Neraminanti žinia iš Lenkijos: stambiame ūkyje – kiaulių maro židinys

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo pranešimą apie nustatytą pirmąjį šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių stambiame ūkyje Lenkijoje. AKM diagnozė patvirtinta vakar kiaulių fermoje Svebodzino regione, kur buvo laikoma beveik 16 tūkst. kiaulių.

Šiame Lenkijos regione nuolat buvo stebimi ir teigiami AKM atvejai šernams, rašoma pranešime žiniasklaidai. Kol kas nėra tiksliai žinomas galimas ligos šaltinis, ūkyje pradedami židinio likvidavimo darbai, nustatomos būtinosios apsaugos ir priežiūros zonos.

„Europoje per šiuos metus AKM viruso židiniai kol kas nustatyti tik dviejose valstybėse – Lenkijoje ir Rumunijoje. Nors didžioji dalis AKM protrūkių yra nustatoma šiltuoju metu, šis kaimyninės šalies atvejis dar kartą patvirtina, kad kiaulių laikytojai turi išlikti budrūs visais metų laikais. Kilęs židinys kaimyninėje valstybėje didina tikimybę, kad ir Lietuvoje gali atsirasti tokių atvejų“, – informavo VMVT direktorius Darius Remeika.

Įvertinę tokių protrūkių kaimyninėse šalyse tendencijas analizuojantys laukinėje gamtoje šernams AKM atvejų pasiskirstymą Tarnybos veterinarijos specialistai prognozuoja, kad didžiausia rizika virusui patekti į kiaulių laikymo ūkius šiais metais yra Šiaulių, Plungės, Ignalinos rajonuose. Tai nereiškia, kad kitų rajonų kiaulių augintojai gali ramiau atsipūsti. Grėsmė išlieka visoje Lietuvoje, nes vien šiemet sergančių šernų užfiksuota jau apie 40 atvejų skirtinguose šalies regionuose: Šiaulių r. – 8, Plungės – 6, Ignalinos – 4, Kėdainių, Kelmės, Telšių ir Trakų r. – po 2, po vieną AKM atvejį patvirtinta šernams Anykščių, Joniškio, Kaišiadorių, Kauno, Mažeikių, Molėtų, Pakruojo, Radviliškio, Rietavo, Rokiškio, Šalčininkų, Švenčionių, Tauragės ir Ukmergės r.

Įvertinus šias aplinkybes, VMVT ragina visus kiaulių augintojus skirti didelį dėmesį biologinio saugumo priemonių reikalavimų įgyvendinimui ūkiuose ir kasdien griežtai laikytis jų. Tai vienintelė efektyvi priemonė, padedanti apsaugoti ūkius nuo AKM viruso.

Kiaulių laikytojai turi užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų (ganyklų) parginti gyvuliai, šerti kiaules tik termiškai apdorotais pašarais. Einant į tvartą svarbu pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulių šėrimui ir priežiūrai skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos. Didelę riziką AKM virusui iš gamtos patekti į kiaulių laikymo vietas kelia žmonių lankymasis miškuose.

Šalies ūkininkams primenama, kad kilus bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui ar pastebėjus, kad pakito laikomų kiaulių elgesys (jos neėda, nesikelia, atsiranda kraujingų išskyrų, taškinių kraujosruvų odoje ar pan.), būtina kuo skubiau pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8 800 40 403.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s