Kijeve atidarytas Baltistikos centras

Penktadienį Kijevo T.Ševčenkos nacionaliniame universitete Ukrainoje atidarytas Baltistikos centras. Naujasis centras įkurtas siekiant stiprinti dvišalius Lietuvos ir Ukrainos ryšius humanitarinėje srityje, plėtojant lietuvių ir ukrainiečių švietimo, mokslo, istorijos ir kultūros ryšius. Čia numatoma ne tik gilinti studentų lietuvių kalbos gebėjimus, bet ir vykdyti baltistikos mokslinius tyrimus bei projektus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Baltistikos centras Ukrainoje įkurtas remiantis bendradarbiavimo memorandumu tarp Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Kijevo T.Ševčenkos nacionalinio universiteto, taip pat tarpininkaujant Lietuvos ambasadai Ukrainoje ir Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai.

Renginį atidarė Diana Nausėdienė. Virtualiose iškilmėse šiandien VDU rektorius prof. Juozas Augutis pasveikino abiejų šalių atstovus su įtvirtintais ryšiais.

„Tokie bendrystės įtvirtinimai yra be galo svarbūs: iš pradžių sutampa idėjos, vėliau jas išmintingai ir kūrybiškai vystant gimsta ilgalaikiai, reikšmingi ir svarūs darbai. Mūsų universitetas ir toliau rems Baltistikos centro veiklą, mes padedame ir padėsime rengti studijų programas, ruošti metodinę medžiagą, teiksime visapusišką pagalbą mokslininkams ir tyrėjams, dalinsimės aktualia informacija, susijusia su Baltijos šalimis, kultūra ar įmonėmis“, – kalbėjo prof. J.Augutis.

Kijevo universitete netrūksta lietuviškų akcentų – bendradarbiavimas su mūsų šalimi vyksta ne pirmus metus. Dar nuo 2019-ųjų šio universiteto studentai turi galimybę mokytis lietuvių kalbos, o nuo 2020 m. čia vykdoma ir unikali bakalauro studijų programa „Lenkų kalba ir literatūra, anglų ir lietuvių kalbos“.

Šiuo metu Kijevo universiteto Filologijos universiteto Filologijos institute lietuvių kalbą studijuoja apie 30 studentų.

Pasak VDU Švietimo akademijos Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovės Vilmos Leonavičienės, akademija aktyviai remia naujojo centro veiklą Ukrainoje – siekiama tobulinti programos efektyvumą, optimizuoti ugdymo procesą, skatinti mokslinį darbą ir gilinti studentų lietuvių kalbos kompetencijas.

VDU mokslininkai ne tik padeda rengiant studijų programas, ruošiant metodinę medžiagą, bet ir recenzuoja Kijevo universiteto mokslininkų parengtus mokslinius straipsnius, studijų programas, monografijas. Tuo tarpu ukrainiečių atstovai taip pat aktyviai bendradarbiauja su Vytauto Didžiojo universitetu.

„Kijevo universiteto Filologijos instituto studentai, dėstytojai ir kiti darbuotojai jau nuo 2015-ųjų aktyviai ir sėkmingai dalyvauja VDU Švietimo akademijos lietuvių kalbos ir kultūros vasaros ir žiemos kursuose. Studentai iš Ukrainos, dalyvaujantys šiuose kursuose, kasmet gerina savo lietuvių kalbos įgūdžius. Iš viso per paskutinius šešerius metus įvairiose VDU rengiamose programose jau dalyvavo apie 80 studentų ir mokslininkų iš Ukrainos“, – pažymėjo V.Leonavičienė.

Praėjusį rudenį Kijevo universiteto studentai, besimokantys lietuvių kalbos, dalyvavo jiems skirtoje lietuvių kalbos ir kultūros savaitėje, kurią surengė VDU Švietimo akademijos lietuvių kalbos ir kultūros centras. Vytauto Didžiojo universitetas taip pat tarpininkavo naujajam Baltistikos centrui įsigyjant kompiuterinę įrangą bei finansiškai parėmė jo renovaciją.

Artimiausiu metu Kijevo ir Vytauto Didžiojo universitetai ketina bendradarbiauti rengiant vasaros lietuvių kalbos ir kultūros kursus bei bendrą mokslinę praktinę konferenciją „Ukraina ir Lietuva: istorijos, kalbos, kultūros ir turizmo paralelės“, kuri numatoma šių metų rudenį.

Baltistikos centras Kijevo T.Ševčenkos nacionalinio universiteto Filologijos institute oficialiai buvo įteisintas 2020-ųjų spalio 19 dieną, remiantis 2019 m. gruodį pasirašytu Kijevo T.Ševčenkos nacionalinio ir Vytauto Didžiojo universitetų Bendradarbiavimo memorandumu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s