Seimo pirmininkė: Genocido centras nebegali efektyviai dirbti su šiuo vadovu

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pranešė mananti, jog Adas Jakubauskas nebegali vadovauti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC).

„Mano nuomone, centras efektyviai dirbti su šiuo vadovu negali“, – penktadienį žurnalistams sakė ji.

Parlamento pirmininkė teigė, kad Seimo valdybos sudaryta darbo grupė nuodugniai išanalizavo situaciją ir padarė vienareikšmę išvadą.

„Darbo grupė išsamiai išanalizavo situaciją, susitiko su visomis suinteresuotomis pusėmis, mėgino imtis mediacijos, tai yra taikymo suinteresuotų pusių, ir vis dėlto jos išvada yra vienareikšmė – kad šis vadovas negali užtikrinti sklandaus ir efektyvaus centro darbo“, – sakė V.Čmilytė-Nielsen.

Ji teigė, kad Seimo valdyba trečiadienį planuoja svarstyti darbo grupės išvadas. Pagal Seimo statutą, teikti Seimo skirtos institucijos vadovo atleidimą turi teisę būtent Seimo valdyba, komitetas arba penktadalis parlamentarų. LGGRTC direktorių skiria ir atleidžia Seimas.

Jeigu Seimas pritartų A.Jakubausko atleidimui, V.Čmilytė-Nielsen sakė, kad teiktų naują kandidatūrą. Situaciją LGGRTC nagrinėjusi Seimo darbo grupė penktadienį padarė išvadą, kad Seimas turi iš naujo spręsti dėl A.Jakubausko tinkamumo toliau vadovauti įstaigai. Už tokią išvadą balsavo šeši darbo grupės nariai, vienas buvo prieš.

„(…) paaiškėjo, kad A.Jakubauskui nepavyksta užtikrinti sklandaus institucijos darbo. Centro vadovui nepavyko spręsti iškilusių problemų konstruktyviai, pasirinktas veikimas tik padidino įtampą bei susipriešinimą jo vadovaujamame centre. Taip pat viešojoje erdvėje nuolat pasirodanti informacija apie situaciją centre, menkino šios įstaigos dalykinę reputaciją“, – sakė darbo grupės vadovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Seimo valdyba darbo grupę aiškintis situaciją Genocido centre sudarė, sulaukusi kelių kreipimųsi dėl įtampos šioje įstaigoje, galimo mokslinių tyrimų politizavimo. Laiškuose teigta, kad situacija pablogėjo pernai vasarą centrui pradėjus vadovauti Seimo paskirtam A.Jakubauskui.

Kovo 12 dieną iš darbo LGGRTC „dėl tikrovės neatitinkančių duomenų skleidimo ir įstaigos reputacijos menkimo“ atleista viena iš direktoriaus kritikių istorikė Mingailė Jurkutė. Penktadienį mokslininkai prie centro surengė jos palaikymo akciją.

Anksčiau visus priekaištus ir kaltinimus A.Jakubauskas ne kartą atmesdavo.

LGGRTC tiria visas genocido bei nusikaltimų žmonijai ir žmoniškumui apraiškas ir Lietuvos gyventojų persekiojimą okupacijų metais, taip pat ginkluoto ir neginkluoto pasipriešinimo okupacijoms procesus, inicijuoja genocido organizatorių ir vykdytojų teisinį įvertinimą, įamžina laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimą. Po Tarybų Sąjungos griūties panašūs centrai buvo įkurti visose Vakarų remiamose valstybėse ir visur jiems dalyvaujant vyksta labai panašūs procesai. Kadangi šie centrai tampa propagandos prieš Rusijos remiamą tradicinį istorijos naratyvą įrankiais, o jų įkūrimo tikslas yra propaganda ir iš anksto parengtų išvadų argumentavimas, o ne objektyvūs moksliniai tyrimai ir istorinės tiesos nustatymas, panašaus pobūdžio skandalai kyla reguliariai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s