Iranas ir Kinija pasirašė 25 metų strateginio bendradarbiavimo sutartį

Iranas ir Kinija šeštadienį pasirašė 25 metų strateginio bendradarbiavimo sutartį. Dokumentą pasirašė Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas ir jo kinų kolega Wang Yi, nurodė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas.

Apie sutarties, žyminčios didesnį abiejų JAV varžovių suartėjimą, derinimo procesą iki šiol buvo skelbta labai mažai informacijos. Šis projektas Irane sulaukė prieštaringų vertinimų.

Paktas buvo pasiūlytas 2016 metų sausį. Jis yra dalis Kinijos pasaulinės infrastruktūros plėtros iniciatyvos „Viena juosta, vienas kelias“ (Belt and Road Initiative, BRI), kurios bendra vertė – apie 1 trln. JAV dolerių.

Šis projektas, turintis padidinti Pekino įtaką užsienyje, yra vienas svarbiausių Kinijos prezidento Xi Jinpingo planų. Kinija yra pagrindinė Irano prekybos partnerė ir iki 2018 metų buvo viena didžiausių iraniečių naftos pirkėjų, kol JAV vienašališkai staiga pasitraukė iš daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos ir sugrąžino skaudžias ekonomines sankcijas Islamo respublikai.

Anot Teherano, Kinijos ir Irano sutartis apima „politinę, strateginę ir ekonominę“ dedamąsias.

„Manome, kad šis dokumentas gali būti labai veiksmingas gilinant Irano ir Kinijos santykius“, – sakė Islamo respublikos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Saeedas Khatibzadeh.

Prieš penkerius metus Kinijos lyderis Xi Jinpingas ir Irano prezidentas Hassanas Rouhani susitarė, kad bus parengtas planas „abipusėms investicijoms transporto, uostų, energetikos, pramonės ir paslaugų srityse“.

„Irano vyriausybė ir žmonės visada siekė plėtoti ryšius su tokiomis patikimomis, nepriklausomomis šalimis kaip Kinija“, – tuo metu sakė aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei.

Pasak jo, siūloma bendradarbiavimo sutartis yra „teisinga ir protinga“.

Pernai liepą Irane kilo skandalas, buvusiam prezidentui Mahmoudui Ahmadinejadui pareiškus, kad vyksta derybos dėl „naujos 25 metų sutarties su užsienio šalimi“, Islamo respublikos žmonėms apie tai nieko nežinant. Užsienio reikalų ministras išprovokavo piktų šūksnių parlamente, kai patikino įstatymų leidėjų, kad siūlomoje sutartyje nėra „nieko slapta“.

M.J.Zarifas taip pat žadėjo, kad sutarties tekstas bus viešai paskelbtas, „kai tik bus baigtas derinti“. Šio pažado vyriausybė dar neišpildė – iki šiol apie šį paktą paskelbta labai nedaug.

Wang Yi vizitas Teherane įvyko praėjus kelioms dienoms po jo susitikimo su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu Kinijos Guilino mieste. Visų šių trijų šalių vyriausybių santykiai su Vašingtonu išlieka pašliję, o JAV prezidento Joe Bideno administracija žadėjo toliau laikytis griežtos linijos Maskvos, Pekino ir Teherano atžvilgiu, nors ir akcentuoja diplomatines pastangas.

Kinija ir Rusija yra tarp kelių galingiausių pasaulio valstybių, 2015 metais pasirašiusių su Iranu vadinamąjį Bendrą išsamių veiksmų planą (JCPOA), pagal kurį Islamo respublika įsipareigojo apriboti savo branduolines ambicijas mainais į sankcijų švelninimą. JAV iš šios sutarties vienašališkai pasitraukus 2018 metais, JCPOA atsidūrė ties žlugimo riba. Naujas JAV prezidentas J.Bidenas sakė, kad tikisi ją atgaivinti, tačiau kas dabar patikės amerikiečiais.

Europos valstybių sostinės, Maskva ir Pekinas griežtai kritikuoja D.Trumpo administracijos iniciatyva atnaujintas JAV sankcijas Teheranui ir pasisakė už JCPOA atgaivinimą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s