksmingumo nereikėtų tikėtis.

„Turime suprasti, kad dalis žmonių – ir vakcinuotų, gali susirgti, bet visos vakcinacijos esmė ir imunologijos – pasiekti tikslą, kad žmogus sirgtų lengva forma, jeigu jis užsikrės. Nuo užsikrėtimo vakcina neapsaugo, ji apsaugo nuo sunkių ligos padarinių, nuo sunkios ligos“, – teigė R.Pilvinienė.

Pasak gamintojų, užtenka vienos šio skiepo dozės. Paklausta kodėl taip yra, S.Stankevičiūtė paaiškino, kad dozės nustatymas vyksta vykdant klinikinius tyrimus.

„Firma kai pradėjo kurti šią vakciną, jie žinojo, kad užteks vienos dozės, nors buvo daromas ir dviejų dozių tyrimas (…) Antikūnų kiekis padėjo įvertinti tai, kad užtenka vienos dozės“, – pranešė ji.

Specialistė pabrėžė, kad dabar nežinoma, kiek ilgai galios vakcinų apsauga.

Tuo tarpu G.Andrulionis pabrėžė, kad kiek trunka apsauga, kol kas negalima pasakyti nė apie vieną koronaviruso vakciną. Anot jo, žinoma, kad vakcinos saugo mažiausiai tris mėnesius.

„Po keleto mėnesių, po pusės metų turėsime daugiau informacijos, kiek galioja skiepas“, – pabrėžė jis.

Europos vaistų agentūra (EVA) ketvirtadienį patvirtino, kad amerikiečių kompanijos „Johnson & Johnson“ vakcina nuo COVID-19 yra saugi ir efektyvi. Tai – jau ketvirta vakcina, kurią leista naudoti suaugusiems žmonėms Europos Sąjungoje (ES). „Johnson & Johnson“ vakcina sukurta pagal panašią technologiją, kaip kompanijos „AstraZeneca“.

Tuo tarpu VVKT, pasak G.Andulionio, neketina siūlyti stabdyti vakcinavimo „AstraZeneca“ vakcinomis.

„Nemanome, kad turi būti imamasi papildomų veiksmų“, – sakė jis ir paaiškino, kad EMA atliko vertinimus ir nesieja pranešimų apie tromboembolijos atvejus su šia vakcina.

Šiam momentui keliose ES valstybėse yra sustabdytas vakcinavimas viena „AstraZeneca“ partija. Ką su ja daryti, VVKT nuspręs kitą savaitę, pirma ketinama sulaukti Farmakologinio budrumo komiteto vertinimo.

„Pagrindų stabdyti vakcinaciją “AstraZeneca„ tikrai nėra“, – pasakė jis.

VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja R.Pilvinienė teigė, vakar dienos EMA duomenimis, „AstraZeneca“ jau paskiepyti beveik 5 mln. žmonių, 30 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, susijusias su tromboembolijos reiškiniais. Danija pranešė sustabdžiusi skiepijimą „AstraZeneca“, nes kai kuriems pacientams kraujyje susidarė krešulių.

Komentarų: 1

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s